aA
Europos Sąjungos (ES) Personalo atrankos tarnyba pradėjo atrankos procesą plataus profilio specialistams. Agnė Martikonienė, tarnybos skyriaus vedėja, pasakoja, kokios laukia atrankos procedūros, ko tikimasi iš kandidatų ir kokio atlygio jie gali tikėtis.
© Corbis/Scanpix

Visi norintys tapti ES institucijų darbuotojais turi apsilankyti tinklalapyje Eu-Careers.eu ir užpildyti paraišką. Iki balandžio 16 d. laukiama plataus profilio specialistų anketų: teisininkų, auditorių, viešojo administravimo, IT specialistų ir kt. Liepą organizuojamas konkursas lingvistams, gruodį – asistentams. Jų patirtis ir gebėjimai bus tikrinami dviem etapais.

Du atrankos etapai

Pirmasis testas kompiuteriu laikomas bet kuriose ES šalyje narėje, taip pat Ženevoje, Niujorke ar Sidnėjuje. Čia tikrinamas teksto supratimas, kompiuteriniai įgūdžiai, abstraktus mąstymas ir, neprivalomai, kandidato orientacija su darbu susijusiose situacijose.

„Sekretorėms tai gali būti ir dokumentų tvarkymas, spausdinimas ir klausimai pagal tam tikras situacijas, į kuriuos atsakymus turi žinoti sekretorė. Didelė reikšmė skiriama šiam praktiniam testui ir netikros sekretorės ties juo ir suklumpa“, - sako A. Martikonienė.

„ES žinių testo nebėra, jos tikrinamos antrame etape“, - pasakoja specialistė. Anot jos, jei kandidatas nori dirbti plataus profilio darbą, jo gyvenimo aprašymas (CV) įtakos beveik neturi – vertinami praktiniai įgūdžiai. Geriausiai išlaikiusieji pirmąjį testą kviečiami pusdieniui į Briuselį, vertinimo centrą, kur imituojama darbo aplinka. Ten kandidatui gali tekti paruošti pranešimą, prezentaciją, ar atlikti panašų darbą.

„Tai darbas susijęs su ES realybe – taip ir patikrinamos žinios apie Europos Sąjungos veikimą“, - sako A. Martikonienė. Atlikus šią užduotį laukia žodinis prisistatymas ir struktūruotas interviu.

Atrankos specialistai sudarė 8 kompetencijų sąrašą, kurių ir ieškoma visuose kandidatuose.
„Tai gebėjimas analizuoti, spręsti problemas, gera komunikacija, rezultatyvumas, žmogaus noras ir gebėjimas mokytis, prioritetų nustatymas ir organizuotumas, atsparumas stresui, darbas su kitais. Siekiant administratoriaus darbo – sugebėjimas būti lyderiu“, - pasakoja specialistė. Taip pat be savo gimtosios būtina mokėti vieną iš trijų pagrindinių ES kalbų: anglų, vokiečių arba prancūzų. Viena iš jų ir bus laikomi visi testai.

Žmonės nežino, kad ES institucijos - atviros visiems. Dauguma mano, kad į ES institucijas gali bandyti įsidarbinti tik viešajame sektoriuje dirbantys tarnautojai, tačiau čia gali dalyvauti kiekvienas ir neturintis universiteto diplomo.
Agnė Martikonienė

Padengiamos kelionės išlaidos

Visiems kandidatams, praėjusiems pirmąjį testą, kelionės išlaidos į Briuselį bus padengiamos. Vykstantiems iš Lietuvos kompensuojama 350 EUR (1 tūkst. 207 litai), jei atvykstama iš Lietuvos vietos, kuri nuo Briuselio nutolusi daugiau nei 2 tūkst. kilometrų – 450 EUR (1 tūkst. 552 litai).

Galimybių metai

Sėkmingai praėję ir antrą atrankos etapą apie tai sužinos metų pabaigoje ir metams bus įtraukti į rezervo sąrašą. Tai reiškia, kad devynios ES institucijos galės rinktis iš minėto sąrašo.

