aA
Uralo mieste Jekaterinburge birželio 3 d. vyks 31-asis Europos Sąjungos ir Rusijos aukščiausio lygio susitikimas. Nesitikima kokių nors netikėtumų, tačiau laukiama, kad ES atstovai įspės prezidentą Vladimirą Putiną dėl „represinių tendencijų“ Rusijoje, rašo „EurActiv“.
Vladimiras Putinas
© AP/Scanpix

ES šaltinių teigimu, norint, kad dvišaliai santykiai klostytųsi sėkmingai, svarbu gerbti jau prisiimtus įsipareigojimus, įskaitant pagrindines susirinkimų ir žodžio laisves.

„Turime būti labai atviri, aukščiausio lygio susitikime bus išreikštas stiprus susirūpinimas tam tikrais Rusijos vidaus įvykiais, ypač pastaraisiais ribojančiais teisės aktais, dėl kurių demokratinių teisių ir laisvių įgyvendinimas Rusijos pilietinėje visuomenėje darosi sunkesnis“, - sakė ES diplomatas žurnalistams.

Jis teigė, kad šių įstatymų įgyvendinimas dabar jau pradėtas ir tai, deja, įrodė, jog visi pirminiai ES nuogąstavimai buvo „visiškai pateisinti“. Taip pat ES diplomatas pridūrė, kad ES pusė neturėjo iliuzijų, jog Rusija kritiką atmes.

Tarp aptariamų klausimų bus energetika, pasaulio prekybos santykiai bei vizos, bet jokių persilaužimų derybose nesitikima, sakė diplomatas.

„Kylanti diktatūra“?

Penktadienį, gegužės 31 dieną, Briuselyje surengtoje konferencijoje Rusijos klausimu išryškėjo niūrus kylančio autoritarizmo šioje šalyje paveikslas. Europos Sąjungos finansuojamo „ES ir Rusijos centro“ surengtame renginyje kalbėjęs „Reuters“ korespondentas Rusijoje Benas Judah teigė, jog ši šalis „nustojo būti valdoma demokratija“ ir greičiau tapo „kylančia diktatūra“. B. Judah teigimu, ES reikia iš naujo apibrėžti Rusijos politiką, kadangi šalis stipriai pasikeitė.

Tarptautinės krizių grupės viceprezidentas Alainas Deletrozas sakė, kad V. Putinas demonstruoja „nulinę pagarbą“ Europos Sąjungai, ypač dėl to, kad ES nekalba apie įvykius šioje šalyje. Jo teigimu, Rusijai labiau patiktų su dabartinėmis 27 ES narėmis turėti dvišalius santykius, kas, anot jo, jai sekėsi „labai gerai“, bei dvišaliuose santykiuose labai dažnai Rusija veikia prieš bendrus ES interesus.

Europos Komisijos Išorinių veiksmų tarnybos generalinis direktorius Europai ir Centrinei Azijai Luisas Felipe Fernandezas de la Pena sutiko su „permąstymo“ sąvoka tik tame kontekste, kad „viską“ reikia permąstyti.

Kalbėdamas apie kritiką, kurios susilaukė Europos Komisijos Išorinių veiksmų tarnyba, L. F. F. de la Pena pareiškė, jog bendrai ES užsienio politikai suformuoti reikia „geologinio laiko“.

Dalis diskusijos buvo skirta siekiant išsiaiškinti – V. Putiną reiktų traktuoti kaip stiprų lyderį, ar, priešingai, jo galia blėsta. B. Judah pateikė įvairius pavyzdžius iš savo apsilankymų Rusijoje ir tvirtino, kad dauguma rusų yra nusiteikę prieš šalies elitą dėl kelių ir ligoninių būklės, o tai aiškiai byloja, jog V. Putino dauguma tėra „mitas“.

Sirija

Dvišaliame aukščiausio lygio susitikime taip pat turėtų būti aptartas Sirijos klausimas, kadangi Rusija tvirtai remia Basharo al-Assado režimą. ES siekia padėti dar šį mėnesį suorganizuoti Ženevoje taikos konferenciją dėl Sirijos. 

Tačiau Rusijos ambasadorius Europos Sąjungoje Vladimiras Čizovas žurnalistams pareiškė, kad nepavykęs mėginimas gegužės 27 dieną atnaujinti ES ginklų embargo šiame kontekste „nepadeda“.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiulės pajėgos kovoja su gaisru Šalčininkų rajone: dega 14 pastatų papildyta (37)

Ketvirtadienį , 12.04 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Oro taršos grėsmė – rimti sveikatos sutrikimai: apsauginės kaukės gali pridaryti bėdos (61)

Kai kuriuose rajonuose oro tarša net keturis kartus viršija įprastą ribą, todėl specialistai...

Kovą darbdaviai pažėrė įspūdingų atlyginimų: penkios įmonės viršijo 20 tūkst. eurų (4)

Lietuvoje kovo mėnesį penkiose įmonėse atlyginimų vidurkiai viršijo 20 tūkst. eurų,...

Kukuraitis: per artimiausius dešimtmečius Lietuvoje neliks maždaug penktadalio darbo vietų (48)

Dėl darbo rinkos automatizacijos Lietuvoje gali išnykti penktadalis dabartinių darbo vietų, todėl...

„Ryto“ fanai reikalauja Guogos pasitraukimo ir grasina kurti naują klubą (8)

Vilniaus „Ryto“ klubo prezidentas Antanas Guoga ir visa klubo vadovybė galutinai užsitraukė...

Porošenka vadina „istoriniu įvykiu“: priimtas įstatymas dėl kalbos veikiausiai supykdys Maskvą (147)

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymą, kuriuo siekiama plėsti ukrainiečių kalbos...

Kineziterapeutas įspėja dėl nejudraus gyvenimo būdo: mirti galima ir nesulaukus 40-ties (3)

Viso pasaulio gydytojai skambina pavojaus varpais - sėdimas gyvenimo būdas yra XXI amžiaus maras....

Senjorai rado pinigų padidinti pensijas: reikalauja stabdyti pervedimus į privačius pensijų fondus (38)

Vilniuje prie Seimo susirinkusi minia senjorų reiškė pasipiktinimą mažomis pensijomis, socialine...

Daugybė pokyčių vairuotojams: siūlo drausti valgyti, rūkyti ar gerti prie vairo (454)

Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme siūloma nustatyti dažnesnę sveikatos patikrą vyresnio...