Europos Sąjunga (ES) pareikalavo JAV teisingumo ministro skubiai pateikti atsakymus dėl didžiulės amerikiečių internetinio šnipinėjimo programos ir perspėjo dėl "rimtų neigiamų pasekmių" užsienio piliečių teisėms, trečiadienį sakė pareigūnai.
© Shutterstock nuotr.

ES teisingumo komisarė Viviane Reding (Vivjan Reding) pirmadienį nusiuntė laišką JAV teisingumo ministrui Ericui Holderiui (Erikui Holderiui), kuriame rašė, kad atsakymai, kuriuos jis pateiks jiems šį penktadienį susitikus Dubline, gali paveikti transatlantinius santykius.

Komisarė suformulavo septynis detalius klausimus dėl vadinamosios PRISM - slaptos šnipinėjimo programos, apie kurią, remdamiesi šią informaciją nutekinusiu Edwardu Snowdenu (Edvardu Snoudenu), praėjusią savaitę pranešė laikraščiai "The Guardian" ir "The Washington Post".

Ši itin slapta žvalgybos programa, kurią vykdo JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA), renka ir analizuoja duomenis apie interneto ir telefonų vartotojus visame pasaulyje.

"Tokios programos kaip PRISM ir įstatymai, kuriais remiantis duodami leidimai tokioms programoms, gali turėti rimtų neigiamų pasekmių pagrindinėms ES piliečių teisėms", - rašė V.Reding laiške, kurio tekstą matė AFP.

V.Reding nurodė, kad, "atsižvelgdama į situacijos rimtumą", ji tikisi "greitų ir konkrečių atsakymų į šiuos klausimus" per susitikimą su E.Holderiu.

Tarp jos klausimų JAV teisingumo ministrui yra klausimai dėl to, ar Europos piliečiai buvo tų JAV programų taikiniai, ar europiečiai galės sužinoti, ar buvo prieita prie jų duomenų, ir ar tokiais atvejais su jais bus elgiamasi panašiai kaip su JAV piliečiais.

Ji perspėjo, kad Europos Parlamentas pagal E.Holderio „atsakymus taip pat tikriausiai vertins bendrus transatlantinius santykius". Toks perspėjimas buvo pareikštas ES ir JAV aptarinėjant galimą laisvosios prekybos susitarimą.

Tačiau V.Reding turėjo griežtų žodžių ir tokioms interneto milžinėms kai "Google", "Facebook" ir "Apple", kurioms, kaip paaiškėjo, slapto JAV teismo sprendimu teko slapta teikti NSA duomenis apie vartotojus.

"Twitter" V.Reding parašė, kad Europos piliečių teisėms galėjo "pakenkti JAV kompanijos, kurios teikia pirmenybę JAV įstatymams, o ne ES pagrindinėms teisėms".

"Europos piliečiai turėtų galėti 100-u proc. tikėti, kad kompanijos, renkančios ir apdorojančios jų asmeninius duomenis, laikosi Europos įstatymų", - rašė ji.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) teisino šnipinėjimo programą, vadino ją "nedideliu įsibrovimu" į privatumą ir sakė, kad to reikia siekiant apsaugoti amerikiečius nuo terorizmo.

Tačiau kiti ES pareigūnai taip pat skundėsi dėl galimo nusitaikymo į ne amerikiečius.

ES sveikatos ir vartotojų apsaugos komisaras Tonio Borgas (Tonijus Borgas) antradienį sakė, kad tokios programos kaip PRISM "potencialiai kelia pavojų pagrindinei privatumo teisei ir ES piliečių duomenų apsaugai".

Briuselis anksčiau ne kartą kritikavo Vašingtoną duomenų apsaugos klausimu, bet taip pat padarė ir nuolaidų - kovos su terorizmu vardan.

Nuo 2010 metų JAV iždo departamentas pagal Briuselyje įkurtą sistemą "Swift" turi prieigą prie ES bankininkystės duomenų, nors bet kokiam informacijos perdavimui pirma turi pritarti ES policijos agentūra Europolas.

2012 metais ES pritarė Keleivių pavardžių apskaitos sistemai (PNR), pagal kurią Jungtinėms Valstijoms perduodama informacija apie transatlantinių skrydžių keleivius, jeigu ta informacija naudojama tik dėl terorizmo ar kitų rimtų nusikaltimų.

Tačiau Europos Parlamentas uždraudė panašią schemą Europai, remdamasis tuo, kad tai būtų pernelyg didelis brovimasis.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (7)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Kroatų treneris po finalo: leiskite man pasakyti vieną sakinį teisėjui Deschampsas: ar mes – gražūs čempionai? (329)

Kroatijos rinktinei nepavyko tapti devintąja pasaulio čempione istorijoje – išrinktųjų klube...

Dar viena Šaro pergalė: White'as lieka „Žalgiryje“ Toupane'o ateitis paaiškės greitu metu (7)

Amerikietis Aaronas White'as ir toliau rungtyniaus Kauno „Žalgirio“ komandoje. Praėjusią...

Oskaras Koršunovas Prancūzijos pergalę čempionate sutinka mylimosios šalyje: aplink tik džiaugsmas ir euforija (15)

Šiuo metu teatro festivalyje Pietų Prancūzijoje dalyvaujantys režisierius Oskaras Koršunovas ir...

Nežabota Kremliaus fantazija: NATO pajėgas Baltijos šalyse palygino su naciais (430)

Adažių poligone, Latvijoje, įsikurs tarptautinė NATO divizija „Šiaurė“, – tokia žinute...

Automobilių baterijų ateitis: ką naudosim ir kiek važiuosim? (13)

Pastarąjį dešimtmetį elektriniai automobiliai nebūtų galėję taip sparčiai tobulėti, jei...

Grenlandijoje mokslininkams pavyko užfiksuoti įspūdingą reginį (2)

Rytų Grenlandijoje mokslininkai vaizdo įraše užfiksavo neįtikėtiną įvykį: akimirką, kai...

Prinokę ir žali bananai turi skirtingą poveikį sveikatai: ką reikia žinoti? (18)

Vieni žmonės mėgsta pusžalius bananus, kiti – prinokusius iki rudumo. Tačiau ar tarp tokių...

Macronas šėlo VIP ložėje, Kroatijos prezidentė neatsiliko – dalijo bučinius ranką spaudė Putinas (164)

Pasaulio čempionato finale laimėjusios Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nevaldė...

Kaip Izraelis per 3 minutes numušė 5 sovietų „MiG'us“ (348)

1970 metų liepos 30 dieną Izraelio karinės oro pajėgos iš dangaus nubloškė penkis sovietų...