aA
Vienos iš pagrindinių JAV žvalgybos agentūrų vadovas, atsakingas už slaptą programą interneto ir telefoninių pokalbių duomenims rinkti, kurios paviešinimas įžiebė didžiulį skandalą, teisino šią taktiką, teigdamas, kad ji padėjo išvengti dešimčių teroro atakų.
Europiečių šnipinėjimas JAV padėjo išventi dešimčių teroro aktų?
© Shutterstock nuotr.

Į JAV akiratį pateko ir Europa. Ką Europos piliečiai veikia internete, žinojo ne tik jie patys, bet ir JAV Nacinionalinė saugumo agentūra. Šis skandalas sukėlė didelį Europos lyderių pasipiktinimą. ES pareikalavo JAV teisingumo ministro skubiai pateikti atsakymus dėl didžiulės amerikiečių internetinio šnipinėjimo programos ir perspėjo dėl "rimtų neigiamų pasekmių" užsienio piliečių teisėms.

Atsakinėdamas į įstatymų leidėjų užduodamus skeptiškus klausimus dėl programų, apie kurias informaciją žiniasklaidai nutekino vienas maištingas žvalgybos techninis asistentas, Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) vadovas generolas Keithas Alexanderis (Kitas Aleksanderis) tvirtino, kad ta programa veikia pagal atitinkamus įstatymus ir užtikrinant teisinę priežiūrą.

"Ji įslaptinta, tačiau ji padėjo užkirsti kelią dešimtims teroristinių įvykių", - K.Alexanderis sakė per pirmąją viešą apklausą po to, kai 29 metų buvęs žvalgybos kontraktininkas Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas) nutekino tą medžiagą.

"Noriu, kad Amerikos žmonės žinotų, kad šioje srityje esame skaidrūs", - tvirtino jis, perspėdamas, kad "Amerikos žmonių pasitikėjimas" yra "šventa sąlyga", kad jo agentūra galėtų vykdyti savo uždavinius.

Paklaustas, ar tų programų paviešinimas gali padėti teroristams išvengti sekimo, K.Alexanderis pareiškė: "Jie prasmuks, ir žus amerikiečių."

"Didelė žala jau buvo padaryta visa tai paviešinus. Pasekmė, mano nuomone - jos mūsų saugumui sukeltas pavojus", - perspėjo jis.

Pagal kontraktą su NSA baze Havajuose dirbęs techninis asistentas E.Snowdenas dingo praeitą mėnesį, nusikopijavęs slaptų dokumentų, o praeitą savaitgalį jis pasirodė Honkonge, kur davė interviu žiniasklaidai.

Jis sukėlė įtūžį ir sukėlė nepatogumų JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) administracijai, atskleisdamas, jog NSA renka duomenis apie milijonų amerikiečių pokalbius telefonu, taip pat apie užsieniečių veiklą internete.

E.Snowdenas sakė Honkongo dienraščiui "South China Morning Post", kad priešinsis bet kokioms pastangoms jį išduoti ir kaltino NSA vykdant dešimtis tūkstančių kibernetinio šnipinėjimo operacijų visame pasaulyje.

Kinijos žiniasklaidoje ši tema gana menkai nagrinėjama, tačiau dienraštis "China Daily" ketvirtadienį nurodė, jog žinia apie šią JAV programą "neabejotinai aptemdys Vašingtono įvaizdį užsienyje ir taps išbandymu besivystantiems Kinijos bei JAV ryšiams".

Šiuo metu pradėti keli tyrimai, o E.Snowdenui gali būti iškelti baudžiamieji kaltinimai, tačiau kol kas didžiausi debatai vyksta dėl NSA vykdomo didelio masto privačių asmenų šnipinėjimo.

"Kaip mes dėl pateisinamų priežasčių prisikasame ... iki visų įrašų apie pokalbius telefonus - bet kuriuo laiku, visose vietose?" - klausė senatorius Jeffas Merkley (Džefas Merklis), seniai pasisakantis prieš leidimo suteikimą vyriausybei vykdyti didelio masto slaptą žvalgybos duomenų rinkimą.

Laikydamas savo telefoną, jis klausė K.Alexanderio: "Kokia institucija suteikė jums pagrindą rinkti mano mobiliojo telefono duomenis?"

K.Alexanderis pakartojo administracijos argumentus, kad NSA, nors ir turėdama prieigą prie milžiniško kiekio duomenų apie telefoninius pokalbius, be slapto teismo sprendimo negali filtruoti tų įrašų, renkant informaciją apie konkrečius vartotojus.

Tuo tarpu senatorius Markas Udallas (Markas Judalas) skeptiškai įvertino pareiškimus apie sistemos atvirumą.

"Manau, labai, labai sudėtinga vesti skaidrius debatus apie slaptą programą, parašytą slapto teismo, išduodančio slaptus teismo orderius, remiantis slaptomis įstatymų interpretacijomis", - priekaištavo jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Romas Lazutka. Biurokratinio atsirašinėjimo gerovės valstybė (40)

Rudenį Seimas po pateikimo pritarė siūlymui vietoje 26 eurų našlių pensijų mokėti 42 eurų...

Užfiksavo chuliganiškus BMW vairuotojo veiksmus, bet policija perspėjo – kaltas ne tik „kelių erelis“ (176)

Nemažu greičiu pro dešinį šoną praneriantis BMW , tuojau persirikiuojantis į kairę eismo...

Europoje – pirmasis atvejis, kai koronavirusu užsikrėtė Kinijoje nesilankęs asmuo PSO ragina nepanikuoti (59)

Vokietijoje nustatytas pirmasis nauju koronavirusu užsikrėtęs pacientas šio užkrato gavo iš...

Gyvai / Kodėl Lietuvos vairuotojams prasidėjo isterija dėl policijos „trikojų“ (47)

Lietuvos kelių policijai paskelbus, kad ims gatvėse dirbti su naujais mobiliaisiais greičio...

„Investuok Lietuvoje“ vadovas: yra grėsmė, kad kai kurie miestai niekada nepritrauks didelių investuotojų

Praėję keleri metai nemažų investicijų pritraukusiai Lietuvai buvo auksiniai, tačiau mažesni...

Rozovos apkalta stumiasi į priekį: surinko parašus, išvardijo argumentus papildyta I. Rozovos komentaru (36)

Seimo nariai jau surinko reikiamus parašus dėl apkaltos procedūros pradėjimo parlamentarei Irinai...

Atlyginimų pokyčiai Lietuvoje nuo 2015 metų: kas šiandien uždirba daugiausiai?

2015–2019 laikotarpiu daugiau nei 30 proc. atlyginimai išaugo technologijų, viešojo...

Anglies dioksido kiekis mokyklose viršija rekomenduojamas normas (26)

Anglies dioksido ( CO2 ) koncentracija Lietuvos mokyklose viršija rekomenduojamą ribą, o tai kenkia...

Chirurgas pataria nedelsti: laiku negydoma pilvo sienos išvarža – tarsi tiksinti bomba (1)

Išvarža – tai pilvo sienos defektas, pro kurį gali ištrūkti pilvo ertmės organai....

Baigtas Ūkio banko ikiteisminis tyrimas: pareikšti įtarimai 13 asmenų (32)

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė, kad baigė dalį žlugusio Ūkio banko ikiteisminio...