aA
Uralo mieste Jekaterinburge birželio 3 d. vyks 31-asis Europos Sąjungos ir Rusijos aukščiausio lygio susitikimas. Nesitikima kokių nors netikėtumų, tačiau laukiama, kad ES atstovai įspės prezidentą Vladimirą Putiną dėl „represinių tendencijų“ Rusijoje, rašo „EurActiv“.
Vladimiras Putinas
© AP/Scanpix

ES šaltinių teigimu, norint, kad dvišaliai santykiai klostytųsi sėkmingai, svarbu gerbti jau prisiimtus įsipareigojimus, įskaitant pagrindines susirinkimų ir žodžio laisves.

„Turime būti labai atviri, aukščiausio lygio susitikime bus išreikštas stiprus susirūpinimas tam tikrais Rusijos vidaus įvykiais, ypač pastaraisiais ribojančiais teisės aktais, dėl kurių demokratinių teisių ir laisvių įgyvendinimas Rusijos pilietinėje visuomenėje darosi sunkesnis“, - sakė ES diplomatas žurnalistams.

Jis teigė, kad šių įstatymų įgyvendinimas dabar jau pradėtas ir tai, deja, įrodė, jog visi pirminiai ES nuogąstavimai buvo „visiškai pateisinti“. Taip pat ES diplomatas pridūrė, kad ES pusė neturėjo iliuzijų, jog Rusija kritiką atmes.

Tarp aptariamų klausimų bus energetika, pasaulio prekybos santykiai bei vizos, bet jokių persilaužimų derybose nesitikima, sakė diplomatas.

„Kylanti diktatūra“?

Penktadienį, gegužės 31 dieną, Briuselyje surengtoje konferencijoje Rusijos klausimu išryškėjo niūrus kylančio autoritarizmo šioje šalyje paveikslas. Europos Sąjungos finansuojamo „ES ir Rusijos centro“ surengtame renginyje kalbėjęs „Reuters“ korespondentas Rusijoje Benas Judah teigė, jog ši šalis „nustojo būti valdoma demokratija“ ir greičiau tapo „kylančia diktatūra“. B. Judah teigimu, ES reikia iš naujo apibrėžti Rusijos politiką, kadangi šalis stipriai pasikeitė.

Tarptautinės krizių grupės viceprezidentas Alainas Deletrozas sakė, kad V. Putinas demonstruoja „nulinę pagarbą“ Europos Sąjungai, ypač dėl to, kad ES nekalba apie įvykius šioje šalyje. Jo teigimu, Rusijai labiau patiktų su dabartinėmis 27 ES narėmis turėti dvišalius santykius, kas, anot jo, jai sekėsi „labai gerai“, bei dvišaliuose santykiuose labai dažnai Rusija veikia prieš bendrus ES interesus.

Europos Komisijos Išorinių veiksmų tarnybos generalinis direktorius Europai ir Centrinei Azijai Luisas Felipe Fernandezas de la Pena sutiko su „permąstymo“ sąvoka tik tame kontekste, kad „viską“ reikia permąstyti.

Kalbėdamas apie kritiką, kurios susilaukė Europos Komisijos Išorinių veiksmų tarnyba, L. F. F. de la Pena pareiškė, jog bendrai ES užsienio politikai suformuoti reikia „geologinio laiko“.

Dalis diskusijos buvo skirta siekiant išsiaiškinti – V. Putiną reiktų traktuoti kaip stiprų lyderį, ar, priešingai, jo galia blėsta. B. Judah pateikė įvairius pavyzdžius iš savo apsilankymų Rusijoje ir tvirtino, kad dauguma rusų yra nusiteikę prieš šalies elitą dėl kelių ir ligoninių būklės, o tai aiškiai byloja, jog V. Putino dauguma tėra „mitas“.

Sirija

Dvišaliame aukščiausio lygio susitikime taip pat turėtų būti aptartas Sirijos klausimas, kadangi Rusija tvirtai remia Basharo al-Assado režimą. ES siekia padėti dar šį mėnesį suorganizuoti Ženevoje taikos konferenciją dėl Sirijos. 

Tačiau Rusijos ambasadorius Europos Sąjungoje Vladimiras Čizovas žurnalistams pareiškė, kad nepavykęs mėginimas gegužės 27 dieną atnaujinti ES ginklų embargo šiame kontekste „nepadeda“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (63)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (39)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (231)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (182)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

Ar sergančio medžio šakeles galima naudoti kaip skiepūglius

Kartais visai akivaizdu, kad kuri nors sode žaliuojanti obelis skaičiuoja paskutines savo dienas,...

Atsakymas į amžiną lietuvių klausimą: kas pigiau – statyti namą pačiam ar jį nusipirkti (200)

Daugelis svajoja apie nuosavą būstą, tačiau tokias mintis dažnai sutrikdo klausimas, kas pigiau...

Šilumos sulauksime daugiau, tačiau geros naujienos tuo ir baigiasi (2)

Artimiausią parą per šalį slinks atmosferos frontas. Naktį dangus bus niūrus ir pilkas....

Ekspertai įvertino apkalbas sukėlusį įvaizdį: prašauta, ir tai – ne dėl apnuogintos krūtinės (291)

Gili iškirptė – anokia naujiena tarp Lietuvos ar užsienio pramogų pasaulio žvaigždžių; ir...