aA
Prekiautojai žmonėmis bus baudžiami griežčiau, o jų aukos bus geriau apsaugotos visoje ES. Tokį teisės aktą antradienį didele balsų dauguma patvirtino Europos Parlamentas (643 už, 10 prieš, 14 susilaikė). Jis apims ne tik lytinio išnaudojimo atvejus, bet ir nelegalų žmonių įdarbinimą, priverstinį išmaldos prašymą, prekybą organais, nelegalų įvaikinimą bei priverstines santuokas.
© Corbis

ES šalys įpareigotos imtis būtinų priemonių užtikrinti, kad būtų baudžiama už asmenų verbavimą, vežimą, perdavimą, laikymą ar priėmimą išnaudojimo tikslais grasinant arba panaudojant jėgą ar kitokią prievartą, pagrobiant, sukčiaujant arba apgaule, piktnaudžiaujant padėtimi arba pasinaudojant asmens pažeidžiamumu, taip pat duodant arba gaunant pinigų ar naudos.

Išnaudojimo sąvoka apims bent jau naudą iš kitų asmenų prostitucijos ar kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, įskaitant elgetavimą, vergiją ar į vergiją panašią praktiką, priverstinę tarnystę, išnaudojimą įtraukiant į nusikalstamą veiką arba organų išpjovimą.

Minimali bausmė ES šalyse už tokius nusikaltimus turės būti ne mažesnė negu penkerių metų laisvės atėmimas arba dešimt metų – jei auka yra vaikas, jei kilo pavojus aukos gyvybei, jei prieš ją panaudotas stiprus smurtas ar nusikaltimą įvykdė organizuota grupuotė. EP nariai pasiekė, kad sunkinanti aplinkybė būtų ir tai, jog nusikaltimą padarė savo pareigas atliekantis valstybės tarnautojas. Taip pat turės būti numatyta atitinkama atsakomybė įmonėms ar organizacijoms, kurių vardu žmonės buvo įvežti, laikomi ar išnaudojami.

Nors iš pradžių siūlyta įpareigoti numatyti baudžiamąją atsakomybę už naudojimąsi prekybos žmonėmis aukų paslaugomis, galutinėje teisės akto versijoje valstybėms tik siūloma apsvarstyti tokią galimybę.

Tokių nusikaltimų tyrimas galės būti pradėtas ir tęsiamas nepriklausomai nuo to, ar auka pateikė pareiškimą policijai. Savo ruožtu valstybės bus įpareigotos imtis priemonių tam, kad šių nusikaltimų aukų būtų galima nebausti. Aukoms turės būti suteikta visokeriopa pagalba, prieiga prie esamų kompensacijų sistemų, taip pat nemokama teisinė pagalba, nebent asmuo turi pakankamai lėšų.

Dėl šio teisės akto jau sutarta su ES Taryba. Šalys turės įgyvendinti naujuosius reikalavimus per dvejus metus. Direktyva negalios Danijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

Tarptautinės darbo organizacijos duomenimis, per metus į ES arba jos viduje nelegaliai gabenama keli šimtai tūkstančių žmonių, 43 proc. jų – prostitucijai (daugiausia moterys ir mergaitės), o 32 proc. – nelegaliam darbui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Eksperimentuos su moksleiviais: ikimokyklinis ugdymas – nuo 5, pirma klasė – nuo 6 metų (24)

„Nesame beviltiški autsaideriai. Nesame šiame klube blogiausi“, – po penkiolikmečių tyrimo...

Užkalni, kiek tu gali valgyti? (158)

Turiu gyvenime kelias pramogas, ir viena jų yra rašyti apie maistą, nes rašyti man net labiau...

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (181)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Eurokomisaras Sinkevičius: kovodami su klimato kaita privalėsime keisti gyvenimo būdą (56)

Šį mėnesį darbą pradėjęs aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Europos...

Prieš didžiąsias šventes Anglijoje dingo lietuvis, artimieji prašo pagalbos (12)

Prieš didžiąsias metų šventes socialiniame tinkle ir Anglijos lietuvių feisbuko grupėse plinta...

Leonid Bershidsky

Ką tik išverčiau „1984“ į rusų kalbą. Dūstu, man trūksta oro... (1)

Šiais metais gyvenau keturis dusnius mėnesius su George Orwello knyga „1984“. Nesupratau, į ką...

Vieniems tai košmaras, bet mokslininkai negali nustoti džiūgavę: aptiko gigantišką vorų lizdą (2)

Žaliavoriai – vieni iš didžiausių ir įspūdingiausių mįslingo ir pavojingo Australijos vorų...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti (106)

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Menopauzė: kas vyksta su moters oda ir kaip tuos pokyčius suvaldyti? (21)

Menopauzės laikotarpis moterims sudėtingas dėl daugelio priežasčių: keičiasi kūnas, savijauta,...