aA
Į Europą grįžta vis daugiau džichadistų iš Sirijos, o Europos Sąjungos (ES) gynybinės pajėgos ruošiasi galimiems teroristiniams išpuoliams. Sėkmė po truputį nusisuka nuo Sirijos kovotojų, o dėmesys krypsta naujų teroristinių išpuolių Europoje ir JAV bangai. Į šiuos teroristinius aktus galimai bus įtraukti Vakarų valstybių piliečiai, atvykę kovoti į Siriją.
© Scanpix

Apie tai rašo dienraštis „The Telegraph“. Atvykusiems iš Vakarų šalių asmenims aktyviai brukama prieš vakarus nukreipta ideologija, jie apmokomi naudotis sprogmenimis prikimštais automobiliais, mirtininkų diržais, o tada išsiunčiami atgal į savo gimtinę, kur gavę įsakymą kuria teroristines grupuotes ir inicijuoja islamo propagandą.

Jie dažnai kalba apie teroristinius aktus. Aptaria, ką tiksliai norėtų susprogdinti Europoje ir JAV. Kiekvienas iš jų turi savo tikslą. Į šį pavojų rimtai žvelgia Jungtinės Karalystės (JK) MI-5 saugumo tarnyba – jai tenka vis daugiau resursų skirti darbui su iš Sirijos grįžtančiais džichadistais. Apie tai kalba ir Skotland Jardo kovos su terorizmu padalinio vadovas Richardas Waltonas, kuriam jau dabar tenka vykdyti daugybę operacijų, skirtų gyventojų apsaugojimui nuo teroristinių pavojų.

Visuomenė suvokia šios problemos rimtumą. Sirija keičia žaidimo taisykles. Šimtai asmenų išvyksta iš JK į Siriją, jei ten jie nenužudomi, jie radikalizuojasi. Buvusio džichadisto Shirazo Maherio, kuris šiuo metu dirba karaliaus koledžo Londone tarptautinių radikalizacijos tyrimų centre, manymu, iš 500 Sirijoje kovojančių britų apie 50 jau sugrįžo atgal į JK, o kiti galimai grįš vėliau, jei nežus, o tai reiškia, kad šie asmenys gali pamėginti įvykdyti išpuolius, panašius į Londone įvykusius autobusų sprogdinimus arba rugsėjo 11-osios išpuolį JAV.

Prieš kelias dienas „iTele“ televizijos studijoje kalbėjęs Prancūzijos užsienio reikalų ministras Manuelis Vallsas pavadino iš Sirijos grįžtančius džichadistus didžiausiu pavojumi šalies saugumui artimiausiais metais. M. Vallso teigimu, į Prancūziją gali sugrįžti iki 700 kovotojų, o 76 jau yra grįžę. Labiausiai nerimą kelianti tendencija – tai nepilnamečių, išvykstančių į Siriją, augimas. Vien 2014 m. Prancūzijos žvalgyba identifikavo 6 paauglius, kurie planavo išvykti kariauti į Siriją.

Kaip rašo laikraštis „La Libre Belgique“, remdamasis Belgijos specialiųjų tarnybų pateiktais duomenimis, Sirijoje jau dabar kovoja 4–5 tūkst. ES šalių narių pilietybę turinčių asmenų. Šis skaičius ženkliai viršija skaičius, apie kuriuos buvo kalbama anksčiau. Paprastai buvo minima, kad džichadistų iš Europos yra 1 200–1 700. Šie duomenys buvo paviešinti 2013 m. gruodžio mėn. „Washington Post“ tinklaraštyje. Buvęs JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) darbuotojas Johnas Schindleris iš esmės sutinka su kolegų, kurie stebi situaciją Sirijoje, pateikiama informacija. 2013 m. BBC pateikė bendrą visų Sirijoje kovojančių džichadistų iš užsienio įvertinimą bei pareiškė, kad jų Sirijoje yra 11 tūkst.

Tačiau kalbama ne tik apie Vakarų valstybių piliečius, kurie kelia pavojų saugumui. Karas Sirijoje bei ir vėl įsiplieskiantis karas Irake reiškia vis didesnį naujų bėglių skaičių. Viso už Sirijos ribų šiuo metu yra apie du milijonai šios valstybės piliečių. Europoje oficialiai prieglobsčio yra paprašę apie 30 tūkst. sirų, o Europos valstybės žada suteikti prieglobstį tik apie 12 tūkst. asmenų. Tikrasis Europoje atsiduriančių sirų skaičius ženkliai didesnis, o žmogaus teisių gynimo organizacijos daro Vakarų valstybių valdžioms spaudimą ir reikalauja atverti duris dar didesniam pabėgėlių skaičiui.

Kyla klausimas, ar gali Europos valstybių teisėtvarkos institucijos garantuoti, kad tarp dešimties tūkstančių pabėgėlių nebus nė vieno islamo kovotojo, kurio tikslas nėra geresnio gyvenimo paieškos? Kitaip tariant, be akivaizdaus džichadistų keliamo pavojaus, Europa taip pat susiduria ir su juridinio ir socialinio plano, skirto augančio pabėgėlių srauto iš regiono, kuriame vyksta karas, problema.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (206)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (127)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui (7)

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Po krepšiais dominavęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui „Pacers“ pergalės

Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4)...

Atlikite trumpą testą ir sužinosite, ar turite riziką susirgti cukriniu diabetu

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto...

Įmonė atsisakė tradicinių buhalterių: dabar kas mėnesį sutaupo keturženkles sumas (1)

Jau kurį laiką garsiai kalbama, kad dėl automatizacijos kai kurių specialybių atstovai...

Kai akiniai jau nepadeda, vienintelis kelias – operacija: ką būtina apie ją žinoti

Akis – tarytum mažas optikos prietaisas, leidžiantis mums matyti, tačiau tą patį vaizdą...

Veneciją užliejo aukščiausias potvynis per 50 metų žuvo žmogus

Veneciją antradienį vakare užliejo aukščiausias per daugiau kaip 50 metų potvynis , tad...

8 būdai, kaip apsisaugoti nuo plepių žmonių (1)

„Nepaprastai įdomi“ istorija apie močiutę, katiną arba nutikimą pakeliui į darbą: yra...