Šį antradienį Europos Parlamentas priėmė aktualų Lietuvai dokumentą, kuriuo raginama tobulinti Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo (EGF) finansavimą ir veikimą.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

EGF buvo įsteigtas 2006 metais, siekiant remti darbuotojus, kurie atleidžiami iš darbo dėl globalizacijos lemtų priežasčių. Praėjusiais metais buvo praplėstos šio fondo galimybės - pradėta remti dėl finansų ir ekonominės krizės nukentėjusius darbuotojus, dvigubai, iki 500 atleidžiamų darbuotojų, sumažintas pagrindinis paramos teikimo kriterijus, iki 65 procentų padidinta ES finansavimo dalis, prailgintas laikotarpis, kuriuo valstybės narės gali naudoti ES finansine pagalba. Europos Parlamentas pažymėjo, jog šie pakeitimai padidino paraiškų paramai gauti skaičių, tačiau jis vis dar yra per mažas, įvertinant 500 mln. eurų metinio biudžeto galimybes. Ne visos šalys yra pakankamai aktyvios teikiant paraiškas - 9 valstybės dar nepasinaudojo EGF parama.

Pagirtinas Lietuvos aktyvumas. EGF parama jau sėkmingai pasinaudojo buvę bendrovės „Alytaus tekstilė“ darbuotojai, šiuo metu finansuojami keturi projektai, kurie turėtų pagelbėti virš 2,5 tūkstančių iš Alytaus „Snaigės“, statybos, baldų, aprangos ir tekstilės šakų atleistų darbuotojų. Šiems projektams ES skyrė virš 2,5 mln. eurų, kurie naudojami remti įsidarbinimą, aktyvias darbo rinkos priemones. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, jog Lietuva, palyginti su kitomis šalimis, yra kukli paramos prašytoja. Vidutiniškai prašoma tik 950 eurų vienam darbuotojui, tuo tarpu ES vidurkis 5 253 eurai. Europos Parlamentas ragina aiškintis, ar prašoma parama nėra nepagrįstai padidinama. Tuo tarpu Lietuvai reikėtų pasidomėti kitų valstybių patirtimi, įvertinti taikomų aktyvių darbo rinkos priemonių efektyvumą ir paramos bedarbiams plėtojimo galimybes.

Europos Parlamentas apgailestavo, jog Europos Sąjungos parama pareiškėjus pasiekia labai pavėluotai – per 12-17 mėnesių. Tačiau darbuotojui būtina pradėti teikti paramą jau gavus pranešimą apie kolektyvinį atleidimą. Todėl reikia bent dvigubai sutrumpinti šį laikotarpį. Europos Parlamentas iškėlė daug klausimų, susijusų su EGF finansavimu ir veikimu, kurius adresavo Europos Komisijai ir Tarybai. Ypatingas dėmesys atkreipiamas į būtinumą įvertinti EGF vaidmenį mažinant galimų globalizacijos, finansų ir ekonomikos nestabilumų grėsmes darbuotojams. Pabrėžiama, kad dabartines EGF priemones pavertus nuolatiniu paramos aktyvioms darbo paieškos priemonėms instrumentu būtų parodyta politinė valia sukurti ES socialinės politikos ramstį, kuris papildytų valstybių narių socialinę politiką ir galėtų atnaujinti Europos profesinio mokymo politiką. Tuo pačiu būtinas ir didesnis valstybių narių aktyvumas teikiant paraiškas bei įgyvendinant EGF finansuojamas priemones.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Medikams nesuvokiamas Verygos ministerijos sprendimas: tarsi laiko mašina nubloškė į praeitį (130)

Šių metų rugsėjį vaikų ugdymo įstaigose sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba...

Skaidrumo šaukliui Urbšiui – nemalonumai: jei būčiau vadovavęs Panevėžiui, mero sūnaus per patrankos šūvį nebūtų projektuose (115)

Parlamentaras, judėjimo „Kartu“ lyderis Povilas Urbšys teigia nesikratantis atsakomybės dėl...

Po skandalo Kybartų pataisos namuose lekia pirmosios galvos (29)

Antradienį apie pasitraukimą iš užimamų pareigų pranešė laikinai Kybartų pataisos namams...

Sukrečianti vienos nuotraukos istorija: emocijas sunkiai tvardė net fotografas (39)

Kai kurie vaizdai visam laikui įsirėžia visuomenės atmintin. Vienas iš tokių yra JAV pasienyje...

Konfliktas įsisiūbuoja: po Skvernelio ir Karbauskio pasiūlymo Jakeliūnas įregistravo priešingą projektą (55)

Seimui svarstant pensijų kaupimo pertvarką, Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys...

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus

Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą...

Apie moteris, kurios myli per stipriai: įsitikinimai, kurie įstumia į meilės spąstus

Nemažai moterų turi klaidingus įsitikinimus apie santykius su vyru ir pačią meilę, tie...

STT iš kabineto išsivedė Panevėžio merą Račkauską (176)

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai antradienį sulaikė Panevėžio merą Rytį Mykolą...

Kito sezono „Žalgiris“: didelė šeima skirstosi palikdama daug klaustukų (91)

Kauno „Žalgiris“ sužaidė istorinį sezoną, o jam dar nesibaigus du žaidėjai nusprendė...

„Sodra“ perskaičiavo esamas ir būsimas pensijas: pasitikrinkite, kiek gausite jūs (639)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo įstatymas, pagal kurį jau skirtos ir būsimos pensijos...