aA
Siekdama išbristi iš aklavietės, susijusios su genetiškai modifikuotais organizmais (GMO), Europos Komisija pasiūlė šalims narėms pačioms nustatyti derliaus auginimo jų teritorijose taisykles, praneša AFP. Tačiau Europos spauda įsitikinusi, kad Briuselis vis dar planuoja atkakliai reikalauti plataus naujų produktų spektro įvedimo. „Ginčas dėl GMO Europoje baigsis derybomis“, – skelbiama Barselonos dienraščio „La Vanguardia“ antraštėje. Liepos 13 d. Europos Komisija pasiūlė suteikti valstybėms narėms teisę patvirtinti, apriboti ar uždrausti GMO auginimą visoje jų teritorijoje.
Genetiškai modifikuotas viščiukas
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Dienraštis pabrėžia, kad „naujieji pasiūlymai leis valstybėms narėms įvesti GMO draudimą žemės ūkio ir moksliniais tikslais – šią praktiką Briuselis dažnai kritikuoja – ir taip pat leis įvesti draudimus dėl etinių ir socialinių priežasčių“. „La Vanguardia“ pridūrė, kad Europos Komisija tikisi, jog „šalys narės, dėl kurių ilgalaikio priešinimosi GMO auginimas negalėjo būti patvirtintas, dabar leis Europoje auginti genetiškai modifikuotų augalų derlių“. Ispanija, kuri išaugina 80 proc. „Monsanto“ grūdų, „pasisako už tai, kad Europos Sąjungoje būtų įvestos bendros taisyklės“, o šalys, tokios kaip Olandija, kuri yra viena iš lyderių šioje srityje, „nori sprendimo, kuris padėtų išbristi iš dabartinės aklavietės“.

Europos laukai greitai bus pilni genetiškai modifikuotų žiedadulkių ir sėklų (...) priėmus šiuos pasiūlymus ES nebebus didžiausia pasaulyje nuo GMO laisva zona
T. Etty

Dienraštis pabrėžia, kad „šiuo metu galiojanti leidimų išdavimo (leidimus išduoda ekspertų komitetas, kurį išrenka Europos maisto saugos tarnyba, EMST (angl. European Food Safety Authority; EFSA) sistema nepasikeis, taip pat nesikeis GMO ir kitų derlių bendro auginimo taisyklės“ – tai buvo viena iš labiausiai gamtosaugininkų pamėgtų ir viena prieštaringiausių temų.

Austrija, kurioje kas septintas ūkininkas augina organinę produkciją, už kurią bendrai gaunama apie vieną milijardą eurų per metus, suinteresuota siekti GMO draudimo, pastebi „Die Presse“. Tačiau politikai ir antimokslinę retoriką pamėgę lobistai linkę ignoruoti šį pagrįstą rūpestį, kuris buvo užmirštas kilus ginčui tarp tų, kurie su įkarščiu kalba apie „žalingus žemės ūkio verslo konglomeratus“, ir tų, kurie dabar džiaugiasi tuo, jog „kiekviena šalis dabar turės galimybę pati nuspręsti, kokį maistą nori auginti – beskonį pramoninį maistą ar įvairią natūralią produkciją.“ „:Lyg tai būtų taip paprasta, – pastebi „Die Presse“. Europoje žemės ūkis jau seniai tapo pramone, o organinę žemdirbystę praktikuojantys ūkininkai nesugebėtų išauginti pakankamai maisto. Štai kodėl kelia nerimą tai, kad atsakomybės dėl sprendimų priėmimo naštą Komisija perkelia ant valstybių narių pečių. Vietoj to, kad pamėgintų įtraukti visuomenę į intelektualius debatus apie genų inžineriją, politikai […] pasiduoda lobistų ir panikos kėlėjų įtakai – renkamasi trumpalaikė nauda, o ne gera politika.“Jei Europos Parlamentas ir ES valstybės narės priims Komisijos pasiūlymus, „Europos laukai greitai bus pilni genetiškai modifikuotų žiedadulkių ir sėklų“, – skundžiasi Thijsas Etty, Laisvojo Amsterdamo universiteto teisės profesorius. Leidinyje „De Volkskrant“ jis įspėja, kad priėmus šiuos pasiūlymus „ES nebebus didžiausia pasaulyje nuo GMO laisva zona“, be to, nebus atsižvelgiama į išsiskiriančias valstybių narių nuomones ir daugumos Europos piliečių nepritarimą.

T. Etty teigia, kad šie pasiūlymai, kurie yra pristatomai kaip „mėginimas siekti kompromiso su šalimis, nelinkusiomis įsileisti GMO, tokiomis kaip Austrija, Italija, Graikija ir Liuksemburgas, iš tiesų yra manevras, kuriuo mėginama priversti išsiduoti šalis nares, kritiškai vertinančias Komisijos politiką“. Ilgalaikėje perspektyvoje šios šalys „praktiškai neturi vilčių likti laisvos nuo GMO. [...] Iš tiesų jos bus priverstos susitaikyti su jų autonomijos sumažėjimu ir įgaliojimų perdavimu Briuseliui.“ T. Etty įspėja, kad per kelis ateinančius mėnesius „Europos laukuose bus pasėtos bent keturios naujos genetiškai modifikuotų sojų ir javų rūšys.“

Atmetus maisto saugumo ir moralinius klausimus, GMO reguliavimo panaikinimas nėra palankus nė ekonomine prasme, rašo Lenkijos dienraštis „Gazeta Prawna“. Dienraštis tvirtina, kad Briuselio sprendimas, kuris gali sukelti neramumus Europos žemės ūkio produkcijos rinkose, užtikrina dominuojančią poziciją GMO supervalstybėms, tokioms kaip JAV, Brazilija, Argentina, Indija, Kanada ir Kinija.“ Šalys, tokios kaip Lenkija, kurios ir toliau mėgina drausti GMO auginimą ir importavimą, taps nekonkurencingomis ir praras pajamų iš eksporto. O ES teiks dar daugiau subsidijų ir plėtros dotacijų ūkininkams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (122)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (63)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1257)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (87)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (38)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (9)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (47)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Pasiaukojimas dėl meno: įspūdingiausi aktorių pokyčiai dėl vaidmens sukels įspūdį net skeptikams (1)

Aktorių darbas – argi jis sudėtingas? Dauguma mūsų turbūt nekart svajojo apie vaidmenį kine...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...