aA
Europos Sąjunga rengiasi žengti antrą svarbų žingsnį Bankų sąjungos link, tai yra sukurti agentūrą žlungantiems bankams pertvarkyti arba uždaryti. Visi su Bankų sąjunga susiję sprendimai yra automatiškai taikomi euro zonos šalims, tačiau prie mechanizmų gali laisvanoriškai prisijungti ir likusiosios.
© Reuters/Scanpix

Europos lyderiai sutarė, kad paprasto koordinavimo nebepakanka – kad ateityje būtų išvengta bankų krizių, atkurtas pasitikėjmas finansų sistema ir apsaugoti indėlininkai, didesnė priežiūra ir integracija dabar turi būti įgyvendinta ES lygmeniu. Taip gimė Bankų sąjungos idėja.

Pirmiausia apsispręsta dėl bendros bankų priežiūros. Ją nuo 2014 metų pabaigos turėtų pradėti vykdyti Europos Centrinis Bankas (ECB). Sekantis žingsnis turėtų būti bendras bankų pertvarkymo mechanizmas, kuris užtikrintų galimybę pertvarkyti arba uždaryti banką, kuris, nepaisant griežtesnės priežiūros, susidūrė su didelėmis problemomis.

Europos Komisija šią savaitę pristatė projektą, kokiu būdu turėtų būti pertvarkomi arba uždaromi žlungantys bankai. Bendro pertvarkymo mechanizmo esmė yra įkurti agentūrą su sunkumais susiduriantiems bankams pertvarkyti arba uždaryti.

Tokia agentūra turėtų pradėti veikti 2014-2018 metais. Sprendimą dėl probleminio banko likimo priims jos valdyba, kurios sudėtyje bus Europos Komisijos, Europos Centrinio banko ir nacionalinių valdžios institucijų atstovų. Galutinį žodį dėl banko pertvarkymo tars Europos Komisija.

“Mums reikia sistemos, kuri galėtų užtikrinti sprendimus greitai ir efektyviai, išvengiant abejonių dėl įtakos viešiesiems finansams, ir su taisyklėmis, kuris užtikrintų rinkas”, - trečiadienį per spaudos konferenciją sakė už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras Michelis Barnier.

Iki 2025 metų turėtų būti įkurtas bendras fondas, kurio lėšų krepšelis siektų 55 mlrd. eurų. Pinigai į jį būtų surenkami iš mokesčių bankams. Jo lėšomis būtų galima baigti probleminio banko pertvarkymą arba uždarymą po to, kai kreditoriai ir akcininkai jau bus padengę dalį nuostolių, rašė “New York Times”.

Sprendimui, kuris palies euro zoną ir kitas šalis, kurios prisijungs prie Europos Centrinio banko priežiūros, dar turės pritarti šalys narės ir Europos Parlamentas.

Bendram pertvarkymo mechanizmui palaikymą yra išsakiusios Italija ir Prancūzija, bet pasiūlymas susidūrė su Vokietijos skepticizmu.

Antradienį Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaube per susitikimą Briuselyje pareiškė savo kolegoms nuogąstaująs dėl Europos Komisijos pasiūlymo teisinio pagrindo.

“Kol mes negalėsime pakeisti sutarties, mes turėsime laikytis esamo teisinio pagrindo. Priešingu atveju mums nepasiseks, ir mes sukursime naują netikrumą rinkose”, - sakė W. Schaube.

Birželio Europos Vadovų Taryboje ES vadovai iškėlė sau uždavinį susitarti dėl mechanizmo iki 2013 m. pabaigos, tai reiškia per Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Ekonomikos ir finansų tarybos (ECOFIN) pirmininkas, Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius šioje stadijoje nuo komentarų apie bendrą pertvarkymo sistemą susilaiko.

Jeigu sutarimas būtų pasiektas iki metų galo, tada jį būtų galima patvirtinti iki dabartinio Europos Parlamento kadencijos pabaigos 2014 m. Tai suteiktų galimybę jį taikyti nuo 2015 m. sausio mėn. kartu su Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (352)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (213)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (60)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (70)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (34)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda , pranešė...

Europos šalys ir JAV užblokavo Rusijos prašymą (71)

Europos šalys ir JAV pirmadienį užblokavo Rusijos prašymą surengti Jungtinių Tautų Saugumo...

Siūlo prisidėti prie žalesnio Vilniaus: subūrę draugus balsuoti gaus išskirtinę dovaną (7)

Europos Parlamento ( EP ) rinkimai lietuviams šiemet taps ne tik Europos lyderių išrinkimo...

Didelė avarija kelyje Kaunas-Klaipėda: gelbėtojai vadavo sumaitotame automobilyje prispaustą vyrą apsunkintas eismas (2)

Antradienio rytą kelyje Kaunas-Klaipėda įvyko didelė avariją. Medikų bei ugniagesių pagalbos...

Greitina medžiagų apykaitą ir lėtina senėjimą: specialus maitinimosi metodas pranoksta bet kokias dietas (8)

Vienas iš naujausių tyrimų, kurį atliekant buvo aiškinamasi, kokią įtaką žmogaus organizmui...

Lietuviai užsibrėžė tikslą išmokyti viso pasaulio žmones atsisakyti materialių dovanų (21)

„Jei Lietuvoje, gatvėje, paklausite žmonių, ar jie žino, kad galima dovanoti ne tik fizines...