aA
Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį spręs, ar įtraukti Libano šiitų judėjimo „Hizbollah“ sukarintą sparną į teroristinių organizacijų sąrašą, taip pat tarsis dėl konflikto Sirijoje ir galimo taikos derybų tarp Izraelio bei palestiniečių atnaujinimo.
© Scanpix

„Hizbollah“, palaikanti glaudžius ryšius su Iranu, yra nesutaikoma Izraelio priešininkė, o jos naujausia intervencija Sirijoje sukėlė susirūpinimą Vakarų galybėms, kurios palaiko sukilėlius, siekiančius nuversti tos šalies prezidentą Basharą al Assadą.

Kad ES šią sukarintą grupuotę įtrauktų į teroristinių organizacijų sąrašą, tokiam sprendimui turi pritarti visų 28 Bendrijos šalių ministrai. Taip pat tikriausiai prireiks laiko, kol bus susitarta dėl konkrečių sankcijų.

ES siekia vadovaujančio vaidmens Artimųjų Rytų taikos procese, o penktadienį Bendrijos išorės diplomatijos vadovė Catherine Ashton pasveikino žinią, kad JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry pavyko įtikinti Izraelį ir palestiniečius atnaujinti taikos derybas.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį peržiūrės padėtį Artimuosiuose Rytuose, tačiau šiai temai gali prireikti daugiau laiko, atsižvelgiant į sprendimo dėl "Hizbollah" platesnį poveikį.

"Dar esama kai kurių abejonių, ... bet mes judame link sprendimo įtraukti į sąrašą „Hizbollah“ sukarintą sparną", - vienas aukšto rango ES pareigūnas sakė penktadienį, kai Libanas perspėjo, kad toks žingsnis gali destabilizuoti padėtį šalyje.

Tačiau pareigūnas pažymėjo, kad tokį sprendimą visiškai pateisintų „Hizbollah“ indėlis pernai įvykdytame išpuolyje prieš Izraelio turistus Bulgarijoje, taip pat šio judėjimo veikla Kipre.

Kita vertus, toks sprendimas "nepaveiktų dabartinės ES politikos ir įsipareigojimų Libanui", aiškino pareigūnas, argumentuodamas, kad veiksmų bus imtasi tik prieš sukarintą grupuotę, o ne "Hizbollah" politinį sparną, kuris priklausė šiuo metu kadenciją baigiančiai Libano vyriausybei.

Ketvirtadienį Libanas prašė Briuselio, kad „Hizbollah“ nebūtų įtraukta į "juodąjį sąrašą", argumentuodamas, kad ši organizacija yra "esminė Libano visuomenės dalis".

Kelios ES šalys sakė turinčios didelių abejonių būtent dėl tokių priežasčių, tačiau ES šaltiniai sakė esantys įsitikinę, kad jau pasiektas bendras sutarimas dėl tolesnių veiksmų.

"Nustebtume, jeigu kai kurie ministrai trukdytų ES imtis griežtų veiksmų prieš terorizmą, - sakė kitas aukštas ES pareigūnas. - Jiems reikia gerai pagalvoti prieš blokuojant konsensusą."

Paklaustas, ar nuomonę pakeisti paskatino „Hizbollah“ intervencija Sirijoje, palaikant B.al Assado režimą, pirmasis pareigūnas sakė, jog tai "visiškai kita tema", aiškindamas, kad naująjį sprendimą "lėmė vien tik" susirūpinimas dėl teroristinių veiksmų Europoje.

ES šaltiniai teigė, kad Sirijos ir Egipto, kur C.Ashton neseniai lankėsi ir ragino tęsti demokratines reformas, problemos bus irgi aptartos pirmadienį.

Tuo tarpu Sirijos vadovas B.al Assadas, regis, daro pažangą kovoje su sukilėliais, kurie kenčia dėl kruvinų tarpusavio rietenų ir didėjančio ekstremizmo. Damasko režimo laimėjimai didina būgštavimus, kad sukilėliai pralaimės pilietinį karą.

Per savo naujausią susitikimą gegužę ES diplomatijos vadovai, vadovaujant Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai, susitarė nutraukti ginklų embargą Sirijai, siekiant apginkluot sukilėlius, tačiau ne anksčiau nei nuo rugpjūčio 1 dienos, Vašingtonui ir Maskvai tariantis dėl naujos taikos konferencijos Ženevoje.

Blėstant tai perspektyvai, C. Ashton pirmadienį ketina pateikti bendrą padėties Sirijoje apžvalgą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieškalėdinė karštinė: pirkti brangiausią dovaną yra pigiausias būdas? koks pirkinys – jau greičiau įžeidimas

Prieškalėdinė karštinė įgauna pagreitį, o tradiciniai klausimai, kaip išrinkti dovanas...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (70)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Seimo viešbučio istorijos: Pranckiečio ten laukia 4 kambarių butas, bet jis jame retas svečias (129)

Priešais Seimą, Gedimino prospekte stūksantis Seimo viešbutis paskutiniu metu kelia vis daugiau...

Įvardijo prasčiausias Vilniaus mokyklas: vadovai nesupranta vertinimo ir peikia reitingų sistemą (147)

Nors pirmajame geriausių Lietuvos gimnazijų penketuke – net kelios Vilniaus ugdymo įstaigos,...

JAV netrukus turės nepaskandinamą lėktuvnešį? (434)

Nedidelė maždaug 8,2 kvadratinio kilometro ploto vulkaninės kilmės sala Rytų Kinijos jūros...

Gyvai / LKL dvikova Pasvalyje: „Pieno žvaigždės“ – „Rytas“ tiesioginė transliacija (6)

Šeštadienio vakarą Pasvalyje vykstančiose „Betsafe-LKL“ antrojo rato rungtynėse susitinka...

Jūs net neįsivaizduojate, kam „Facebook“ naudoja jūsų nuotraukas: gebės atpažinti kiekvieną (8)

To paties pavadinimo socialinį tinklą valdanti amerikiečių kompanija „Facebook“ prieš...

Miesto gatvėje – tamsu kaip vienkiemy: klaidžioja ir laiškininkai, ir pagalbos tarnybos

Panevėžyje per pastaruosius metus gerokai sumažėjo tamsių užkaborių. Miestui elektrifikuoti...

Liūdnos žinios meilę „prirakinusioms“ poroms: nuo tiltų nuiminės spynas (5)

Kėdainių rajono savivaldybėje sparčiai vykdant miesto parko tvarkymo darbus prieita ir prie...

Kalašnikovą iš policininkų pagrobęs Molotkovas nerimsta ir už grotų: laimėjo bylą prieš pataisos namus (75)

Teismas pripažino, kad Igoris Molotkovas , nuteistas už iš policininkų pagrobtą automatą,...