aA
Po kritikos bangos dėl pilnai uždarytos Europos oro erdvės, kai milijonai žmonių savaitę laiko negalėjo pasiekti savo namų, o aviakompanijos patyrė milijardinius nuostolius, Europos Sąjunga (ES) pristatė sušvelnintas oro saugumo, liečiančias vulkaninius pelenus, taisykles.
© Reuters/Scanpix

Naujos taisyklės leis pilnai neuždaryti Europos oro erdvės, o pati oro erdvė bus suskirstyta į keturias zonas priklausomai nuo pelenų koncentracijos. Kuo mažesnė jų koncentracija, tuo švelnesni bus skraidymo draudimai. Naujas taisykles parengė Europos Komisija bendradarbiaudama su "Eurocontrol" ir Europos aviacijos saugumo agentūra.

Europos Komisija papildomai pasiūlė sukurti krizės koordinavimo grupę, kuri koordinuotu aviakompanijų veiksmus iškilus tokiam neplanuotam vulkano išsiveržimui. „Tai svarbus žingsnis pirmyn siekiant sumažinti natūralių nelaimių poveikį aviakompanijoms ir jų keleiviams. Ši krizė parodė, kad būtinas veiksmų koordinavimas Europos lygiu,“ – sakė už transportą atsakingas komisijos narys Siimas Kallas.

Sprendimas peržiūrėti oro erdvės saugumo taisykles kilo po to, kai milijonai gyventojų buvo priversti oro uostuose laukti skraidymo sąlygų pagerėjimo ir negalėjo parvykti į savo galutinius kelionės tikslus, o aviakompanijos patyrė milijardinius nuostolius.

Europoje nacionalinės oro saugumo agentūros sprendžia leisti ar drausti lėktuvams kilti, tuo tarpu ekspertai kaip pavyzdį nurodo JAV taisykles, kur oro bendrovės pačios gali spręsti ar galima skristi per potencialiai pavojingą zoną ar ne.

Kol kas tiksliai niekas negali pasakyti kiek vulkaniniai pelėeai galėjo įtakoti lėktuvų skrydžius. "British Airways", "Lufthansa" ir "Air France-KLM" pranešė, kad jų lėktuvuose, kurie skrido netoli vulkano išsiveržimo zonos, nebuvo aptikta pelenų pėdsakų. Pigių skrydžių bendrovė Ryanair patvirtino, kad jos lėktuvuose buvo aptiktos „nežymios dalelės“, tačiau įtakos variklių darbui jos nedarė. Tačiau Ispanijos bendrovės "Vueling Airines" lėktuve, kaip pranešė šios bendrovės atstovas, kuriame taip pat buvo aptiktos pelenų dalelės suveikė saugumo sistemos ir iššoko deguonies kaukės.

Britų atstovai teigė, kad dalyje karinių lėktuvų buvo aptiktas potencialiai pavojingas pelenų kiekis.

Didžiosios Britanijos meteorologijos biuro vulkaninių pelenų tyrimo centras, teikiantis Europos oro erdvės kontrolieriams prognozes apie vulkaninių pelenų judėjimo kryptį, praneša, kad paskutinis išmestas dulkių ir pelenų debesis Islandijos pietryčiuose išsisklaidys šiandien. Islandijos Ejafjadlio ugnikalnis išsiveržė balandžio 14 dieną; iš jo pasklidę pelenai privertė atšaukti daugiau kaip 100 tūkst. skrydžių virš Atlanto vandenyno ir Europos.

Daugelis specialistų pradėjo nuogąstauti, kad ugnikalnis gali išbūti aktyvus daugiau nei metus, kaip buvo per išsiveržimą 1821 metais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (190)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (186)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (32)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (75)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (7)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Kelti vestuvių į JAV išskubantis Gebenas: kitą sezoną tikrai noriu būti „Žalgiryje“ laida „Krepšinio zona“

Prieš metus iš JAV į Lietuvą sugrįžęs Martinas Gebenas LKL senbuviams atrodė žalias...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu dar papildyta (167)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (343)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

NASA siūlo nusiųsti savo vardą į Marsą

Būkime realistai, jūs greičiausiai niekada nenukeliausite į Marsą. Tačiau bent dalelė jūsų...

Įvardijo dažniausiai daromas būsto įrengimo klaidas ir kaip jas ištaisyti

Pirmieji nuosavi namai nenuginčijamai yra vienas įsimintiniausių įvykių gyvenime. Galėčiau...