aA
Europos Sąjungos (ES) regioniniams vadovams skirtoje ataskaitoje teigiama, kad Rusijos vykdoma naftos perdirbimo gamyklų supirkimo Europoje strategija gali kelti pavojų Europos Sąjungos (ES) energetiniam saugumui.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Europos naftos perdirbimo sektoriaus pozicijos silpnėja dėl aukštų naftos kainų, nepakankamos paklausos bei pelningumo. Dėl šių priežasčių daugelis įmonių linkusios parduoti naftos perdirbimo gamyklas, kurias noriai superka Rusija.

Rusijos naftos milžinei „Lukoil“ priklauso naftos perdirbimo gamyklos Italijoje, Nyderlanduose, Bulgarijoje ir Rumunijoje. Rusijos gamtinių dujų gigantės „Gazprom“ dukterinė įmonė „Gazprom Neft“ taip pat yra įsigijusi naftos perdirbimo gamyklų Europoje, rašo „Euractiv“.

Prieš šių metų birželio mėn. įvyksiantį ES viršūnių susitikimą parengtoje ataskaitoje rašoma, jog ateinančią savaitę Europos Komisija (EK) turėtų viešai pristatyti savo viziją dėl to, kaip reaguojant į Ukrainos krizę galima būtų padidinti energetikos sektoriaus saugumą. Ukraina – tranzitinė valstybė, per kurią į ES tiekiama apie pusė visų iš Rusijos eksportuojamų gamtinių dujų.

Tarp daugybės probleminių klausimų, kuriuos būtina detaliai ištirti, ataskaitoje pabrėžiamas Rusijos ES šalyse narėse įsigyjamų naftos perdirbimo gamyklų klausimas.

„Dėl priklausomybės nuo Rusijos tiekiamos naftos bei didėjančios Rusijos žaidėjų rinkoje daromos įtakos, naftos perdirbimo pramonė gali tapti galimų politinių įsikišimų objektu“, - teigiama EK parengtoje strategijoje dėl ES energetinio saugumo.

EK ataskaitoje teigiama, jog apie 27 proc. ES suvartojamų gamtinių dujų bei trečdalis naftos gaunama būtent iš Rusijos.

ES taip pat importuoja perdirbtus naftos produktus iš JAV, kuri, remiantis Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, perėmė iš Rusijos energetikos išteklių tiekimo lyderės poziciją, nors Rusijai pavyko susigrąžinti pagrindinės tiekėjos titulą anksčiau šiais metais, kai JAV naftos perdirbimo gamyklose vyko sezoniniai darbai.

Didžiausią pavojų gamtinių dujų tiekimui į ES keliantis faktorius – tai ginčas dėl kainų tarp Kijevo ir Maskvos, dėl kurio Maskva pagrasino nutraukti dujų tiekimą į Ukrainą, o tai neišvengiamai turėtų neigiamo poveikio ir ES.

Šiuo metu nėra jokio realaus pavojaus dėl naftos tiekimo, nes Rusijai trūksta pajėgumų perdirbti išgaunamą naftą, todėl tenka naudotis ES valstybėse narėse esančiomis perdirbimo gamyklomis.

Tačiau generalinio energetikos direktorato vadovas Dominique’as Ristori pareiškė, kad EK įvertino visus energetikos saugumo aspektus, įskaitant ir perdirbimą.

„Didžiausias iššūkis mums šiuo metu – tai pasirengimas kitam žiemos sezonui “, - gegužės 22 d. įvykusioje ES naftos perdirbimo pramonės konferencijoje kalbėjo D. Ristori.

Tikimasi, kad EK paragins ES šalis nares įvertinti jų pažeidžiamumą bet kokios energetikos išteklių tiekimo krizės atveju bei sukauptas atsargas.

Ilgalaikėje perspektyvoje EK siekia didinti kuro panaudojimo efektyvumą bei didinti elektra bei alternatyviais degalais, pavyzdžiui biokuru, varomų transporto priemonių gamybą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kokią grėsmę kelia Lietuvoje koncertuojantys rusų atlikėjai ir kaip apsaugoti ūkininkus nuo vilkų? (21)

Rusijos atlikėjai toliau koncertuoja Lietuvoje. Kokią grėsmę jie kelia Lietuvos saugumui? Apie tai...

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (17)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės nacionalinė gvardija: tai teroro aktas (403)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas.

Vienur – aukso amžius, kitur – padėtis be išeities

Augant Lietuvos ekonomikai, didėjant darbo užmokesčiui ir paslaugų kainoms, regionai – vis dar...

Žuvusios manekenės Didžiūnaitytės tragedija sujaudino žinomas moteris: jų klausimai – itin nepatogūs (35)

Praėjusių metų tragiškai žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol nėra...

MO muziejus – be balvonų

Šią savaitę duris atveriančio Modernaus meno muziejaus (toliau – MO muziejus ) kieme...

Kodėl jūsų atmintis prasta: daktaras Unikauskas pateikia dvi galimas priežastis (1)

Mes „nemylime“ savo vaikų, nes įspraudžiame juos į gražiai sutvarkytas „pilis“, o vaikams...

Silicio slėnis šoka tango su despotais (19)

Silicio slėnio technologijų milžinės tradiciškai atranda išmintingų būdų, kaip kurti...

Šimašiui – netikėti kaltinimai: kilo klausimų dėl rinkimų kampanijos skaidrumo Šimašius: tai visiškas absurdas (49)

Opozicinės Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcija Vilniaus miesto savivaldybės taryboje...

IT specialistas: prieš Lietuvą gali būti ruošiama labai rimta ataka (14)

„Internete nieko nebūna nemokamo“, – sako Ramūnas Liubertas. Jis – informacinių...