aA
Vulkaniniai pelenai vėl trikdo skrydžius tuo metu, kai Europos Sąjungos (ES) šalių susisiekimo ministrai planuoja susitikti Briuselyje ir aptarti oro transporto valdymą po praėjusį mėnesį oro uostuose kilusį chaosą, kurį sukėlė tas pats Islandijoje išsiveržęs ugnikalnis, rašo nepriklausoma Briuselio naujienų svetainė "EUobserver".
© Reuters/Scanpix

Pirmadienį pasikeitus vėjo krypčiai, pelenų debesis, sklindantis iš ugnikalnio, esančio Islandijoje po Ejafjadlajokudlio ledynu, buvo nešamas virš Airijos ir Škotijos salų, todėl oro uostų pareigūnai sustabdė skrydžius.

Visi skrydžiai Airijoje buvo nutraukti nuo 8 val. Centrinės Europos (9 val. Lietuvos) laiku), o oro erdvė virš Išorinių Hebridų salų buvo uždaryta pirmadienio vakarą. Tikėtina, kad Airijoje laineriai neskraidys bent iki 14 val. (15 val.).

Pelenų kiekis ore šįkart tikriausiai viršys leistiną saugią ribą, kuri buvo nustatyta po to, kai dauguma skrydžių Europoje balandį buvo atšaukti šešioms dienoms. Dėl to žlugo apie 10 mln. keleivių planai, o oro bendrovės iš viso patyrė apie 2,5 mlrd. eurų nuostolių.

"Airija patenka į teritoriją, kurioje, kaip prognozuojama, pelenų koncentracija viršys (lėktuvų) variklių gamintojų leidžiamas ribas", - sakoma Airijos aviacijos tarnybos pranešime.

Islandijos meteorologai nurodė, kad neseniai pasikaitus vėjo krypčiai pelenų debesis pradėjo slinkti į pietus ir pietryčius, Europos link, o ne į šiaurę.

Tačiau šįkart pelenų išmetama daug mažiau negu per ankstesnį ugnikalnio suaktyvėjimą, kuris paralyžiavo skrydžius maždaug nuo balandžio 20 dienos.

Naujas pelenų pliūpsnis į Europą atslinko tuo metu, kai ES susisiekimo ministrai antradienį sušauktame specialiame susitikime svarstys, kaip reaguoti į tokius incidentus.

Tai itin opus klausimas, nes oro bendrovės ir keleiviai kaltina vyriausybes, kad šios praėjusį mėnesį neva perlenkė lazdą.

Europos Komisija ragina sukurti vieningą Europos oro erdvę, kurios prižiūrėtojai koordinuotų skrydžių maršrutus ir atsakomąsias priemones. Bendrijos aukščiausioji vykdomosios valdžios institucija pabrėžė, kad geriau suderinus veiksmus balandį skrydžiai būtų buvę sustabdyti tik tris, o ne šešias dienas.

Ministrai taip pat svarstys oro bendrovių reikalavimus, kad vyriausybės padėtų kompensuoti negautas pajamas, taip pat išmokėti kompensacijas už nepanaudotus bilietus arba padėti įstrigusiems keleiviams.

ES keleivių teisėse nurodoma, kad oro bendrovės "privalo pasirūpinti" keleiviais ir kompensuoti išlaidas, patirtas dėl atidėtų skrydžių, jeigu keleiviai nusprendžia skristi kitu maršrutu, o ne atgauti už bilietus sumokėtus pinigus.

Tačiau oro bendrovės spaudžia Briuselį, kad šios taisyklės būtų sušvelnintos, argumentuodamos, kad sprendimus uždaryti oro erdvę priima nacionalinės tarnybos ir kad kompanijos niekaip negalėjo paveikti tų sprendimų.

Komisija savo ruožtu pareiškė esanti atvira pasiūlymui dėl tam tikros valstybinės pagalbos nukentėjusioms kompanijoms, tačiau pabrėžė griežtai ginsianti taisykles, susijusias su keleivių teisėmis.

Europos Komisija "mano, kad pastarųjų dienų nepaprastosios aplinkybės gali pateisinti priemones dėl patirtų nuostolių atlyginimo", jeigu tik siūloma pagalba neiškreips sąžiningos konkurencijos, praeitą mėnesį sakė ES transporto komisaras Siimas Kallas.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (269)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (160)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (40)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (6)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (46)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (7)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (277)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (151)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...