aA
Ar Lietuvoje išduotas santuokos liudijimas arba Didžiojoje Britanijoje išduotas gimimo liudijimas bus priimamas kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse be jokių vertimų ir dokumentų tikrumo patvirtinimo vadinamosiomis apostilėmis? ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos teisingumo ministerijos atstovai per artimiausią pusmetį sieks sutelkti Europos Sąjungos nares, ieškant būdų, leidžiančių sumažinti ES piliečiams ir įmonėms tenkančią naštą.
© A.Didžgalvio nuotr.

Teisingumo ministerijos atstovai praėjusią savaitę pirmininkavo ES Tarybos darbo grupės, svarstančios galimybę atsisakyti viešuosius dokumentus tvirtinti apostilėmis, posėdžiui.

Apostilė – konsulinė pažyma, kuria patvirtinamas dokumentą pasirašiusiojo asmens pareigos, dokumente esančio antspaudo arba ženklo tapatumas. Ji reikalinga tam, kad vienos valstybės išduotus dokumentus galėtų priimti ir svarstyti kitos valstybės institucijos.
Dokumentų tvirtinimas apostile ES valstybėse gali trukti nuo vienos dienos iki šešių mėnesių, o ši paslauga, priklausomai nuo ją teikiančios valstybės, kainuoja nuo 1 iki 92 eurų (3,45 iki 318 lt). Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje dokumentų tvirtinimas apostile gali trukti iki 5 dienų ir kainuoja 35 litus.

Pavasarį Europos Komisija (EK) pateikė pasiūlymą dėl Reglamento, kuriuo siūloma sumažinti ES piliečiams ir įmonėms tenkančią naštą – panaikinti šiuo metu taikomą reikalavimą viešųjų dokumentų, pvz., gimimo liudijimų, santuokos liudijimų, tikrumą patvirtinti apostilėmis, kad juos priimtų kita ES valstybė narė.

Panaikinus reikalavimus dokumentus tvirtinti apostile ES piliečiai ir įmonės galėtų sutaupyti, taip pat išvengtų nepatogumų ir laiko švaistymo.

Dabar prireikus vienos valstybės institucijų išduotus dokumentus, pvz., Lietuvoje išduotą santuokos liudijimą, pateikti kitoje valstybėje narėje, šiuo metu toks dokumentas turi būti patvirtintas apostile ir išverstas į tos valstybės kalbą.

„Reglamento projekte siūloma atsisakyti reikalavimo kitoje valstybėje narėje išduotus dokumentus legalizuoti ar tvirtinti apostile, taip pat atsisakyti reikalauti patvirtintų dokumento vertimų. Kai kurių dokumentų pateikimo atvejais apskritai nebereikėtų jokio vertimo – to išvengti padėtų standartizuotos dokumentų formos, išduodamos įvairiomis kalbomis“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

EK pasiūlyme pateikiamos standartinės 5 rūšių dokumentų formos: gimimo, santuokos, mirties, registruotos partnerystės, įmonės teisinio statuso ir atstovavimo bendrovei arba įmonei formos įvairiomis kalbomis. Šios formos būtų neprivalomos ir išduodamos asmens prašymu.

Taip pat siūloma, kad tvirtinimo apostile nereikėtų ir dokumentams, susijusiems su įvaikinimu, vardu ir pavarde, tėvyste, gyvenamąja vieta, pilietybe ir tautybe, nekilnojamuoju turtu, intelektinės nuosavybės teisėmis, neteistumo patvirtinimu.

Pasiūlyme taip pat numatytos ir apsaugos nuo sukčiavimo priemonės. Jeigu nacionalinei valdžios institucijai kyla pagrįstų abejonių dėl kurio nors dokumento, valstybės narės, pasinaudodamos Vidaus rinkos informacine sistema, galės kreiptis į dokumentą išdavusias institucijas, kad jos patvirtintų dokumento tikrumą.

Pasak J. Bernatonio, šiuo metu yra sudėtinga įvertinti, kada ši iniciatyva galėtų būti įgyvendinta ES, nes diskusijos dėl dokumento turinio dar tik prasidėjo.

„Ar ilgai užtruks pateiktos iniciatyvos svarstymas, priklausys nuo to, kiek truks derybos ES Taryboje, o vėliau – ir su Europos Parlamentu“, – teigia J. Bernatonis.

Be to, paprastai nuo teisės akto priėmimo iki jo taikymo numatomas tam tikras laikotarpis, skirtas pasirengti valstybės narėms tinkamai įgyvendinti priimto teisės akto nuostatas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generalinis prokuroras: be Algirdo Paleckio, yra ir daugiau sulaikytųjų nuolat pildoma (372)

Trečiadienio rytą viešumą pasiekė žinia, jog tiriant šnipinėjimo bylą suimtas buvęs...

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (286)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

DELFI tyrimas. Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams (67)

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Gyvai / Konferencija iš Generalinės prokuratūros dėl Algirdo Paleckio suėmimo (30)

Galimo šnipinėjimo bylą tirianti teisėsauga suėmė buvusį Socialistinio liaudies fronto...

Naujausios Lietuvos banko prognozės: kas laukia 2019 metais (31)

Įvertinęs pasaulines ir šalies ekonomikos tendencijas Lietuvos bankas mažina šių metų ūkio...

Grėsmė Gedimino kalnui lieka, Karbauskis siūlo skubiai šaukti Vyriausybės posėdį (20)

Per trejus metus Gedimino kalnui Vilniuje tvarkyti išleista 6,5 mln. eurų, sutvarkytas vienas...

„Žalgirį“ gerai pažįstantis latvis jaučia – tai proga nutraukti „Daruššafaka“ nesėkmių ruožą specialiai DELFI iš Stambulo (5)

Žanis Peineris – bene geriausiai Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas Stambulo „...

Panevėžietis rūdžių kalnus verčia išpuoselėtais BMW ir „Mercedes-Benz“, darbų sąraše – ir „Porsche“ (22)

Panevėžietį Dana Sergejevą gimtame mieste, matyt, žino kiekvienas. Tie, kurie apie vyrą nėra...

Rado būdą, kaip privilioti geriausius srities darbuotojus (2)

Tradicinius įmonių biurus vis dažniau keičia bendradarbystės erdvės, kurių Lietuvoje daugiau...

Pokyčiai pasaulyje grasina suvalgyti kone visus norvegų sukauptus pinigus Gerovės fonde (76)

Jei pasaulis imtųsi entuziastingiau kovoti su iškastiniu kuru, Norvegijai tai kainuotų daugiau nei...