aA
Daugiau nei trečdalis Europoje suvartojamų gamtinių dujų atkeliauja iš Rusijos. Ukrainos krizė sukėlė baimių dėl to, kad dujų srautas iš Rusijos gali nutrūkti.
© Reuters/Scanpix

Ukrainos krizė susijusi ne vien su politika, tačiau taip pat ir su gamtinėmis dujomis. Būdama pagrindine gamtinių dujų tiekėja, Rusija patenkina apie trečdalį Europos gamtinių dujų poreikio, o Ukraina – tai svarbi dujų tranzito valstybė.

Kaip praneša DW, beveik 40 proc. dujų, suvartojamų Vokietijoje, tiekiamos iš Rusijos. Baltijos valstybių priklausomybė nuo Rusijos dujų dar didesnė: Rusija tiekia beveik 100 proc. gamtinių dujų, suvartojamų šiose valstybėse. Ukrainos, kuri taip priklauso nuo rusiškų dujų, krizė sukėlė nerimą dėl dujų tiekimo Europai. Puikiai žinoma, kad Maskva linkusi išnaudoti dujų milžinės „Gazprom“ svertą politiniais tikslais.

Du kartus nuo 2006 m. Rusija buvo nutraukusi dujų tiekimą Ukrainai dėl nesutarimų, įtakotų ginčais dėl tranzito sąlygų ir tarifų. Rusija taip pat pateikė kaltinimus Ukrainai, kad ši naudojasi dujomis iš per šią valstybę besidriekiančių dujotiekių. Šią savaitę dujų milžinė „Gazprom“ pranešė stabdanti 30 proc. nuolaidos taikymą dujoms, skirtoms Ukrainos rinkai, bei pareikalavo šios šalies padengti susidariusius įsiskolinimus. Šis reikalavimas – stiprus smūgis šaliai, šiuo metu balansuojančiai ties bankroto riba.

Kas gi atsitiks, jei konfliktas pagilės dar labiau, o Maskva nutrauks dujų tiekimą? Ekspertų nuomone, Vakarų Europos valstybėms toks scenarijus turbūt nereikštų didelės katastrofos.

„Tai neturėtų didelio poveikio ES“, - įsitikinęs Jonas Gratzas iš Ciuriche įsikūrusio Saugumo tyrimų centro. Jis taip pat pridūrė, jog dujų tiekimo nutraukimas pakenktų Rytų Europos valstybėms, tokioms kaip Vengrija ir Bulgarija, daug labiau nei Vakarų Europos valstybėms, kuriose dujų saugyklos vis dar pripildytos 60 proc., o tokio kiekio pakaktų keturiems mėnesiams.

„Tarptautinės gamtinių dujų rinkos perpildytos“, - įsitikinusi energetikos ekspertė iš Berlyne įsikūrusio Vokietijos Ekonominių tyrimų instituto Claudia Kemfert. Tačiau C. Kemfert priduria, kad ilgalaikėje perspektyvoje Europa nėra pasirengusi pirkti trečdalį trūkstamų gamtinių dujų iš kitų rinkų. „Tai ypač aktualu Pietų Europos valstybėms, kurios perka didelį rusiškų dujų kiekį“, - sakė ji.

Jei dujų tranzitas per Ukrainą būtų sustabdytas, dujos iš Rusijos būtų tiekiamos per dujotiekį „Nord Stream“, kuriuo gamtinės dujos per Baltijos jūrą teikiamos į Vokietiją. Be to, egzistuoja „Yamal-Europe“ gamtinių dujų dujotiekis, besidriekiantis per Baltarusijos ir Lenkijos teritoriją į Vokietiją. Jei Rusija sustabdytų dujų tiekimą visais dujotiekiais, suskystintos gamtinės dujos galėtų būti gabenamos tanklaiviais iš Artimųjų Rytų. Tačiau Vokietija neturi terminalo tokių tanklaivių iškrovimui. Jei dujų tiekimo nutraukimas užsitęstų, būtų žvalgomasi galimybių gabentis gamtines dujas iš Alžyro ir Nigerijos.

