aA
Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai pirmadienį spręs, ar įtraukti Libano šiitų judėjimo „Hizbollah“ sukarintą sparną į teroristinių organizacijų sąrašą, taip pat tarsis dėl konflikto Sirijoje ir galimo taikos derybų tarp Izraelio bei palestiniečių atnaujinimo.
© Scanpix

„Hizbollah“, palaikanti glaudžius ryšius su Iranu, yra nesutaikoma Izraelio priešininkė, o jos naujausia intervencija Sirijoje sukėlė susirūpinimą Vakarų galybėms, kurios palaiko sukilėlius, siekiančius nuversti tos šalies prezidentą Basharą al Assadą.

Kad ES šią sukarintą grupuotę įtrauktų į teroristinių organizacijų sąrašą, tokiam sprendimui turi pritarti visų 28 Bendrijos šalių ministrai. Taip pat tikriausiai prireiks laiko, kol bus susitarta dėl konkrečių sankcijų.

ES siekia vadovaujančio vaidmens Artimųjų Rytų taikos procese, o penktadienį Bendrijos išorės diplomatijos vadovė Catherine Ashton pasveikino žinią, kad JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry pavyko įtikinti Izraelį ir palestiniečius atnaujinti taikos derybas.

ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį peržiūrės padėtį Artimuosiuose Rytuose, tačiau šiai temai gali prireikti daugiau laiko, atsižvelgiant į sprendimo dėl "Hizbollah" platesnį poveikį.

"Dar esama kai kurių abejonių, ... bet mes judame link sprendimo įtraukti į sąrašą „Hizbollah“ sukarintą sparną", - vienas aukšto rango ES pareigūnas sakė penktadienį, kai Libanas perspėjo, kad toks žingsnis gali destabilizuoti padėtį šalyje.

Tačiau pareigūnas pažymėjo, kad tokį sprendimą visiškai pateisintų „Hizbollah“ indėlis pernai įvykdytame išpuolyje prieš Izraelio turistus Bulgarijoje, taip pat šio judėjimo veikla Kipre.

Kita vertus, toks sprendimas "nepaveiktų dabartinės ES politikos ir įsipareigojimų Libanui", aiškino pareigūnas, argumentuodamas, kad veiksmų bus imtasi tik prieš sukarintą grupuotę, o ne "Hizbollah" politinį sparną, kuris priklausė šiuo metu kadenciją baigiančiai Libano vyriausybei.

Ketvirtadienį Libanas prašė Briuselio, kad „Hizbollah“ nebūtų įtraukta į "juodąjį sąrašą", argumentuodamas, kad ši organizacija yra "esminė Libano visuomenės dalis".

Kelios ES šalys sakė turinčios didelių abejonių būtent dėl tokių priežasčių, tačiau ES šaltiniai sakė esantys įsitikinę, kad jau pasiektas bendras sutarimas dėl tolesnių veiksmų.

"Nustebtume, jeigu kai kurie ministrai trukdytų ES imtis griežtų veiksmų prieš terorizmą, - sakė kitas aukštas ES pareigūnas. - Jiems reikia gerai pagalvoti prieš blokuojant konsensusą."

Paklaustas, ar nuomonę pakeisti paskatino „Hizbollah“ intervencija Sirijoje, palaikant B.al Assado režimą, pirmasis pareigūnas sakė, jog tai "visiškai kita tema", aiškindamas, kad naująjį sprendimą "lėmė vien tik" susirūpinimas dėl teroristinių veiksmų Europoje.

ES šaltiniai teigė, kad Sirijos ir Egipto, kur C.Ashton neseniai lankėsi ir ragino tęsti demokratines reformas, problemos bus irgi aptartos pirmadienį.

Tuo tarpu Sirijos vadovas B.al Assadas, regis, daro pažangą kovoje su sukilėliais, kurie kenčia dėl kruvinų tarpusavio rietenų ir didėjančio ekstremizmo. Damasko režimo laimėjimai didina būgštavimus, kad sukilėliai pralaimės pilietinį karą.

Per savo naujausią susitikimą gegužę ES diplomatijos vadovai, vadovaujant Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai, susitarė nutraukti ginklų embargą Sirijai, siekiant apginkluot sukilėlius, tačiau ne anksčiau nei nuo rugpjūčio 1 dienos, Vašingtonui ir Maskvai tariantis dėl naujos taikos konferencijos Ženevoje.

Blėstant tai perspektyvai, C. Ashton pirmadienį ketina pateikti bendrą padėties Sirijoje apžvalgą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėdos štabas atvertė kortas: pateikė išlaidas ir papasakojo, koks buvo planas A ir planas B (18)

Vienų pajamos neskaidrios, o kitų – neefektyvios – tokias kritikos strėles vieni į kitų puses...

Griuvena – verta aukso puodo: apie kuklų butą apleistame name sukasi NT rykliai kvadrato kaina – 10 tūkst. eurų (15)

Vertas tikro aukso puodo, – taip būtų galima apibūdinti šiuo metu varžytinėse parduodamą...

Pareigūnai apie 13 metų visoje Europoje ieškotą lietuvį: jis tapo sunkiai atpažįstamas pildoma

Trylika metų slapstęsis Marius Civinskas pastaruoju metu nebebuvo panašus į tą, kurio nuotrauka...

Unikalu: pirmasis Rūtos interviu – apie spaudimą, Chucką Norrisą ir norą garsinti Lietuvos vardą (59)

„Ant savo treniruočių plaukimo lentelės esu užsirašiusi: „ Chuckas Norrisas suskaičiavo iki...

Karbauskis: po Prezidento rinkimų galime nutraukti visus parlamentinius tyrimus (64)

„Valstiečių“ lyderis sako matantis galimybę, kad visi valdančiųjų Seime inicijuoti...

Paskutinis Theresos May žingsnis skandina jos vyriausybę, palieka net ištikimiausi sąjungininkai (3)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį susidurs su savo politinės karjeros...

„Valstiečiai“ prezidento rinkimuose remia Nausėdą, „kad nelaimėtų Šimonytė“ papildyta 10:15 (323)

Ketvirtadienį posėdžiavusi Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos valdyba priėmė sprendimą...

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (442)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...