aA
Šiandien Europos Komisija priėmė ES valstybėms narėms skirtas rekomendacijas, kaip Europai įveikti krizę, žengti pirmyn ir sutvirtinti ekonomikos augimo pagrindus. Šios rekomendacijos grindžiamos išsamia kiekvienos šalies padėties analize ir jose pateikiamos gairės vyriausybėms, kaip 2013–2014 m. padidinti ekonomikos augimo jų šalyse potencialą, konkurencingumą ir kurti darbo vietas.
© Shutterstock nuotr.

Visos šios rekomendacijos drauge reiškia plačių užmojų ES ekonomikos reformas. Į šiandienos dokumentų rinkinį Komisija taip pat įtraukė keletą dėl perviršinio deficito procedūros priimtų sprendimų.

J. M. Barroso ragina kurti darbo vietas

Komisijos Pirmininkas J. M. Barroso sakė: „Atėjo laikas sparčiau vykdyti esmines ekonomikos reformas, kuriomis bus skatinamas ekonomikos augimas ir darbo vietų kūrimas. To nekantriai laukia mūsų piliečiai, ypač jaunimas. Tai vienintelis būdas įveikti dvi ilgalaikes krizės pasekmes – daugelyje valstybių narių labai sumažėjusį konkurencingumą ir nesitraukiantį nedarbą bei dėl jo kylančias socialines problemas. Šiandien Komisijos paskelbtos rekomendacijos yra išsamios strategijos, kaip Europai įveikti krizę ir žengti pirmyn, dalis. Jos yra konkrečios, realistiškos ir pritaikytos kiekvienos valstybės narės padėčiai.“

Iš šių konkrečioms šalims skirtų rekomendacijų matyti keli svarbūs aspektai. Komisijos analizė rodo kad ES atkuriama pusiausvyra. Dauguma valstybių narių daro pažangą fiskalinio konsolidavimo srityje ir įgyvendina reformas siekdamos didesnio konkurencingumo. Tačiau šių pastangų tempas ir poveikis skiriasi. Kai kurioms valstybėms narėms reformas reikia vykdyti sparčiau arba skubiau.

Didžiausias uždavinys – kovoti su didėjančiu nedarbu, ypač jaunimo, dažniau naudojantis aktyvios darbo rinkos politikos priemonėmis arba reformuojant švietimo ir mokymo sistemas siekiant užtikrinti, kad ieškantys darbo asmenys turėtų mūsų laisvoms darbo vietoms reikiamus įgūdžius.

Taip pat daugiau gali būti nuveikta siekiant sudaryti sąlygas įmonėms investuoti ir kurti darbo vietas didinant konkurenciją produktų bei paslaugų rinkose ir skatinant investicijas į mokslinius tyrimus, inovacijas bei efektyvų išteklių naudojimą. Be to, fiskalinis konsolidavimas turėtų būti tęsiamas, nors ir skirtingu tempu, ir sprendžiamas likusių pažeidžiamų bankininkystės sektoriaus sričių klausimas.

A. Šemeta: Lietuva vertinama palankiai už finansinę discipliną

EK narys Algirdas Šemeta džaiugėsi, kad Komisijos rekomendacijų kontekste Lietuva sulaukė teigiamų vertinimų už išmintingai vykdomą finansinę politiką ir nuoseklų fiskalinio deficito mažinimą.

"Komisija labai vertina Lietuvos, o taip ir Latvijos bei Estijos pasiaukojančias pastangas ir ryžtą, išlaikant finansinę discipliną. Tai nelengvas kelias, tačiau jis yra akivaizdžiai teisingas ir ima duoti vaisius – Baltijos šalių ekonomikos praeitais metais augo sparčiausiai ES, tarp 3,2 ir 5,6 procentų. Svarbiausia, kad šis ekonomikos augimas, skirtingai nei buvęs prieš krizę, yra žymiai tvaresnis – jis vyksta ant daug sveikesnių ekonominių pamatų", - pabrėžia ES komisaras A. Šemeta.

Komisija priėmė sprendimą rekomenduoti Tarybai anuliuoti perviršinio biudžeto deficito procedūrą Lietuvai, kuri buvo taikoma nuo 2009 m.

