Stiprindama sienų kontrolę, ES žengia į naują, nerimą keliančią technologijų erą, rašo „European Voice“. Didindama „Europos tvirtovės“ apsaugą, ES tobulina nuotolinio valdymo orlaivius, palydovines stebėjimo sistemas, sausumos ir jūrų transportą, kuriam nereikalinga įgula, netgi kovinius robotus, kurie turėtų „ginti“ Europą nuo nelegalių migrantų.
© Reuters/Scanpix

Ši politika susiformavo, susiliejus ES „pramonės konkurencingumo“ strategijai, kuri leistų Europai turėtų pirmauti pasaulyje pagal vidaus rinkos apsaugą, bei ES požiūriui į migracijos kontrolę, kuri veiksmams, neleidžiantiems bėgliams ir nelegaliems migrantams kirsti sienų, teikia pirmenybę prieš bet kokius kitus tikslus, principus ar požiūrius.

Sistema tobulinama bendromis gynybos bei žvalgybos sektorių, pusiau autonominių ES institucijų, tokių kaip „Frontex“, ir Europos gynybos agentūros jėgomis.

Projektui, turinčiam karinės žvalgybos technologijas pritaikyti sienų apsaugai, jau skirta daugiau kaip 50 mln. eurų iš tyrimus skatinančios Europos Komisijos programos, tačiau jis vis dar pradinėje stadijoje. Norą dalyvauti programoje pareiškė virtinė didžiausių tokią įrangą gaminančių įmonių konsorciumų.

Norėtųsi šiuos tyrimus laikyti tik mokslinės fantastikos ir mokslinės fantazijos junginiu, tačiau JAV jau dabar „robotų“ sistemą – nuotoliniu būdu valdomus „Predator“ lėktuvus – naudoja savo sienos su Meksika kontrolei.

Taigi Europos ketinimai sukurti panašią „virtualią sieną“ iš tiesų gali tapti realybe. Europos taryba pritarė Komisijos pasiūlymams dėl Europos sienų stebėjimo aukštųjų technologijų pagalba, o „Frontex“ jau investuoja į konkrečias nuolatinio stebėjimo ir nepilotuojamų orlaivių technologijas.
Europos gynybos agentūra finansuoja gamintojus, kuriančius sistemas, kurios padeda išvengti susidūrimų, bei kitas reikalingas priemones, kad nepilotuojami orlaiviai galėtų būti naudojami civilinėje oro erdvėje. Mažiausiai septynios valstybės narės tiria galimybes pritaikyti tokius orlaivius civilinės saugos tikslams.

Kol kas informacijos apie šiuos planus labai mažai, ypač apie Europos ketinimus naudoti nepilotuojamus orlaivius, technologiją, kuri šiuo metu asocijuojasi su „tikslingu žudymu“.
Jungtinių Tautų organizacija jau yra išsakiusi nepalankią nuomonę apie JAV nepilotuojamų orlaivių programą, kaltindama JAV vyriausybę, kad ši suteikė CŽV „leidimą žudyti“ ir skatina „video žaidimo mąstyseną“, nuvertinančią žmogaus gyvybę.

Kompiuterizuotoji ES kariškių ir mokslininkų vizija keltų mažesnį nerimą, jei būtų tvirtai žadama, kad šios sistemos bus naudojamos tik tam, kad padėtų aptikti ir išgelbėti pabėgėlius, kurių tiek daug šiuo metu žūsta, kirsdami sienas perkrautomis, sukežusiomis valtimis ir plaustais.

Tačiau pranešimai apie tai, kaip, pavyzdžiui, Europos jūrų patruliai „sąmoningai apverčia“ migrantus plukdančius laivelius, o ES finansuojami Libijos patruliai atidengia ugnį į italų žvejus, teikia mažai vilčių ir paguodos.

Nepilotuojami orlaiviai ir kiti robotai tik padidins „video žaidimo mąstysenos“ plitimo Europoje pavojų.

Taigi, Europa imasi investuoti į antiutopiją, perspėja „European Voice“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (77)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (10)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (175)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (251)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu buvusi mergina: iki šiol atsimenu, kaip jis uostė mano plaukus (425)

Prieš ketverius metus buvau pasimatyme su „Alfa vyru“ Airinu Arutiunianu. Ne kaip eilinė...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (55)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...

Sostinėje įvyko avarija, pareikalavusi 34-erių motociklininko gyvybės (87)

Trečiadienio vakarą Vilniuje įvyko motociklininko mirtimi pasibaigusi avarija.