aA
Antradienį Europos Komisija (EK) siūlys peržiūrėti genetiškai modifikuotų javų strategiją Europos Sąjungoje (ES). Naujoji strategija užtikrintų ES vienodą leidimų sistemą ir suteiktų valstybėms narėms daugiau laisvės, uždraudžiant auginti šalies teritorijoje genetiškai modifikuotus javus.
© D.Tunkūno nuotr.

Nauja genetiškai modifikuotų javų strategija siekiama rasti išeitį iš sudėtingos padėties, kurioje būta daugelį metų, kadangi vienos valstybės remia genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimą, kitos tam prieštarauja, skelbia "EurActiv".

Ši iniciatyva būtų EK pirmininko Jose Manuelio Barroso pažado, kurį jis davė pernai prieš pakartotinai paskiriamas į postą, tesėjimas.

Šiuo metu ES valstybės narės gali tik sugriežtinti genetiškai modifikuotų javų auginimą pagal 27-iose valstybėse galiojančias licencijas, įtvirtintas remiantis bendros ES rinkos principais.
Pagal naują strategiją, GMO pritariančios šalys, kaip antai, Ispanija, Nyderlandai ir Čekija, galėtų stambiu mastu auginti genetiškai modifikuotus javus, biotechnologijų kompanijoms atsivertų naujos rinkos, o esantys GMO draudimai (pvz., Italijoje, Austrijoje ir Vengrijoje) būtų teisiškai patvirtinti.

Į dabar galiojančią. direktyvą dėl genetiškai modifikuotų organizmų siekiama įterpti naują straipsnį, pagal kurį valstybės narės galėtų uždrausti GMO auginimą, jei nurodytų, kad draudimas nesusijęs su GMO neigiamu poveikiu sveikatai, aplinkai ar GMO nėra draudžiami dėl socialinės ir ekonominės įtakos.

Šiuo metu Lietuvoje nėra auginami jokie genetiškai modifikuoti augalai. Tuo tarpu Vokietija ir Čekija nuo šių metų rūpinasi modifikuotų bulvių pasėliais.

Nuomonės dėl pasekmių nesutampa

Europos biopramonės asociacijos „EuropaBio“ atstovai mano, kad EK planą suteikti galimybę nacionaliniu lygiu spręsti GMO klausimą reikėtų vertinti kaip teigiamą žingsnį.

Tiesa, praėjusią savaitę Europos Parlamentui žaliųjų pateiktoje ataskaitoje, kurioje nagrinėjamas Europos maisto saugos tarnybos (angl. European Food Safety Authority; EFSA) gairių dėl genetiškai modifikuotų augalų rizikos aplinkai įvertinimo projektas, nurodoma, kad EFSA neišsamiai nurodo genetiškai modifikuotų augalų (keliamą) pavojų.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad EFSA nuomonėje pastebimas esminis klaidingas požiūris, kad genetiškai modifikuoti augalai panašūs į įprastai išaugintu augalus. Žalieji nesutinka i tvirtina, kad jie iš esmės skiriasi.

„Greenpeace“ organizacijos atstovas Marcas Contieras pridūrė: jei esminio lygiavertiškumo koncepcija būtų pateikiama kaip esminė, būtų neįmanoma įvertinti ilgalaikio genetiškai modifikuotų augalų poveikio.

Prancūzų žalieji Jose Bove ir Sandrine Belier mano, kad EFSA pasiūlymai dėl rizikos aplinkai įvertinimo kartu su būsima nauja GMO strategija „leistų kompanijoms sumažinti rizikos įvertinimą iki kelių tyrimų ir pagreitinti rinkos susiformavimą visoje ES“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 700 m. nuo Gedimino laiškų Skvernelis bando tą patį. Ar jam pavyks? (189)

Pastaruoju metu visuomenės dėmesio centre yra kainų klausimas. Vyriausybė rugsėjo 26 d....

Vizito pabaigoje – netikėtas popiežiaus perspėjimas: Baltijos šalys visada yra pavojuje (35)

Popiežius Pranciškus sako suprantantis Baltijos šalims nuolat gresiantį pavojų, nepaisant to,...

Kaimyninės šalies privalumus atradęs lietuvis: ne latviai, o lenkai yra mums artimiausia tauta (382)

Žinau, kad apie Krokuvą visur yra rašyta, perrašyta, po to vėl rašyta, ir dar kartą perrašyta....

Artimiausią parą – nemalonumai visoje Lietuvoje: talžys vėjai, merks smarkūs lietūs tarnybos siunčia skubius perspėjimus (2)

Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvoje numatomos šalnos: ore vietomis temperatūra...

Po Grybauskaitės kirčio antstoliams – pastarųjų atsakas: siūlo pokyčius (76)

Prezidentė užsimojo sumažinti dešimttūkstantines algas uždirbančių antstolių apetitą....

Vairuotojų laukia pirmosios šalnos: priminė, kurios vietos bus pavojingiausios (11)

Trečiadienio rytą Lietuvoje žadamos pirmosios šalnos, tad į kelią automobiliais išsiruošę...

Milijonieriaus sūnus įgyvendino žiaurų planą (10)

Kanadietis, buvęs milijonierius ir dukart teistas žmogžudys dabar nuteistas už savo tėvo...

Kodėl legendinis Sergejus Bubka savo sunkiausią pergalę atšventė Vilniuje su krepšininkais? interviu (11)

Lietuvoje rugsėjo pradžioje viešėjęs ir kartu su buvusios SSRS krepšinio rinktinės nariais...

Netikėti paramos būstui rezultatai: išsikelti į regioną panoro šimtai miestiečių kreiptis dar nevėlu (69)

Regionų atgaivinimas ir emigracijos mažinimas – tokie yra pagrindiniai paramos jaunų šeimų...

7 miegamojo įpročiai, kurie gali sugadinti jūsų seksualinį gyvenimą (7)

Idealiame pasaulyje jūsų miegamasis turėtų būti šventa vieta tik jums ir jūsų partneriui....