aA
Europos integracija davė mums daug nuostabiausių dalykų, portale „Presseurop“ rašo vokiečių rašytojas ir dramaturgas Thomas Brussig. Oratoriams ant statinių leidžiama dosniai žarstytis superlatyvais. Šiandieninėje Europoje faktiškai nebeliko tarptautinių konfliktų, kuriuose būtų galima įžvelgti karo grėsmę.
© Corbis

Nebėra priešiškų stovyklų, blokų, Europa nebėra pasidalijusi. Netgi valstybių sienos daug kur nebesaugomos – vos prieš keletą dešimtmečių tai atrodė nepasiekiama svajonė.

Negaliu sutikti, kad „Europa jaučiama širdimi“. Ji greičiau yra biurokratų kūrinys, gana naudingas kasdieniniam gyvenime – tik pagalvokite apie privilegijas, kurias suteikia „Europos vartotojo“ statusas
T.Brussig

Turime vieningą valiutą, kuri, net jei kai kurios šalys jos ir atsisakys, vistiek nepraras savo spindesio ir skatins likusias šalis prisijungti, teigia „Presseurop“. Planuojama visos Europos mastu pripažinti mokyklų ir universitetų diplomus, darbo rinkos jau dabar atveriamos, taigi bet kuris europietis gali mėginti savo laimę bet kurioje Europos šalyje. O kadangi tarp ES šalių narių nebėra kruvinų konfliktų, nacionalines armijas kad ir tuojau pat gali pakeisti bendra Europos armija.

Tačiau T. Brussig teigia pats nesąs susitaikęs su Europa. Terminą „Europos namai“ dar 1980 m. pirmą kartą pavartojo Michailas Gorbačiovas. Dėl šios idėjos M. Gorbačiovas paaukojo Sovietų imperiją, teigia T. Brussig. Jis leido Rytų Europos blokui pasitraukti iš Tarybų Sąjungos ir pritarė Vokietijos susijungimui bei NATO plėtrai į Rytus. Tarybų Sąjunga subyrėjo ir trys buvusios tarybinės respublikos prisijungė prie ES. Tačiau kai likusios postkomunistinės šalys ėmė belstis į Europos namų duris, ši užtrenkė jas joms prieš nosį.

Su Ukraina, kuri 2004 m. Oranžinės revoliucijos metu atsikratė autoritarizmo, elgiamasi dar griežčiau. Kijevo revoliucionierius įkvėpė Europos idealai bei skatino perspektyva tapti Europos dalimi. Taiki kova už demokratiją, laisvę ir įstatymų laikymąsi – jei tai nėra europietiška, tai kas tuomet, klausia T. Brussig. Tačiau Ukrainai neleidžiama tapti ES nare.

Dažnai sakoma, jog „Europa turi būti jaučiama širdimi“. Oranžinės revoliucijos dalyviai, o taip pat ir M. Gorbačiovas taip ir jautėsi, rašo „Presseurop“, bet jiems vis dėlto nepavyko patekti į oficialiąją Europą. Tuo tarpu danams, airiams ir kitiems, kurie Europos konstitucijai ištarė „ne“, vis vien teko likti ES. Arba jie buvo vėl ir vėl klausiami to paties, kol galiausiai pasiektas norimas rezultatas.

Todėl, rašo T. Brussig, negaliu sutikti, kad „Europa jaučiama širdimi“. Ji greičiau yra biurokratų kūrinys, gana naudingas kasdieniniam gyvenime – tik pagalvokite apie privilegijas, kurias suteikia „Europos vartotojo“ statusas.

Didžiausia bendros „Europos tapatybės“ kliūtis yra kalbos barjeras. Visi žino, kad bendrauti gimtąja kalba yra visai kas kita, negu svetima. Deja, nepanašu, kad kada nors artimoje ateityje dauguma europiečių tarpusavyje bendraus ta pačia gimtąja kalba. Kiekvienas Europos politikas dabar kalba savo kalba, suprantama tik mažai Europos daliai. Kadangi kalba ir gražbylystė yra esminis politikų skiriamasis bruožas, Europos politikai daugumai piliečių ir toliau atrodys kažkokie svetimi, o Briuselis – lyg nutolusi ir beasmenė kosminė stotis. Ir to niekaip negalima pakeisti.

Kai kurie žmonės dievina savo automobilius. Kiti tikina, kad automobilis yra „tiesiog patogus daiktas“. Tas pats ir su Europa: mes galėtume ją jausti savo širdyse. Laimei, ji funkcionuoja ir būdama tokia, kokia yra, rašo „Presseurop“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieškalėdinė karštinė: pirkti brangiausią dovaną yra pigiausias būdas? koks pirkinys – jau greičiau įžeidimas (1)

Prieškalėdinė karštinė įgauna pagreitį, o tradiciniai klausimai, kaip išrinkti dovanas...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (70)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Seimo viešbučio istorijos: Pranckiečio ten laukia 4 kambarių butas, bet jis jame retas svečias (129)

Priešais Seimą, Gedimino prospekte stūksantis Seimo viešbutis paskutiniu metu kelia vis daugiau...

Įvardijo prasčiausias Vilniaus mokyklas: vadovai nesupranta vertinimo ir peikia reitingų sistemą (147)

Nors pirmajame geriausių Lietuvos gimnazijų penketuke – net kelios Vilniaus ugdymo įstaigos,...

JAV netrukus turės nepaskandinamą lėktuvnešį? (435)

Nedidelė maždaug 8,2 kvadratinio kilometro ploto vulkaninės kilmės sala Rytų Kinijos jūros...

Gyvai / LKL dvikova Pasvalyje: „Pieno žvaigždės“ – „Rytas“ tiesioginė transliacija (6)

Šeštadienio vakarą Pasvalyje vykstančiose „Betsafe-LKL“ antrojo rato rungtynėse susitinka...

Jūs net neįsivaizduojate, kam „Facebook“ naudoja jūsų nuotraukas: gebės atpažinti kiekvieną (8)

To paties pavadinimo socialinį tinklą valdanti amerikiečių kompanija „Facebook“ prieš...

Miesto gatvėje – tamsu kaip vienkiemy: klaidžioja ir laiškininkai, ir pagalbos tarnybos

Panevėžyje per pastaruosius metus gerokai sumažėjo tamsių užkaborių. Miestui elektrifikuoti...

Liūdnos žinios meilę „prirakinusioms“ poroms: nuo tiltų nuiminės spynas (6)

Kėdainių rajono savivaldybėje sparčiai vykdant miesto parko tvarkymo darbus prieita ir prie...

Kalašnikovą iš policininkų pagrobęs Molotkovas nerimsta ir už grotų: laimėjo bylą prieš pataisos namus (75)

Teismas pripažino, kad Igoris Molotkovas , nuteistas už iš policininkų pagrobtą automatą,...