aA
Europos Komisija pristatė 2010–2011 m. Europos Sąjungos (ES) plėtros strategiją, kurioje teigia, kad sėkmingai plėsdamasi ir gerindama viešąją nuomonę apie ES, Sąjunga geriau susidoros su kelią užkertančiais iššūkiais, praneša „EurActiv“. Kroatija, Turkija, Makedonija ir Islandija ataskaitoje čia įvardijamos kaip „šalys kandidatės“, o Serbija, Juodkalnija, Bosnija ir Hercegovina bei Kosovas laikomos „potencialiomis kandidatėmis“.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Nuo derybų pradžios 2005 m. Kroatija daro stabilią pažangą, teigiama ataskaitoje, nes liko neaptarti tik keli derybiniai skyriai. Šiuo metu derybos vyksta dėl šalies teismų sistemos, pagrindinių teisių apsaugos, kovos su korupcija, mažumų apsaugos bei bendradarbiavimo su buvusios Jugoslavijos tarptautiniu karo tribunolu.

Makedonijos pažangą stabdo vis dar neišspręsta problema dėl jos pavadinimo: nors visos kitos ES šalys pripažįsta, kad „Makedonija“ yra šalies oficialus pavadinimas, su tuo nesutinka graikai, nes lygiai taip pat vadinasi viena iš Graikijos provincijų. Makedonijos ir Graikijos deryboms šiuo klausimo tarpininkauja Jungtinės Tautos, tačiau nieko konkretaus dar nepasiekta.

Pagrindinė Juodkalnijos bėda – plačiai įsigalėjusi korupcija, teigiama Komisijos ataskaitoje. Kita rimta problema – organizuotas nusikalstamumas, ypač pinigų plovimo ir narkotikų kontrabandos srityse, o teisinė sistema yra silpna ir prastai koordinuojama.

Albanijoje, kurioje nuo 2009 m. birželio tęsiasi politinė krizė, normaliai nefunkcionuoja institucijos, nėra pakankamos vyriausybės kontrolės, o politinis dialogas „nekonstruktyvus“. Nebaigtos teisėsaugos ir vidaus reikalų sistemos reformos, per silpnai kovojama su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu.

Bosnija ir Hercegovina Komisijos ataskaitoje diplomatiškai perspėjama, kad nesibaigiančios politinės kovos tarp serbų, musulmonų ir kroatų nacionalistų atitolina šalies galimybes įstoti į ES. Anot Komisijos, šalies vadovai turi „vystyti bendrą šalies krypties ir su ES susijusių esminių reformų viziją“.

Europos Komisija įvardino, kokios šalys arčiausiai ES slenksčio
© AFP/Scanpix

Serbija jau žengė svarbius žingsnius, susitaikydama su savo regiono šalimis, teigia Komisija, girdama šalį už bendradarbiavimą su karo tribunolu dėl ieškomų karo nusikaltėlių. Toks atviras bendradarbiavimas ir išlieka esminė narystės ES sąlyga, teigiama ataskaitoje.

Pagrindinės Kosovo problemos – bendruomenių dialogas ir susitaikymas bei mažumų, ypač Kosovo serbų, apsauga ir integracija. Be to, dar reikia padirbėti kovojant su korupcija, organizuotu nusikalstamumu ir pinigų plovimu, be to, reikalingos viešojo valdymo, teismų ir įstatymų leidybos sričių reformos.

Komisija sveikina Turkiją, referendumu priėmusią konstitucijos pataisas, tačiau teigia, kad darbas dar nebaigtas. Be to, kritikuoja pagrindinių teisių apsaugos, išraiškos laisvės ir spaudos laisvės situaciją šalyje. Kita problema – neišspręstas teritorinis ginčas su Kipru, dėl kurio Turkija į savo uostus ir oro uostus neįsileidžia Kipro transporto priemonių.

Apie Islandiją ataskaitoje trumpai rašoma, jog pradėtas derybų dėl narystės procesas, ir šalis tapo kandidate. Komisija pažymi, kad šalis daro pažangą, gaivindama savo finansų sistemą, tačiau pastebi, kad liko ekonominių neaiškumų ir iššūkių. Be to, Islandija skatinama „tinkamai informuoti savo piliečius apie tai, ką suteikia narystė ES“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (128)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (3)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (163)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (3)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (67)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (50)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (162)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (2)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (49)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...