aA
Uralo mieste Jekaterinburge birželio 3 d. vyks 31-asis Europos Sąjungos ir Rusijos aukščiausio lygio susitikimas. Nesitikima kokių nors netikėtumų, tačiau laukiama, kad ES atstovai įspės prezidentą Vladimirą Putiną dėl „represinių tendencijų“ Rusijoje, rašo „EurActiv“.
Vladimiras Putinas
© AP/Scanpix

ES šaltinių teigimu, norint, kad dvišaliai santykiai klostytųsi sėkmingai, svarbu gerbti jau prisiimtus įsipareigojimus, įskaitant pagrindines susirinkimų ir žodžio laisves.

„Turime būti labai atviri, aukščiausio lygio susitikime bus išreikštas stiprus susirūpinimas tam tikrais Rusijos vidaus įvykiais, ypač pastaraisiais ribojančiais teisės aktais, dėl kurių demokratinių teisių ir laisvių įgyvendinimas Rusijos pilietinėje visuomenėje darosi sunkesnis“, - sakė ES diplomatas žurnalistams.

Jis teigė, kad šių įstatymų įgyvendinimas dabar jau pradėtas ir tai, deja, įrodė, jog visi pirminiai ES nuogąstavimai buvo „visiškai pateisinti“. Taip pat ES diplomatas pridūrė, kad ES pusė neturėjo iliuzijų, jog Rusija kritiką atmes.

Tarp aptariamų klausimų bus energetika, pasaulio prekybos santykiai bei vizos, bet jokių persilaužimų derybose nesitikima, sakė diplomatas.

„Kylanti diktatūra“?

Penktadienį, gegužės 31 dieną, Briuselyje surengtoje konferencijoje Rusijos klausimu išryškėjo niūrus kylančio autoritarizmo šioje šalyje paveikslas. Europos Sąjungos finansuojamo „ES ir Rusijos centro“ surengtame renginyje kalbėjęs „Reuters“ korespondentas Rusijoje Benas Judah teigė, jog ši šalis „nustojo būti valdoma demokratija“ ir greičiau tapo „kylančia diktatūra“. B. Judah teigimu, ES reikia iš naujo apibrėžti Rusijos politiką, kadangi šalis stipriai pasikeitė.

Tarptautinės krizių grupės viceprezidentas Alainas Deletrozas sakė, kad V. Putinas demonstruoja „nulinę pagarbą“ Europos Sąjungai, ypač dėl to, kad ES nekalba apie įvykius šioje šalyje. Jo teigimu, Rusijai labiau patiktų su dabartinėmis 27 ES narėmis turėti dvišalius santykius, kas, anot jo, jai sekėsi „labai gerai“, bei dvišaliuose santykiuose labai dažnai Rusija veikia prieš bendrus ES interesus.

Europos Komisijos Išorinių veiksmų tarnybos generalinis direktorius Europai ir Centrinei Azijai Luisas Felipe Fernandezas de la Pena sutiko su „permąstymo“ sąvoka tik tame kontekste, kad „viską“ reikia permąstyti.

Kalbėdamas apie kritiką, kurios susilaukė Europos Komisijos Išorinių veiksmų tarnyba, L. F. F. de la Pena pareiškė, jog bendrai ES užsienio politikai suformuoti reikia „geologinio laiko“.

Dalis diskusijos buvo skirta siekiant išsiaiškinti – V. Putiną reiktų traktuoti kaip stiprų lyderį, ar, priešingai, jo galia blėsta. B. Judah pateikė įvairius pavyzdžius iš savo apsilankymų Rusijoje ir tvirtino, kad dauguma rusų yra nusiteikę prieš šalies elitą dėl kelių ir ligoninių būklės, o tai aiškiai byloja, jog V. Putino dauguma tėra „mitas“.

Sirija

Dvišaliame aukščiausio lygio susitikime taip pat turėtų būti aptartas Sirijos klausimas, kadangi Rusija tvirtai remia Basharo al-Assado režimą. ES siekia padėti dar šį mėnesį suorganizuoti Ženevoje taikos konferenciją dėl Sirijos. 

Tačiau Rusijos ambasadorius Europos Sąjungoje Vladimiras Čizovas žurnalistams pareiškė, kad nepavykęs mėginimas gegužės 27 dieną atnaujinti ES ginklų embargo šiame kontekste „nepadeda“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tai įmanoma? Geriausios pirmosios klasės vietos lėktuve pigiau nei ekonominės klasės? (5)

Oro linijų pramonės ekspertai skelbia, kad pirmoji klasė nyksta ir atrodo – ilgam. Kai kurios oro...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (1)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (23)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Užkalnis. Kaip auklėti vaikus, kad neužaugtų panašūs į jus (182)

Mes visi žinome ir sutariame, kad visų bėdų priežastis pas mus yra kiti žmonės. Valdžia –...

Atšventė: po dotacijos patvirtinimo LSDDP užpirko 19 butelių vyno (482)

Ketvirtadienį Seimui priėmus nutarimą, kuriuo iš valstybės biudžeto Lietuvos socialdemokratų...

Paneigė mitą apie eklektišką interjerą: originalus būstas be jokio chaoso (6)

Eklektika interjere, kas tai? Dažnai girdime frazes: eklektiškas dizainas, eklektiškos meno...

„Opel“ teks remontuoti dalį parduotų automobilių: kaip elgtis, jei vairuojate vieną jų (3)

Vokietijos Federalinė kelių transporto tarnyba (KBA) po kratų „ Opel “ biure aptiko programas,...

Darbo paieškos sunkumai: kas jums gali pakišti koją?

Personalo atrankos specialistė Rita Karavaitienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas,...

Atkirto provokuojančios plius dydžio modelių fotosesijos kritikams: girdėdami tokias baisias replikas žmonės nustoja net valgyti (7)

Provokuojantis ir visus televizijos standartus laužantis LNK šou „Dydžio (r)evoliucija" sulaukia...

Atlygis už neryžtingumą: ką Putinui davė „neveiksmingos“ sankcijos (269)

Nepaisant to, kad iš esmės kiekvieną savaitę galima išgirsti apie naujas sankcijas Rusijai arba...