aA
Lapkričio 27 – 29 dienomis Vilniuje įvyks Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, kurio metu Ukraina planuoja pasirašyti Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga (ES) bei įžengti į antrąjį vizų liberalizavimo etapą.
© Reuters/Scanpix

Šis žingsnis iš tiesų vienas reikšmingiausių įvykių Ukrainai po nepriklausomybės atgavimo.

Kaip rašo www.euobserver.com, iš esmės, ši sutartis apibrėš kryptį, kurią Ukraina renkasi – rytų ar vakarų, Europos ar Azijos.
Nors Ukraina ir atliko didžiąją „namų darbų“ dalį, lieka vis dar neišspręstų klausimų. Vienas iš jų – LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) bendruomenės apsauga nuo diskriminacijos.

Nors Ukrainos vyriausybė balandžio mėn. patvirtino įstatymo projektą dėl darbo kodekso bei diskriminacijos seksualinės orientacijos pagrindu darbo vietoje draudimo, šalies parlamentas vis dar nesugebėjo surengti balsavimo dėl šio įstatymo.

Ukrainos parlamentarai pateko į nepavydėtiną situaciją: viena vertus, tam, kad būtų pereita į antrąjį etapą dėl vizų liberalizavimo plano, reikalaujama priimti antidiskriminacinį įstatymą, kita vertus, parlamentarai nenori rizikuoti savo reputacija prieš konservatyviai nusiteikusius rinkėjus.

Tam ,kad būtų išvengta nepopuliaraus įstatymo priėmimo, įstatymų leidžiamojo organo nariai mėgina įrodyti jo dubliavimąsi su egzistuojančiais saugikliais, įtvirtintais konstitucijoje.

Tačiau šio įstatymo šalininkai, pilietinės visuomenės atstovai bei žmogaus teisių gynimo organizacijos teisėtai atkreipia dėmesį, kad konstitucijoje įtvirtintos taisyklės yra deklaratyvios, o tam, kad jos būtų efektyviai įgyvendinamos, būtina priimti įstatymus ir kontroliavimo mechanizmus.

ES pareigūnų Ukrainos parlamentarams suklaidinti taip pat nepavyko.
Eurokomisaras Štefanas Fule, atsakingas už santykius su Ukraina, pastarajame savo interviu Ukrainos laikraščiui „Kommersant“ teigė, kad ES neatsisakys reikalavimų dėl LGBT diskriminacijos draudimo įtvirtinimo darbo kodekse.

„Mano nuomone, LGBT bendruomenės vystymasis ir pažanga – tai esminis dalykas Ukrainai, nes mūsų šalis daro strateginį geopolitinį pasirinkimą, o pirmoji grupė, kuri pajaus šio pasirinkimo pasekmes ir bus LGBT bendruomenė. Arba mes pradėsime taikyti vienodus žmogaus teisių standartus kiekvienam piliečiui, arba, jei seksime Rusijos pavyzdžiu, priartėsime prie cenzūros, diskriminacijos ir smurto“, - teigė Ukrainoje įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Insight“ direktorė Jelena Ševčenko.

Didelė Ukrainos parlamento narių dalis pasisako, kad yra liberalai.
Pavyzdžiui, opozicinės partijos „Udar“ lyderis Vitalijus Klyčko teigia, kad jo vadovaujama politinė grupė balsuotų už šį įstatymo projektą, nepaisant nepalankios visuomenės reakcijos, nes tai būtų „žingsnis europietiškų vertybių link“.

Nors buvusios Ukrainos ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko partija „Tėvynė“ nepateikė jokios oficialios pozicijos. Neoficialių pokalbių su LGBT aktyvistais metu, šiai partijai priklausantys parlamentarai pažadėjo palaikyti šį įstatymo projektą.

Tuo tarpu valdančiosios partijos pirmininkas Oleksandras Jefremovas teigia, kad Regionų partija balsuos „laisvai“, t.y. kiekvienas šiai partijai priklausantis parlamento narys priims savo sprendimą, ar paremti šį įstatymo projektą.

LGBT aktyvistai šiuo metu dirba su parlamentarais, rengia formalius ir neformalius susitikimus bei vykdo lobistinę veiklą tam, kad būtų priimtas antidiskriminacinio įstatymo projektas.

2015 m. prezidentiniai rinkimai vertinami kaip kliūtis.

Šioje nepaprastai konservatyvių pažiūrų valstybėje 79,4 proc. gyventojų nusistatę prieš santykius tarp tos pačios lyties atstovų, o jokia politinė partija nenori „susigadinti reputacijos“.
ES Asociacijos sutartis ir Vilniaus viršūnių susitikimas taps Ukrainai lūžio momentu.

Dabar yra metas, kai Ukrainos politikai vienijasi, remdami europietiškas vertybės. Būtent todėl žmogaus teisių gynimo ir LGBT aktyvistai įsitikinę, kad jei įstatymo projekto prieš diskriminaciją darbo vietoje nepavyks priimti iki Vilniaus viršūnių susitikimo, šansai tai padaryti po šio susitikimo tik sumažės.

Ukrainos vyriausybės pozicija primena tango: šalis šiltai apsikabina su Briuseliu, vyriausybė žengia žingsnį pirmyn, o tada du atgal.
LGBT įstatymo projektas siunčiamas į Ukrainos parlamentą, tačiau nesistengiama suburti parlamentinės daugumos ar surengti balsavimo.
Politikai nenori prisiimti atsakomybės už „seksualinės orientacijos“ termino įvedimą į valstybinę teisinę sistemą.

Bet kuriuo atveju, lapkričio 28 d. Vilniuje paaiškės, kaipgi baigsis šis šokis.

Teksto autorius - Bogdanas Globa – Kieve įkurtos Ukrainos labdaros organizacijos, kuri gina LGBT teises, direktorius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (178)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (181)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (18)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (58)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (6)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (164)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (331)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Įvardijo dažniausiai daromas būsto įrengimo klaidas ir kaip jas ištaisyti

Pirmieji nuosavi namai nenuginčijamai yra vienas įsimintiniausių įvykių gyvenime. Galėčiau...

Įspėja dėl miesto fontanų: kol vieni grožisi, kiti plauna butelius

Prasidėjus fontanų sezonui Lietuvoje, vis daugiau viešų vaizdo kamerų fiksuoja pikantiškus...

Patikrino techninę apžiūrą įveikusius automobilius: pusė TA gavo už „gražias akis“ (135)

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą (TA)?...