aA
Europos Parlamento nariai ir gynybos ekspertai ragina Europos Komisiją ištirti valstybių narių sudaromus rinką iškraipančius, korumpuotus, šalims naudingus sandėrius dėl didelių ginklų, panašius į tuos, kurie buvo sudaryti, parduodant Vokietijos povandeninius laivus Portugalijai ir Graikijai, praneša "EUobserver".
© Corbis/Scanpix

ES pareigūnai Briuselyje ruošiasi atostogoms, o Vokietijos, Portugalijos ir Graikijos prokurorų laukia karšta vasara: jie tiria papirkinėjimą ir savanaudiškus sandorius dėl Vokietijos povandeninių laivų, kuriuos kiekviena iš pietinių šalių pasirašė už didesnę nei 1 milijardo eurų (3,45 milijardo litų) sumą.

ES veidmainystė, leidžiant Graikijos ir Portugalijos vyriausybėms paskirti dideles dalis biudžeto abejotiniems gynybos pirkiniams, tuomet, kai jos yra spaudžiamos naudoti griežto taupymo priemones, siekiant sumažinti deficitą, jau sulaukė tokių žiniasklaidos antraščių, kaip anksčiau šį mėnesį „Wall Street Journal“ pasirodęs straipsnis pavadinimu „Povandeninių laivų sandėris, padėjęs nuskandinti Graikiją“.
„Graikijos ir Portugalijos atveju labiausiai apstulbino tai, kokie nederami yra šie pirkiniai, – „EUobserver“ sakė Užsienio santykių Europos Tarybos gynybos ekspertas Nickas Witney. – Nėra prasmės primygtinai reikalauti griežto taupymo ir tuo pat metu raginti juos pirkti ginklus. Tačiau ten, kur yra ryšys tarp saugumo, slaptumo ir konkurencijos trūkumo, visuomet yra atvira erdvė korupcijai“, – pastebėjo jis.

Miunchene įsikūrę tyrėjai kovo mėn. iškėlė bylą Vokietijos inžinerijos grupei „Ferrostaal“, įtariamai tuo, kad mokėjo kyšius, siekdama pasirašyti gynybos sutartis Portugalijoje ir Graikijoje, bei už mokestį organizavusi papirkinėjimą kitų bendrovių vardu.

Šiuo metu Portugalijoje ir Graikijoje vykstantis tyrimas yra susijęs su buvusiais ES Komisijos prezidento Jose Manuelio Barroso, kuris sutarties pasirašymo metu buvo ministru pirmininku, partijos nariais. J. M. Barroso paneigė, kad yra susijęs su tariamu papirkinėjimu. Jo teigimu, jis buvo visiškai nesusijęs su derybomis dėl šios sutarties, už kurią buvo atsakingas gynybos ministras.

Kartu su pirkiniais buvo sudarytos „kompensacijos sutartys“, siekiančios 1 milijardo eurų (3,45 milijardo litų) sumą ir užtikrinančios tiesiogines Vokietijos užsienio investicijas ir Portugalijos bendrovių verslo galimybės Vokietijos rinkoje.

Pagal ES įstatymus, kompensacijos yra draudžiamos, išskyrus gynybos sektorių, kuriam valstybės narės taiko „nacionalinio saugumo“ išlygą.

Paaiškėjo, kad daugybė šių kompensacijų yra iš tiesų egzistuojančios investicijos. Oficialūs kaltinimai jau buvo pareikšti septyniems Portugalijos vadovaujantiems darbuotojams ir trims „Ferrostaal“ atstovams. Prokuroro biuro teigimu, sudarant šiuos sandėrius, Portugalijos valstybė buvo suklaidinta ir patyrė mažiausiai 34 milijonų eurų (117,4 milijono litų) nuostolius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (69)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 18.17  (1193)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (1)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Gyvai / LKL rungtynių transliacija: „Rytas“ – „Juventus“ (26)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį pradeda naująjį sezoną – namuose 17...

Vieta Lietuvoje, kur grįžę emigrantai atsiveža savo draugus (36)

Tauragėje, Pietvakarių Lietuvoje, turistus ir smalsuolius vilioja unikali atrakcija po atviru...

Popiežiaus vizito atgarsiai užsienio žiniasklaidoje: Vilnius prisimintas kaip „Šiaurės Jeruzalė“ (14)

Apie popiežiaus Pranciškaus vizitą Lietuvoje rašo visa užsienio žiniasklaida. Daugelyje...

Kaune popietę mirtinai sužalotas vyras (64)

Kauno policija informuoja apie kraupų įvykį. Pranešama, kad buvo nužudytas vyras.

Dukra iš partizanų šeimos atvyko pamatyti popiežiaus: aš labai tikiu Lietuva (27)

Iš partizanų šeimos kilusi Martina Bikuličienė Aštrauskaitė , kurios tėvą ir dėdę nužudė...

Gydytojos kardiologės patarimai, kaip mažinti cholesterolį be vaistų (7)

Ar cholesterolis yra žmogaus draugas, ar priešas? Tai, kad cholesteroliui suverčiama vis daugiau...

Įspūdžiai iš Kauno: Jono Pauliaus II apsaugoje dirbęs vyriškis palygino popiežių vizitus (35)

Popiežius Pranciškus sekmadienį paragino Lietuvos tikinčiuosius rūpintis socialiai...