"Tai yra Lietuvos sėkmės pripažinimas. Mūsų šalis ne tik išvengė galimų finansinių sankcijų už biudžeto deficito perviršį, bet ir pasiuntė stiprų signalą rinkoms, kad yra patikima ir galinti sėkmingai išspręsti savo fiskalines problemas", - akcentavo jis. 

Būtina tęsti kovą su šešėliu ir sukčiavimu

Taip pat A. Šemeta atkreipė dėmesį į Komosijos rekomendacijas tose srityse, kur Lietuva turėtų dėti papildomų pastangų.

Pasak jo, Lietuvos pažanga biudžeto deficito mažinimo srityje yra ne tokia apčiuopiama, kaip buvo tikimasi: pavyzdžiui, Komisija prognozuoja, kad 2014 m. viešojo sektoriaus deficitas bus 2.4% BVP, o ne 1.5%, kaip planuota Lietuvos konvergencijos programoje.

"Lietuvos finansinio konsolidavimo politika akcentuoja valstybės išlaidų ribojimą, tačiau Komisija taip pat rekomenduoja didesnį dėmesį skirti biudžeto įplaukų didinimui. Lietuva yra paskutinėje vietoje ES pagal mokestinių įplaukų ir BVP santykį. Tad svarbu tęsti pastangas, kovojant su šešėliu ir sukčiavimu", - tikina ES komisaras.

Šių metų Komisijos rekomendacijos ypač didelį dėmesį skiria socialinei sričiai ir skurdo mažinimui.

Trečdalis Lietuvos žmonių dėl skurdo susiduria su socialinės atskirties grėsme. Komisija rekomenduoja parengti labiau kompleksinį ir konkretų kovos su skurdu veiksmų planą.

Orios senatvės užtikrinimo problema Lietuvai taip pat labai aktuali. Anot A. Šemetos, Komisija vertina pradėtą pensinės sistemos reformą kaip svarbų žingsnį, tačiau mano, kad to nepakanka, ir reikalinga labiau visaapimanti strategija, skatinanti kaupimą senatvei ir didesnį vyresnių žmonių ekonominį aktyvumą.

"Nedarbas, ir ypač jaunimo nedarbas (virš 26%), lieka didele problema Lietuvai, kuriai spręsti būtina nuosekliau vystyti aktyvios darbo rinkos politikos priemones. Labiau turėtų būti skatinama jaunų žmonių galimybė atlikti darbo praktiką ir įgyti darbinių įgūdžių. Taip pat verta peržiūrėti darbo santykių reglamentavimą, įtraukiant svarbiausius socialinius partnerius, ieškant galimybių panaikinti nereikalingus biurokratinius suvaržymus.“ - pažymi EK atstovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvio gyvenimas – deimantais klotas: jaunas vyras sukasi klestinčiuose versluose per du žemynus (29)

Jaunas Lietuvos žydas Patrikas Ribas šiandien gali džiaugtis itin sėkmingu šeimos verslu. Nuo...

Nesuvokiamos skerdynės: dėl 10 km plyno lauko galvas padėjo per milijoną karių (65)

Somos mūšis , buvo vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių. Jis vyko nuo 1916-ųjų...

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (77)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Paaugliai žaislus keičia į ginklus: buriasi į grupes, smurtauja, vagia ir nieko nebijo (132)

Vagia automobilius, peilius naudoja kaip grasinamuosius įrankius, apiplėšinėja, spardo, muša ir...

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (125)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Nemaloni tiesa: šie baisuokliai gyvena ant jūsų veido ir kasnakt rengia puotas (31)

Nepulkite į paniką, bet ant jūsų veido veikiausiai yra kelios dešimtys voragyvių, gyvenančių...

Į kovą dėl Davieso parašo jungiasi „Barcelona“: pasiūlymas gerokai pelningesnis nei kitų (8)

Kauno „Žalgirio“ lyderis Brandonas Daviesas – dar vieno Eurolygos grando radare. Pasak...

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti (12)

Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio...

Grilio mylėtojų šventėje – nuodėmingo maisto lavina: kepimo virtuozai pranoko patys save (9)

Saulėtą šeštadienio popietę būrys žmonių rinkosi į didžiausios Baltijos šalyse grilio...

Norėdami išvengti odos vėžio, privalote apsižiūrėti: gydytoja įvardijo, kam rizika susirgti didžiausia (5)

Anot gydytojos dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės , odos vėžio prevencija Lietuvoje...