aA
Europarlamentarai rūpinasi tuo, kad naujausių ES šalių narių - Bulgarijos ir Rumunijos - piliečiai dešimtyje ES šalių narių negali įsidarbinti be jokių apribojimų. Šis klausimas tapo itin aktualus Prancūzijai pradėjus romų deportaciją.
Romai protestuoja
© Scanpix

Šią savaitę Strasbūre po vasaros atostogų susirinkusioje plenarinėje Europos Parlamento sesijoje EP socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos (S&D frakcijos) vardu šiuo klausimu domėsis pustuzinis europarlamentarų.

Jie ketina užduoti klausimą Europos Komisijai (EK), kokias priemones EK svarsto, siekdama paraginti valstybes nares toliau atverti savo darbo rinkas darbuotojams, atvykstantiems iš Rumunijos ir Bulgarijos.

„Ar Komisija nemano, kad esama galimos rizikos, jog pratęsus dabartinių apribojimų Rumunijos ir Bulgarijos darbuotojams galiojimo laiką atsirastų atskira de facto antrarūšių ES piliečių kategorija?“, - klausia europarlamentarai.

Pasak jų, EK galėtų išanalizuoti nelegalių darbuotojų, atvykstančių iš Rumunijos ir Bulgarijos, darbo ir gyvenimo kitose ES valstybėse narėse sąlygas ir parengti su šiais klausimais susijusį tyrimą. Be to, galėtų ištirti nelegalios darbo jėgos poveikio iš Rumunijos ir Bulgarijos kitoms ES šalims narėms.

Pasak ES naujienas skelbiančio portalo euractiv.com, Bulgarijos ir Rumunijos piliečiai yra labiau pažeidžiami ir labiau rizikuoja būti išsiųsti iš Prancūzijos nei kiti ES piliečiai, kadangi jiems norint gauti leidimus ten gyventi prieš tai reikia gauti leidimus dirbti.

Vieni leidžia gyventi, kiti - ne

Pasak portalo, 2014 metų sausį, praėjus septyneriems metams po to, kai šios šalys įsijungė į ES, darbuotojai iš Bulgarijos ir Rumunijos galės dirbti visoje Sąjungoje be apribojimų.

Dabar tokias teises bulgarams ir rumunams suteikia 15 ES šalių narių, tarp jų ir Lietuva: Danija, Estija, Kipras, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovėnija, Slovakija, Suomija, Švedija, Vengrija, Graikija, Ispanija, Portugalija ir Čekija.

Tačiau laisvas darbuotojų iš Bulgarijos ir Rumunijos judėjimas yra vis dar apribotas dešimtyje ES šalių narių – Belgijoje, Vokietijoje, Airijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Austrijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Maltoje. Paprastai iš bulgarų ir rumunų reikalaujama kartu gauti ir leidimus dirbti.

Prancūzijoje leidimo dirbti turi paprašyti darbdavys, o specialus departamentas tada išanalizuoja padėtį tos konkrečios profesijos darbo rinkoje. Leidimas gali būti ir nesuteiktas, jeigu kokioje nors profesijoje vyrauja didelis nedarbo lygis. Be to, pasak euractiv.com, per pirmuosius penkerius gyvenimo Prancūzijoje metus, užsieniečiai darbuotojai, jeigu pareikalaujama, turi pristatyti darbo sutartį.

Prancūzija pradėjo deportuoti romus iš savo teritorijos. Kartu jos atstovai teigia, kad Rumunija neturėtų teisės ES piliečiams laisvai judėti tarp šalių narių interpretuoti kaip galimybės atsikratyti romų, juos iškeliant į kitas šalis.Euractiv.com cituojamo Pierre Lellouche, Prancūzijos valstybės sekretoriaus Europos reikalams, duomenimis, Europoje yra apie 11 mln. romų, iš kurių apie 9 mln. yra visateisiai ES piliečiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Buvę kitų prezidentų patarėjai Nausėdai vertinimų negaili: tik dabar pasimatė tikrosios prezidento pažiūros (87)

Nuo iškilmingos naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos jau praėjo 100 dienų. Buvę...

Raudonasis turizmas Kinijoje: milijardas gyventojų raginamas lankyti „šventas“ Mao vietas

Persirengusios raudongvardiečių uniformomis, Gao Hongli ir grupelė kitų vaikų darželių...

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (432)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Metų seklys: gaujos jautėsi drąsiai, bet policija išdaužė visus   (47)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Gaisro Alytuje užgesinti nepavyksta, uždrausta dirbti šalia esančioms įmonėms (2)

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija sekmadienį uždraudė dirbti Pramonės rajone, kur toliau...

Vaistininkė pateikė 7 grupes vaistų, kurie iš žmogaus organizmo pašalina vitaminus bei mineralus (41)

Svarbiausius žmogaus organizmui vitaminus ir mineralus turime gauti kiekvieną dieną su maistu....

Jonas Nainys atvirai prabilo apie didžiausias baimes ir ne pačius linksmiausius nuotykius Amerikoje (3)

Muzikos prodiuseris, didžėjus, laidų vedėjas Jonas Nainys apsilankė Laisvės TV laidoje...

Johnsonas ES išsiuntė du vienas kitam prieštaraujančius laiškus dėl „Brexit“ papildyta 9:48 (72)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas vėlų šeštadienį parašė laišką, kuriame...

Apie tai garsiai niekas nekalba: 600 eurų vertas alinantis darbas, kasdien matoma mirtis ir patiriamas smurtas (203)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Pigūs ir paprasti būdai, kaip panaikinti bjaurų dvoką senuose namuose (10)

Senuose namuose dažnai būna prasta vėdinimo sistema, todėl ilgainiui įsimeta slogus, pelėsiais...