aA
Europos Sąjunga rengiasi žengti antrą svarbų žingsnį Bankų sąjungos link, tai yra sukurti agentūrą žlungantiems bankams pertvarkyti arba uždaryti. Visi su Bankų sąjunga susiję sprendimai yra automatiškai taikomi euro zonos šalims, tačiau prie mechanizmų gali laisvanoriškai prisijungti ir likusiosios.
© Reuters/Scanpix

Europos lyderiai sutarė, kad paprasto koordinavimo nebepakanka – kad ateityje būtų išvengta bankų krizių, atkurtas pasitikėjmas finansų sistema ir apsaugoti indėlininkai, didesnė priežiūra ir integracija dabar turi būti įgyvendinta ES lygmeniu. Taip gimė Bankų sąjungos idėja.

Pirmiausia apsispręsta dėl bendros bankų priežiūros. Ją nuo 2014 metų pabaigos turėtų pradėti vykdyti Europos Centrinis Bankas (ECB). Sekantis žingsnis turėtų būti bendras bankų pertvarkymo mechanizmas, kuris užtikrintų galimybę pertvarkyti arba uždaryti banką, kuris, nepaisant griežtesnės priežiūros, susidūrė su didelėmis problemomis.

Europos Komisija šią savaitę pristatė projektą, kokiu būdu turėtų būti pertvarkomi arba uždaromi žlungantys bankai. Bendro pertvarkymo mechanizmo esmė yra įkurti agentūrą su sunkumais susiduriantiems bankams pertvarkyti arba uždaryti.

Tokia agentūra turėtų pradėti veikti 2014-2018 metais. Sprendimą dėl probleminio banko likimo priims jos valdyba, kurios sudėtyje bus Europos Komisijos, Europos Centrinio banko ir nacionalinių valdžios institucijų atstovų. Galutinį žodį dėl banko pertvarkymo tars Europos Komisija.

“Mums reikia sistemos, kuri galėtų užtikrinti sprendimus greitai ir efektyviai, išvengiant abejonių dėl įtakos viešiesiems finansams, ir su taisyklėmis, kuris užtikrintų rinkas”, - trečiadienį per spaudos konferenciją sakė už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras Michelis Barnier.

Iki 2025 metų turėtų būti įkurtas bendras fondas, kurio lėšų krepšelis siektų 55 mlrd. eurų. Pinigai į jį būtų surenkami iš mokesčių bankams. Jo lėšomis būtų galima baigti probleminio banko pertvarkymą arba uždarymą po to, kai kreditoriai ir akcininkai jau bus padengę dalį nuostolių, rašė “New York Times”.

Sprendimui, kuris palies euro zoną ir kitas šalis, kurios prisijungs prie Europos Centrinio banko priežiūros, dar turės pritarti šalys narės ir Europos Parlamentas.

Bendram pertvarkymo mechanizmui palaikymą yra išsakiusios Italija ir Prancūzija, bet pasiūlymas susidūrė su Vokietijos skepticizmu.

Antradienį Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaube per susitikimą Briuselyje pareiškė savo kolegoms nuogąstaująs dėl Europos Komisijos pasiūlymo teisinio pagrindo.

“Kol mes negalėsime pakeisti sutarties, mes turėsime laikytis esamo teisinio pagrindo. Priešingu atveju mums nepasiseks, ir mes sukursime naują netikrumą rinkose”, - sakė W. Schaube.

Birželio Europos Vadovų Taryboje ES vadovai iškėlė sau uždavinį susitarti dėl mechanizmo iki 2013 m. pabaigos, tai reiškia per Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Ekonomikos ir finansų tarybos (ECOFIN) pirmininkas, Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius šioje stadijoje nuo komentarų apie bendrą pertvarkymo sistemą susilaiko.

Jeigu sutarimas būtų pasiektas iki metų galo, tada jį būtų galima patvirtinti iki dabartinio Europos Parlamento kadencijos pabaigos 2014 m. Tai suteiktų galimybę jį taikyti nuo 2015 m. sausio mėn. kartu su Bankų gaivinimo ir pertvarkymo direktyva.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių

Kiekvienais metasi Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai?

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (95)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (100)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (35)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (84)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (251)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (1)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...

Suvalgę kažko saldaus patiriate nemalonius simptomus? Mitybos ekspertai aiškina, kokiais atvejais gali tekti atsisakyti cukraus

Daugumos mūsų santykis su cukrumi svyruoja nuo meilės iki neapykantos. Mums patinka saldumynai, jie...

Pavergė ne vieno garsaus menininko širdį: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (11)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...