aA
Europos Sąjunga rengiasi žengti antrą svarbų žingsnį Bankų sąjungos link, tai yra sukurti agentūrą žlungantiems bankams pertvarkyti arba uždaryti. Visi su Bankų sąjunga susiję sprendimai yra automatiškai taikomi euro zonos šalims, tačiau prie mechanizmų gali laisvanoriškai prisijungti ir likusiosios.
© Reuters/Scanpix

Europos lyderiai sutarė, kad paprasto koordinavimo nebepakanka – kad ateityje būtų išvengta bankų krizių, atkurtas pasitikėjmas finansų sistema ir apsaugoti indėlininkai, didesnė priežiūra ir integracija dabar turi būti įgyvendinta ES lygmeniu. Taip gimė Bankų sąjungos idėja.

Pirmiausia apsispręsta dėl bendros bankų priežiūros. Ją nuo 2014 metų pabaigos turėtų pradėti vykdyti Europos Centrinis Bankas (ECB). Sekantis žingsnis turėtų būti bendras bankų pertvarkymo mechanizmas, kuris užtikrintų galimybę pertvarkyti arba uždaryti banką, kuris, nepaisant griežtesnės priežiūros, susidūrė su didelėmis problemomis.

Europos Komisija šią savaitę pristatė projektą, kokiu būdu turėtų būti pertvarkomi arba uždaromi žlungantys bankai. Bendro pertvarkymo mechanizmo esmė yra įkurti agentūrą su sunkumais susiduriantiems bankams pertvarkyti arba uždaryti.

Tokia agentūra turėtų pradėti veikti 2014-2018 metais. Sprendimą dėl probleminio banko likimo priims jos valdyba, kurios sudėtyje bus Europos Komisijos, Europos Centrinio banko ir nacionalinių valdžios institucijų atstovų. Galutinį žodį dėl banko pertvarkymo tars Europos Komisija.

“Mums reikia sistemos, kuri galėtų užtikrinti sprendimus greitai ir efektyviai, išvengiant abejonių dėl įtakos viešiesiems finansams, ir su taisyklėmis, kuris užtikrintų rinkas”, - trečiadienį per spaudos konferenciją sakė už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras Michelis Barnier.

Iki 2025 metų turėtų būti įkurtas bendras fondas, kurio lėšų krepšelis siektų 55 mlrd. eurų. Pinigai į jį būtų surenkami iš mokesčių bankams. Jo lėšomis būtų galima baigti probleminio banko pertvarkymą arba uždarymą po to, kai kreditoriai ir akcininkai jau bus padengę dalį nuostolių, rašė “New York Times”.

Sprendimui, kuris palies euro zoną ir kitas šalis, kurios prisijungs prie Europos Centrinio banko priežiūros, dar turės pritarti šalys narės ir Europos Parlamentas.

Bendram pertvarkymo mechanizmui palaikymą yra išsakiusios Italija ir Prancūzija, bet pasiūlymas susidūrė su Vokietijos skepticizmu.

Antradienį Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaube per susitikimą Briuselyje pareiškė savo kolegoms nuogąstaująs dėl Europos Komisijos pasiūlymo teisinio pagrindo.

“Kol mes negalėsime pakeisti sutarties, mes turėsime laikytis esamo teisinio pagrindo. Priešingu atveju mums nepasiseks, ir mes sukursime naują netikrumą rinkose”, - sakė W. Schaube.

Birželio Europos Vadovų Taryboje ES vadovai iškėlė sau uždavinį susitarti dėl mechanizmo iki 2013 m. pabaigos, tai reiškia per Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Ekonomikos ir finansų tarybos (ECOFIN) pirmininkas, Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius šioje stadijoje nuo komentarų apie bendrą pertvarkymo sistemą susilaiko.

Jeigu sutarimas būtų pasiektas iki metų galo, tada jį būtų galima patvirtinti iki dabartinio Europos Parlamento kadencijos pabaigos 2014 m. Tai suteiktų galimybę jį taikyti nuo 2015 m. sausio mėn. kartu su Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva gerovės valstybę kuria iš likučių: kol vieni murkdosi skurde, kiti lepinasi privilegijomis (102)

„ Gerovės valstybė “ – šis terminas ne kartą nuskambėjo Gitano Nausėdos rinkiminėje...

Vieniša mama dirbo per du darbus, bet kai prireikė pagalbos, valstybei pasijuto „per turtinga“ (27)

Viena auginau vaikus, dirbau per du darbus, tačiau staiga tapau per turtinga, – taip į DELFI...

Nerimaujama dėl centrinių bankų vaidmens skaitmeninių pinigų revoliucijoje

Pasak Tarptautinių atsiskaitymų banko (Bank for International Settlements, BIS) vadovo, centriniai...

Etan Bernstein ir Ben Waber

Tiesa apie atviruosius biurus: yra priežastys, kodėl jie būna neveiksmingi

Atrodo, kad darbuotojams bendradarbiauti dar niekada nebuvo lengviau. Darbovietėse kabinas pakeitė...

Draugas nusprendė papasakoti apie paskutines Freddie Mercury gyvenimo dienas: poelgis mirties patale padėjo jam mirti ramiau

Legendinis grupės „Queen“ vokalistas Freddie Mercury viešai prisipažino apie savo kovą su...

Paneigtas mitas, kad kambariniai augalai naudingi

Drekselio universiteto mokslininkai (JAV) paneigė mitą apie tai, kad kambariniai augalai valo orą...

Gydytoja sukritikavo populiarius vaistus nuo peršalimo: pasijaučiate apgaulingai gerai, bet situaciją tik pabloginate

Tikriausiai ne kartą vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, skubate į vaistinę ir jau...

Praėjo 3 metai, kol Kornelija išdrįso pasakyti, kas su ja vyksta: simptomai tokie baisūs, kad gyvenimui vietos nebelieka (12)

Dvigubas gyvenimas: vienas – išoriniame pasaulyje, kitas – kai lieki vienas su savimi. Daugybė...

Staigmena Vilniaus vairuotojams: greičio matuokliai Vakariniame aplinkkelyje ėmė veikti kitaip (104)

Prie Vilniaus Vakarinio aplinkkelio eismo tvarkos įpratę vairuotojai sulaukė staigmenos. Trys...

Slaptos policijos operacijos užkulisiai – kaip buvo sulaikytas ginkluotas narkotikų prekeivis (78)

Ką jaučia pareigūnai, kurie privalo sulaikyti ginkluotą ir nelabai ką prarasti turintį...