Didžiausia Rusijos klientė

Tiek Europos Komisija (EK), tiek ir Vokietijos vyriausybė tvirtina, kad Krymo rizė nekelia pavojaus gamtinių dujų tiekimui į Europos Sąjungą (ES). Kaip teigia Vokietijos ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis, Rusija visada gerbė sutartis, pasirašytas su Vakarų Europos valstybėmis.

„Šiuo metu nėra jokių priežasčių nerimauti“, - patikino už energetiką atsakingas eurokomisaras Guntheris Oettingeris bei pridūrė, kad gamtinių dujų rezervai dėl šiltesnės žiemos iš tiesų gausesni, nei buvo praėjusiais metais.

Mažai tikėtina, kad Rusija nutrauks dujų tiekimą į Europą. „Rusija stipriai priklausoma nuo energijos šaltinių tiekimo į Europą“, - įsitikinusi C. Kemfert. „Apie 60 proc. pajamų ši valstybė gauna iš naftos, gamtinių dujų ir anglies eksporto. Didžioji dalis šių žaliavų gabenama į Europą“, - pridūrė ji.

Be to, kaip teigia J. Gratzas, vertėtų kitaip vertinti Rusijos situaciją dėl šios valstybės priklausomybės nuo Europos rinkos. Viena iš galimybių, jo teigimu, - tai griežtų Europos rinkos taisyklių taikymas „Gazprom“ pasirašytų sutarčių įgyvendinimui. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dažnai naudojosi šia energetine gigante, siekdamas geopolitinių tikslų. Jei Europos valstybės nutrauktų rusiškų dujų importą, tai turėtų neigiamo poveikio „Gazrom“, nes 60 proc. šios įmonės pajamų gaunamos iš Europos rinkos.

„Jei problemų kils „Gazprom“, jų nepavyks išvengti ir V. Putinui, nes jam šios įmonės reikia tam, kad būtų vykdomi projektai Rusijoje, tokie kaip Sočis bei dujų tiekimas į kaimo vietoves. Be to, ši įmonė jam būtina sėkmingam užsienio politikos vykdymui“, - patikino J. Gratzas.

Spaudimas Ukrainai

Šiuo metu Rusija yra trečioji pagal svarbą ES prekybos partnerė. 2012 m. Rusija eksportavo į ES prekių, kurių vertė siekė 215 mlrd. eurų (apie 742 mlrd. litų) bei importavo iš 28 ES priklausančių valstybių narių prekių, kurių vertė siekė 123,4 mlrd. eurų (apie 426 mlrd. litų). Šiuo metu Vokietija yra trečioji pagal svarbą Rusijos prekybos partnerė, tačiau Vokietijos prekybos partnerių sąraše Rusija užima tik 11-tą vietą, tuo tarpu Lenkija atsidūrusi 10-oje šio sąrašo vietoje.

Tačiau situacija Ukrainoje toli gražu nėra stabili, todėl ES kelia nerimą galimi dujų tiekimo trikdžiai. Po šią savaitę įvykusio ES šalių narių energetikos ministrų susitikimo, G. Oettingeris pareiškė, kad ES svarsto galimybę suteikti Ukrainai paramą, kad ši galėtų padengti įsiskolinimus Rusijai. Taip pat svarstoma galimybė tiekti dujas Ukrainai per dujotiekius, besidriekiančius per Slovakijos teritoriją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (140)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (13)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (63)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (113)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (13)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Lietuvis nustebo pamatęs sąskaitą už langus ir duris: o atrodė, kad brangiausia – jau praeityje

A++ klasė, 100 tūkst. eurų už 100 kv. metrų namą ir 500 eurų namo išlaikymui per metus. Ar tai...

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (100)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...

Iš Trumpo besijuokiantys pasaulio lyderiai – dar ne blogiausia (93)

Žaibiškai išpopuliarėjęs praėjusios savaitės NATO viršūnių susitikimo vaizdo įrašas,...

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (550)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...

Planuose – leisti už ES paramą pirkti žemę (6)

Žemės ūkio ministerija svarsto sekantį finansinį laikotarpį sukurti dar vieną paramos formą...