aA
2013 m. rudenį Europos parlamentas svarstė prieštaringai vertintą vadinamąja Estrelos rezoliuciją. Ši rezoliucija sukėlė didelį ažiotažą ne tik Lietuvoje, bet kartu ir kitose Europos Sąjungos valstybėse-narėse.
© Shutterstock nuotr.

2013 m. gruodžio pradžioje Europos parlamentas priėmė Europos liaudies partijos bei Europos konservatorių ir reformistų frakcijos parengtą alternatyvią rezoliucijos versiją. Tiesa, ši priimta rezoliucija neatitinka originalios Estrelos rezoliucijos teksto. Priimtoje konservatyvioje rezoliucijoje pažymima, kad lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių klausimai, apimant lytinį ugdymą, abortus, LGBT asmenų teises, lieka ES valstybių-narių kompetencijose.

Kas yra vadinamoji Estrelos rezoliucija? Tai Europos parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto parengta ataskaita dėl lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių. Ataskaita pavadinta komiteto pirmininko pavaduotojos Edite Estrela, vienos iš pagrindinių rezoliucijos autorių ir gynėjų, vardu. Estrelos ataskaitos tikslas buvo ganėtinai paprastas – didesnis lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių prieinamumas visoje Europoje. Orginaliame ataskaitos tekste buvo pateikta daugiau nei 90 rekomendacijų, kaip stiprinti šias teises ES.

Ataskaitoje buvo rekomenduojama užtikrinti saugaus ir legalaus aborto prieinamumą, visapusišką lytinį ugdymą ir didinti jaunimui draugiškų sveikatos paslaugų pasiekiamumą. Visapusiškas lytinis švietimas yra susijęs ne tik su seksualine elgsena, bet apima informaciją apie susilaikymą, lytiškumo ugdymą, žmogaus vystymąsi ir reprodukciją, kontracepciją ir nėštumą, tarpasmeninius santykius, saugius lytinius santykius ir lytinę sveikatą, seksualinę orientaciją. Visapusiškas lytinis ugdymas turi būti vykdomas nuo ankstyvosios paauglystės. Lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių stiprinimas, apimant lytinį ugdymą, yra tampriai susijęs su moterų teisių stiprinimu, nes sudaro sąlygas moterų sveikatos gerinimui, moterų lytiškumo ugdymui, užtikrina teises į pasirinkimą dėl savo kūno ir pan.

Estrelos ataskaitoje suformuluotos rekomendacijos buvo palankios ne tik moterų, bet ir LGBT asmenų teisių atžvilgiu, nes buvo įtrauktos rekomendacijos, prieštaraujančios transeksualių žmonių priverstinai sterilizacijai, dėl dirbtinio apvaisinimo prieinamumo vienišoms moterims ir lesbiečių poroms, mokymų apie negatyvius stereotipus LGBT asmenų atžvilgiu.

Orginalioji Estrelos ataskaita sukėlė aršų pasipriešinimą. Ataskaitai priešiškos iniciatyvos ir straipsniai buvo kupini nepagrįstos baimės dėl vaikų tvirkinimo įteisinimo, abortų legalizavimo visoje ES ir apskritai valstybių-narių suvereniteto, priimant sprendimus lytinės ir reprodukcinės sveikatos bei teisių srityje.

Viena iš originaliosios ataskaitos autorių Edite Estrela įvardino „gėdinga“ tai, kad Europos parlamentas priėmė konservatyvią rezoliucijos versiją. Jos teigimu, „šis mūšis pralaimėtas, bet ne karas“. Konservatyvioji rezoliucijos versija priimta tik mažu balsų skirtumu: rezoliucijai pritarė 334 Europos parlamento nariai, o prieš buvo 327. Kita Europos parlamento narė Ulrike Lunacek, dalyvavusi Baltic Pride 2013 renginiuose, taip pat teigė, esanti šokiruota, kad jos kolegos atsisakė diskutuoti ir stiprinti moterų ir LGBT asmenų teises.

Originalusis Estrelos rezoliucijos variantas buvo dešiniųjų politikų, besipriešinančių visapusiškam lytiniam švietimui ir siekiančių uždrausti saugius ir legalius abortus, „košmaras“, nes valstybės-narės būtų spaudžiamos, priimant sprendimus lytinės ir reprodukcinės sveikatos ir teisių srityje, apimant lytinį švietimą, abortų politiką ir LGBT asmenų teises. Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto parengtas tekstas pasirodė pernelyg „liberalus“, o konservatyvios rezoliucijos priėmimas rodo, kad dar daug reikia nuveikti, siekiant moterų ir mažumų teisių užtikrinimo.

Kristina Puleikytė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė: aš nevengiu sąsajų su partija, tačiau turiu visišką sprendimų laisvę (455)

Prezidento posto siekianti Ingrida Šimonytė sako, kad rinkimų kampanija niekaip nepakeitė jos...

Lietuvos nusikalstamumui – dar neregėtas teisėsaugos smūgis: paviešino, kaip gudriai grupuotės veikia šiais laikais (133)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Rusijos propagandistas prisikalbėjo, sulaukė kvietimo į dvikovą (279)

Rusijos valstybinės televizijos propagandininkas sulaukė kvietimo į dvikovą – ir viskas dėl...

Įsivyraus vėsesni orai (3)

Penktadienio dieną šaltasis atmosferos frontas iš mūsų šalies stums paskutinius šiltos ir...

Valinską pagyręs Jasikevičius kalbėjo apie White'o svorį ir svarbiausią faktorių finale (2)

Į „Betsafe– LKL “ finalą žengusio Kauno „Žalgirio“ vedlys Šarūnas Jasikevičius...

Mėnesio prognozė: birželio orai džiugins, bet ne visą laiką (16)

Lietuvos upėse ir ežeruose paviršinė vandens temperatūra netoli kranto jau yra pasiekusi...

Panevėžyje rimto pasipriešinimo nesulaukęs „Žalgiris“ – LKL finale (46)

Kauno „Žalgiris“ tęsia tradiciją – jau 26-tą sezoną iš eilės iškopė į...

Mokslų daktarė išaiškino, kokia smidrų nauda mūsų organizmui ir kaip tinkamai juos reikia paruošti (53)

Nors lietuviai smidrus atrado pakankamai neseniai, tačiau kulinariniame meniu jie gyvuoja jau...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (79)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Neseniai vaikelio susilaukusi Gerda Žemaitė švenčia gimtadienį: ryte sulaukė ypatingos sūnaus dovanos (45)

„TV pagalbos“ žvaigždė Gerda Žemaitė švenčia 38-ąjį gimtadienį. Balandžio 3-iąją...