aA
Kai kurių Europos Sąjungos (ES) narių naujokių, pavyzdžiui, Kroatijos, Bulgarijos ir Rumunijos įstatymai numato supaprastintą pilietybės gavimo procedūrą tam tikrų asmenų grupėms, dėl ko ES gyventojų skaičius gali išaugti keliais milijonais.
© Scanpix

„Niekada nesijaučiau tikra kroate, iš tiesų esu labiau bosnė. Tai, kad padaviau prašymą gauti Kroatijos pilietybę, buvo racionalus, o ne emocinis sprendimas“, - pasakoja Ema Pecenkovič iš mažo Bosnijos miestelio, esančio šalia Kroatijos pasienio.

Kaip rašo dw.de, E. Pecenkovič – Bosnijos kroatės dukra, todėl gali pretenduoti į Kroatijos pilietybę. Tokiu būdu ji turi viltį į geresnę ateitį, nes šansai susirasti darbą Bosnijoje vis dar išlieka maži. Jau daugiau nei trejus metus ši mergina, turinti ekonomistės diplomą, bergždžiai mėgina susirasti darbą. „Ieškosiu darbo Kroatijoje ar kur nors dar, pavyzdžiui, Austrijoje ar Vokietijoje, kol kas dar nežinau‘ , pasakoja E. Pecenkovič.

Dėl tokių kaip E. Pecekovič, ES gyventojų skaičius ateityje gali išaugti keliais milijonais.

„Tokių asmenų atžvilgiu šiose šalyse atsisakoma tam tikrų būtinų reikalavimų pilietybei gauti“, - paaiškina Korine Traunmuller iš Vienoje įsikūrusio Europos ir tarptautinės teisės instituto tarptautinės teisės ir tarptautinių santykių skyriaus.

„Pareiškėjai gali gauti, pavyzdžiui, Rumunijos pilietybę, nors jiems ir nebūtina deklaruoti nuolatinės gyvenamosios vietos šioje šalyje. Taip pat jų nereikalaujama atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, gaunant naująją, kadangi dviguba pilietybė tokiu atveju teisėta“, - pažymi K. Traumuller.

Tai gana viliojanti perspektyva. Skaičiuojama, kad 1,5 milijono Moldovos piliečių galėtų gauti Rumunijos pilietybę. Be to, daugelį Ukrainos Bukovinos ir Pietų Besarabijos regionų gyventojų taip pat gali sudominti tokia perspektyva.

Kadangi Rumunija ir Bulgarija nuo 2007 m. yra ES narės, jos tapo patrauklios šalių, nepriklausančių ES, gyventojams, pavyzdžiui, makedonams. Šios šalys jiems tampa tarpine stotele. Be to, makedonai gali teikti prašymus Graikijos pilietybei gauti, kadangi Graikijoje taip pat yra palengvintos pilietybės suteikimo makedonams sąlygos. Tokia supaprastinta tvarka aiškinama daugkartiniais sienų pakeitimais praeityje.

Palengvintos pilietybės gavimo taisyklės būdingos ne tik Centrinei ir Rytų Europai, patikina ekspertė K. Traunmuller. Panaši situacija susiklosčiusi ir Graikijoje bei Italijoje. Ispanija taip pat kelia ganėtinai nesudėtingai įvykdomas sąlygas norintiems gauti šios valstybės pilietybę iš Lotynų Amerikos.

„Pilietybės išdavimo sąlygos – kiekvienos valstybės reikalas. Netgi tarptautinėje teisėje pilietybės klausimų reguliavimas – paskutinis suvereniteto bastionas. Nėra jokių principinių nurodymų dėl to, kokios sąlygos būtinai turi būti keliamos suteikiant pilietybę“, - priduria K. Traunmuller.

Kol kas nėra aišku, kaip ES reaguos į galimą naujų ES valstybių piliečių padidėjimą. Italijos valdžia jau protestuoja prieš kitų valstybių įstatymus. Juk Italija – viena pagrindinių šalių, į kurią keliauja Moldovos piliečiai po to, kai gauna Rumunijos pilietybę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuva gerovės valstybę kuria iš likučių: kol vieni murkdosi skurde, kiti lepinasi privilegijomis (184)

„ Gerovės valstybė “ – šis terminas ne kartą nuskambėjo Gitano Nausėdos rinkiminėje...

Vieniša mama dirbo per du darbus, bet kai prireikė pagalbos, valstybei pasijuto „per turtinga“ (45)

Viena auginau vaikus, dirbau per du darbus, tačiau staiga tapau per turtinga, – taip į DELFI...

Nerimaujama dėl centrinių bankų vaidmens skaitmeninių pinigų revoliucijoje (16)

Pasak Tarptautinių atsiskaitymų banko (Bank for International Settlements, BIS) vadovo, centriniai...

Gydytoja sukritikavo populiarius vaistus nuo peršalimo: pasijaučiate apgaulingai gerai, bet situaciją tik pabloginate (11)

Tikriausiai ne kartą vos pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, skubate į vaistinę ir jau...

Greičiausi planetos gyvūnai: jų nepavytume nei ore, nei vandenyje, nei ant žemės

Jūs žinote, kad gepardas yra greičiausias bėgikas Žemėje, bet ar jis yra greičiausias...

Draugas nusprendė papasakoti apie paskutines Freddie Mercury gyvenimo dienas: poelgis mirties patale padėjo jam mirti ramiau (14)

Legendinis grupės „Queen“ vokalistas Freddie Mercury viešai prisipažino apie savo kovą su...

Netoli Laisvės statulos – šūviai: per kapinėse prasidėjusį susišaudymą žuvo 6 žmonės (1)

Per kelias valandas trukusį susišaudymą Niujorko priemiestyje netoli Laisvės statulos antradienį...

Po svarbaus revanšo – taškais prapliupusio Echodo padėka sirgaliams ir komplimentai snaiperiams (1)

Jau rungtynių pradžioje Martynas Echodas po puikaus Pako Cruzo perdavimo efektingu epizodu...

Etan Bernstein ir Ben Waber

Tiesa apie atviruosius biurus: yra priežastys, kodėl jie būna neveiksmingi

Atrodo, kad darbuotojams bendradarbiauti dar niekada nebuvo lengviau. Darbovietėse kabinas pakeitė...

Pardavėjų triukai, ant kurių pasimauname patys to nesuprasdami

Žmonių poelgių veikimas rinkodaroje – kasdienybė. Kaip bebūtų, prekybininkų vienas iš...