aA
Europa atsidūrė krizėje ne dėl ekonominių problemų, portale „Presseurop“ teigia Europos strategijos centro „demosEUROPA“ vadovas Pawełas Świeboda, o dėl to, kad išblėso buvimo kartu euforija. Tai iš dalies ir psichologinė problema – Europa silpsta, o jos politikai įkinkyti daugiausia tam, kad šis procesas būtų kontroliuojamas ir, kiek įmanoma, sušvelninami smūgiai.
© Corbis/Scanpix

Kai su vidutinio amžiaus krize susiduria žmogus, paprastai rekomenduojami du keliai. Vienas jų – ieškoti, kaip sumažinti įtampą, atsisakyti alkoholio, pradėti lankyti jogą ir panašiai; kitas – suvokti, kad nebesi jaunas, ir, tai supratus, keisti savo gyvenimą: plėsti interesus, keliauti, ko nors vėl mokytis, išbandyti naują sporto šaką, stebėti, kaip auga vaikai ir anūkai.

Tai nereiškia, kad turime sėdėti ir laukti, sudėję rankas. Greičiau turėtume ruoštis ilgam žygiui, kuris pasauliui pademonstruotų mūsų politinio, ekonominio ir socialinio modelio stiprybę
P. Świeboda

Iki šiol Europa vengė abiejų šių kelių. Ji vis dar apsimeta esanti amžinai jauna. Tokia logika vadovaujantis, priimta ir Lisabonos sutartis, kuriama kovos su klimato kaita strategija. Tačiau, kai bus pakeista ekonominio valdymo sistema, siekiant glaudesnio finansinio koordinavimo, ji susidurs su tokiomis problemomis, kaip besikeičianti žemyno demografinė situacija, teigia P. Świeboda.

Neturėtume gyventi iliuzijomis, mano jis. Nori nenori, Europa turės palikti vietos prie stalo ir Indijai, Kinijai bei kitoms augančioms šalims. Jei 1900 m. Europos gyventojai sudarė 25% pasaulio žmonių, tai, remiantis prognozėmis, 2050 m. jų bus tik 5%, tad natūralu, jog mūsų žemyno įtaka mažėja.
Iš kitos pusės, reikėtų suvokti, jog iš išorinio pasaulio taip pat galime pasimokyti daugybės dalykų, tuo labiau, kai visuotinai sutariama, jog Europos augimo pagrindas – inovacijos ir verslumas. Šioje srityje mus daug ko gali išmokyti tokios šalys kaip Singapūras, Australija ar Jungtinės Valstijos.

Tai nereiškia, kad turime sėdėti ir laukti, sudėję rankas. Greičiau turėtume ruoštis ilgam žygiui, kuris pasauliui pademonstruotų mūsų politinio, ekonominio ir socialinio modelio stiprybę. Europos sveikatos ir socialinės apsaugos modelis yra vienas geriausių – tai taps mūsų koziriu, tikina P. Świeboda, kai kitų kraštų valdžios institucijos pastebės didėjančius savo gyventojų lūkesčius. Be to, turėtume iki galo išnaudoti vieningos rinkos privalumus ir šalinti daugybę dar tebeegzistuojančių tam trukdančių kliūčių.

Turime stiprinti savo esminius bruožus.

Tai reiškia ir tai, kad turime likti ištikimi savo vertybėms bei tobulinti Europos politinę sistemą. Dar daug turime nuveikti, kol bus modernizuota atsiskaitomybės visuomenei sistema. Patrauklus valdymo modelis galėtų tapti patvariausiu ir efektyviausiu Europos įtakos didinimo įrankiu, mano P. Świeboda.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (256)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (205)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Karšta krepšinio savaitė: ar atsities Adomaitis su „Rytu“ ir kaip „Žalgiriui“ seksis medžioti Milane? (23)

Priešpaskutinė sausio savaitė krepšinio pasaulyje žada būti ugninga ir kaitri. Vilniaus...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis (97)

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti (45)

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Žymioji vandenyje gyvenančių sutvėrimų buveinė – vėl atvira turistams (3)

Žymusis Palau Medūzų ežeras – tai begalės vandenyje tarpstančių sutvėrimų buveinė. Dar...

Pavydėtina figūra pasigirti galinti Ingrida Martinkėnaitė: meskite trapučius iš spintelių (2)

Sveikos mitybos kelias klaidus ir nelengvas. Tuo įsitikinti galėjau ir aš. Per daugelį metų ne...

Kaunietę supykdė prekybos tinklo kainų politika (1)

Kaunietę papiktino kainų politika Savanorių prospekte, Kaune, esančioje „Iki“ parduotuvėje....

Inga Stumbrienė prisipažino: augindama vaikus darė vieną klaidą (80)

Žinoma verslininkė ir modelis Inga Stumbrienė kartu su vyru Aivaru augina berniuką ir mergaitę,...