Kai kurių Europos Sąjungos (ES) narių naujokių, pavyzdžiui, Kroatijos, Bulgarijos ir Rumunijos įstatymai numato supaprastintą pilietybės gavimo procedūrą tam tikrų asmenų grupėms, dėl ko ES gyventojų skaičius gali išaugti keliais milijonais.
© Scanpix

„Niekada nesijaučiau tikra kroate, iš tiesų esu labiau bosnė. Tai, kad padaviau prašymą gauti Kroatijos pilietybę, buvo racionalus, o ne emocinis sprendimas“, - pasakoja Ema Pecenkovič iš mažo Bosnijos miestelio, esančio šalia Kroatijos pasienio.

Kaip rašo dw.de, E. Pecenkovič – Bosnijos kroatės dukra, todėl gali pretenduoti į Kroatijos pilietybę. Tokiu būdu ji turi viltį į geresnę ateitį, nes šansai susirasti darbą Bosnijoje vis dar išlieka maži. Jau daugiau nei trejus metus ši mergina, turinti ekonomistės diplomą, bergždžiai mėgina susirasti darbą. „Ieškosiu darbo Kroatijoje ar kur nors dar, pavyzdžiui, Austrijoje ar Vokietijoje, kol kas dar nežinau‘ , pasakoja E. Pecenkovič.

Dėl tokių kaip E. Pecekovič, ES gyventojų skaičius ateityje gali išaugti keliais milijonais.

„Tokių asmenų atžvilgiu šiose šalyse atsisakoma tam tikrų būtinų reikalavimų pilietybei gauti“, - paaiškina Korine Traunmuller iš Vienoje įsikūrusio Europos ir tarptautinės teisės instituto tarptautinės teisės ir tarptautinių santykių skyriaus.

„Pareiškėjai gali gauti, pavyzdžiui, Rumunijos pilietybę, nors jiems ir nebūtina deklaruoti nuolatinės gyvenamosios vietos šioje šalyje. Taip pat jų nereikalaujama atsisakyti turimos kitos valstybės pilietybės, gaunant naująją, kadangi dviguba pilietybė tokiu atveju teisėta“, - pažymi K. Traumuller.

Tai gana viliojanti perspektyva. Skaičiuojama, kad 1,5 milijono Moldovos piliečių galėtų gauti Rumunijos pilietybę. Be to, daugelį Ukrainos Bukovinos ir Pietų Besarabijos regionų gyventojų taip pat gali sudominti tokia perspektyva.

Kadangi Rumunija ir Bulgarija nuo 2007 m. yra ES narės, jos tapo patrauklios šalių, nepriklausančių ES, gyventojams, pavyzdžiui, makedonams. Šios šalys jiems tampa tarpine stotele. Be to, makedonai gali teikti prašymus Graikijos pilietybei gauti, kadangi Graikijoje taip pat yra palengvintos pilietybės suteikimo makedonams sąlygos. Tokia supaprastinta tvarka aiškinama daugkartiniais sienų pakeitimais praeityje.

Palengvintos pilietybės gavimo taisyklės būdingos ne tik Centrinei ir Rytų Europai, patikina ekspertė K. Traunmuller. Panaši situacija susiklosčiusi ir Graikijoje bei Italijoje. Ispanija taip pat kelia ganėtinai nesudėtingai įvykdomas sąlygas norintiems gauti šios valstybės pilietybę iš Lotynų Amerikos.

„Pilietybės išdavimo sąlygos – kiekvienos valstybės reikalas. Netgi tarptautinėje teisėje pilietybės klausimų reguliavimas – paskutinis suvereniteto bastionas. Nėra jokių principinių nurodymų dėl to, kokios sąlygos būtinai turi būti keliamos suteikiant pilietybę“, - priduria K. Traunmuller.

Kol kas nėra aišku, kaip ES reaguos į galimą naujų ES valstybių piliečių padidėjimą. Italijos valdžia jau protestuoja prieš kitų valstybių įstatymus. Juk Italija – viena pagrindinių šalių, į kurią keliauja Moldovos piliečiai po to, kai gauna Rumunijos pilietybę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1060)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (9)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (24)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau! (2)

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (162)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (630)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (115)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (241)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (178)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (8)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...