„Žmogus, sėkmingai išlaikęs egzaminą, nežinos, kas jį pasirinks – Teisingumo Teismas, Europos Komisija ar kitos institucijos, ir kur tas darbas bus – Briuselyje, Liuksemburge ar Strasbūre“, - pasakoja A. Martikonienė. Anot jos, kandidatai gali atsisakyti ir laukti kito pasiūlymo, tačiau nėra jokios garantijos, kad kiekvienas atrinktasis sulauks net ir po vieną pakvietimą dirbti.

„Reikia turėti galvoje, kad žmonių rezervo sąrašuose yra. Vieną kartą pasirinko, neaišku, kada pasirinks kitą kartą – ir ypač su naująja sistema, kada rezervo sąrašas galioja tik metus. Norint likti rezerve dar metams, reikėtų vėl dalyvauti konkurse. Buvimas rezervo sąraše nereiškia įsidarbinimo garantijos“, - perspėja specialistė. Tačiau, anot jos, jau įvestas struktūrinis planavimas ir darbuotojų ieškoma tiek, kiek reikia.

Padidino populiarumą

Visai ES kenčiant nuo krizės ir augančio nedarbo, nemažas susidomėjimas ir galimybe įsidarbinti ES. Praėjus dešimčiai dienų nuo atrankos paskelbimo pradžios buvo užsiregistravę per 21 tūkst. pretendentų į 323 numatytas darbo vietas – arba 67 kandidatai į vieną darbo vietą.
A. Martikonienė prisimena, kad 2004 m., kada buvo paskelbtas priėmimas į ES institucijas iš dešimties naujokių, į vieną vietą pretendavo 28 žmonės, po metų – 100.

„Mūsų pagrindinis noras atsirinkti žmones, kurie tikrai norėtų tą darbą dirbti, o ne tik įkelti koją į ES institucijas“, - sako specialistė.

Atlyginimai

Asistentai, dirbantys įvairų pagalbinį, organizacinį darbą, karjerą ES institucijose pradeda nuo pirmos tarnautojo pakopos, jų darbo atlygis prasideda nuo 2 604 eurų bazinio atlyginimo.
Administratoriai (vertėjai, už įvairias politikos sritis atsakingi specialistai ir pan.) pradeda nuo penktos pakopos ir 4 268 eurų bazinio atlygio. Visiems darbuotojams mokami specialūs priedai mokami už vaikus, šeimą ir pan.

„Briuselyje 2 tūkst. eurų sekretorei tai normali suma, reikalinga pragyvenimui. Tačiau darbas ES institucijose patrauklesnis nei privačiame sektoriuje, nes galima dirbti iki gyvenimo pabaigos, keisti pareigas sistemos viduje, ir gauti didesnes socialines garantijas“, - teigia A. Martikonienė.

Mitai

Paklausta apie mitus, dažniausiai gąsdinančius lietuvius nuo galimybės bandyti įsidarbinti, pašnekovė pirmiausia mini baimę bandyti.

„Žmonės nežino, kad ES institucijos - atviros visiems. Dauguma mano, kad į ES institucijas gali bandyti įsidarbinti tik viešajame sektoriuje dirbantys tarnautojai, tačiau čia gali dalyvauti kiekvienas ir neturintis universiteto diplomo“, - sako specialistė. Ji perspėja, kad neretai aukštąjį išsilavinimą turintys darbuotojai, pasirinkę asistento darbą, po poros mėnesių pradeda nusivilti padėtimi ir turi ieškoti kitų galimybių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (177)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (180)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (15)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (53)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (6)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (163)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (328)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Įvardijo dažniausiai daromas būsto įrengimo klaidas ir kaip jas ištaisyti

Pirmieji nuosavi namai nenuginčijamai yra vienas įsimintiniausių įvykių gyvenime. Galėčiau...

Įspėja dėl miesto fontanų: kol vieni grožisi, kiti plauna butelius

Prasidėjus fontanų sezonui Lietuvoje, vis daugiau viešų vaizdo kamerų fiksuoja pikantiškus...

Patikrino techninę apžiūrą įveikusius automobilius: pusė TA gavo už „gražias akis“ (133)

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą (TA)?...