Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį spręs, ar įtraukti Libano šiitų judėjimo „Hizbollah“ sukarintą sparną į teroristinių organizacijų sąrašą, taip pat tarsis dėl konflikto Sirijoje ir galimo taikos derybų tarp Izraelio bei palestiniečių atnaujinimo.
© Scanpix

„Hizbollah“, palaikanti glaudžius ryšius su Iranu, yra nesutaikoma Izraelio priešininkė, o jos naujausia intervencija Sirijoje sukėlė susirūpinimą Vakarų galybėms, kurios palaiko sukilėlius, siekiančius nuversti tos šalies prezidentą Basharą al Assadą.

Kad ES šią sukarintą grupuotę įtrauktų į teroristinių organizacijų sąrašą, tokiam sprendimui turi pritarti visų 28 Bendrijos šalių ministrai. Taip pat tikriausiai prireiks laiko, kol bus susitarta dėl konkrečių sankcijų.

ES siekia vadovaujančio vaidmens Artimųjų Rytų taikos procese, o penktadienį Bendrijos išorės diplomatijos vadovė Catherine Ashton pasveikino žinią, kad JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry pavyko įtikinti Izraelį ir palestiniečius atnaujinti taikos derybas.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį peržiūrės padėtį Artimuosiuose Rytuose, tačiau šiai temai gali prireikti daugiau laiko, atsižvelgiant į sprendimo dėl "Hizbollah" platesnį poveikį.

"Dar esama kai kurių abejonių, ... bet mes judame link sprendimo įtraukti į sąrašą „Hizbollah“ sukarintą sparną", - vienas aukšto rango ES pareigūnas sakė penktadienį, kai Libanas perspėjo, kad toks žingsnis gali destabilizuoti padėtį šalyje.

Tačiau pareigūnas pažymėjo, kad tokį sprendimą visiškai pateisintų „Hizbollah“ indėlis pernai įvykdytame išpuolyje prieš Izraelio turistus Bulgarijoje, taip pat šio judėjimo veikla Kipre.

Kita vertus, toks sprendimas "nepaveiktų dabartinės ES politikos ir įsipareigojimų Libanui", aiškino pareigūnas, argumentuodamas, kad veiksmų bus imtasi tik prieš sukarintą grupuotę, o ne "Hizbollah" politinį sparną, kuris priklausė šiuo metu kadenciją baigiančiai Libano vyriausybei.

Ketvirtadienį Libanas prašė Briuselio, kad „Hizbollah“ nebūtų įtraukta į "juodąjį sąrašą", argumentuodamas, kad ši organizacija yra "esminė Libano visuomenės dalis".

Kelios ES šalys sakė turinčios didelių abejonių būtent dėl tokių priežasčių, tačiau ES šaltiniai sakė esantys įsitikinę, kad jau pasiektas bendras sutarimas dėl tolesnių veiksmų.

"Nustebtume, jeigu kai kurie ministrai trukdytų ES imtis griežtų veiksmų prieš terorizmą, - sakė kitas aukštas ES pareigūnas. - Jiems reikia gerai pagalvoti prieš blokuojant konsensusą."

Paklaustas, ar nuomonę pakeisti paskatino „Hizbollah“ intervencija Sirijoje, palaikant B.al Assado režimą, pirmasis pareigūnas sakė, jog tai "visiškai kita tema", aiškindamas, kad naująjį sprendimą "lėmė vien tik" susirūpinimas dėl teroristinių veiksmų Europoje.

ES šaltiniai teigė, kad Sirijos ir Egipto, kur C.Ashton neseniai lankėsi ir ragino tęsti demokratines reformas, problemos bus irgi aptartos pirmadienį.

Tuo tarpu Sirijos vadovas B.al Assadas, regis, daro pažangą kovoje su sukilėliais, kurie kenčia dėl kruvinų tarpusavio rietenų ir didėjančio ekstremizmo. Damasko režimo laimėjimai didina būgštavimus, kad sukilėliai pralaimės pilietinį karą.

Per savo naujausią susitikimą gegužę ES diplomatijos vadovai, vadovaujant Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai, susitarė nutraukti ginklų embargą Sirijai, siekiant apginkluot sukilėlius, tačiau ne anksčiau nei nuo rugpjūčio 1 dienos, Vašingtonui ir Maskvai tariantis dėl naujos taikos konferencijos Ženevoje.

Blėstant tai perspektyvai, C. Ashton pirmadienį ketina pateikti bendrą padėties Sirijoje apžvalgą.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (93)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (15)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (176)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Paradoksas: nelegaliai žiūrėti filmus esame priversti, nes per daug pirataujame

Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, vis dar esame trečia daugiausia vagianti šalis...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (254)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Su mylimuoju susižadėjo buvusi TV laidų vedėja Ugnė Skonsmanaitė

Trečiadienį Valdovų rūmų kieme vykusį „Freaks on Floor“ koncertą stebėjo ir Ugnė...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (56)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...