aA
Europos Parlamentas tikriausiai parems planus paskirti „Poną ar Ponią Eurą“, kuris ar kuri būtų atsakinga už ES ekonominės politikos koordinavimą. Tačiau sunku tikėtis, kad tokio atsakingo posto steigimas bus vieningai palaikomas valstybių narių, praneša „EurActiv“. Europarlamentarai ketina parengti bendrus priemonių, kurios, kaip tikimasi, padės Europos Sąjungai greičiau atsigauti po finansinės krizės bei užtikrins didesnį finansinį ir ekonominį stabilumą ateityje, griaučius. Viena iš šių priemonių – minėtas už visos ES ekonomikos koordinavimą atsakingo pareigūno paskyrimas.
© Scanpix

Pasiūlymas Europos Parlamente bus aptariamas šią savaitę. Jei „Pono ar Ponios Euro“ pareigos bus sukurtos, jis ar ji perims darbus, kuriuos šiuo metu atlieka trys žmonės.

Visų pirma, jis ar ji taptų Europos Komisijos vicepirmininku, atsakingu už ekonomikos ir piniginius reikalus. Dabar šiomis sritimis rūpinasi komisaras Olli Rehnas, kuris nėra vicepirmininkas.
Antra, „Ponas ar Ponia Euras“ pirmininkautų ES Ministrų tarybos susirinkimams ekonominiais ir finansiniais klausimais (vadinamiesiems „Ecofin“), kuriems pagal dabartinę tvarką vadovauja tuo laikotarpiu ES pirmininkaujančios šalies finansų ministras.

Trečia, jis ar ji taip pat vadovautų reguliariems euro zonos finansų ministrų susitikimams (vadinamajai „Eurogrupei“), kuriems nuo 2005 m. pirmininkauja Jeanas-Claude Junckeris, Liuksemburgo premjeras.
Greta šių pareigų, naujasis pareigūnas dalyvautų reguliariuose ES viršūnių susitikimuose (kitaip vadinamuose Europos tarybos susirinkimais). Be to, jis ar ji atstovautų ES įvairiose kitose finansinius ar ekonominius klausimus sprendžiančiose institucijose.

Mintį paskirti „Poną ar Ponią Eurą“ pasufleravo Lisabonos sutartyje atsiradusi naujovė, numatanti paskirti aukščiausiąjį atstovą užsienio reikalams ir saugumo politikai, vienu metu einantį dvejas pareigas. Šį postą 2009 m. užėmusi Catherine Ashton yra EK vicepirmininkė bei Užsienio reikalų tarybos pirmininkė, vadovaujanti reguliariems valstybių narių užsienio reikalų ministrų susirinkimams.
Vis dėlto, nors dauguma europarlamentarų yra pasirengę palaikyti šį pasiūlymą, toks rimtas žingsnis negali būti žengtas taip greitai. Norint įtvirtinti šias naujas pareigas, reikės keisti ES Sutartį, kitaip tariant, visos 27 valstybės narės turės sutikti su pasiūlymo tekstu ir atlikti būtinas ratifikavimo procedūras.

Aplinkybės
Šiuo metu ES institucijos ekonominę politiką – sritį, kurioje pagal dabartines taisykles būtini vienbalsiai priimami sprendimai – kontroliuoti gali tik labai ribotomis priemonėmis.
Pagrindiniai ES turimi įrankiai – Europos Komisijos apžvalgos ir neprivalomos vykdyti rekomendacijos, pavyzdžiui, stabilumo ir konvergencijos programos ar Bendrosios ekonominės politikos gairės, kurios ES Ministrų Taryboje pateikiamos tvirtinti šalims narėms.
Euro zonoje prieš kasmėnesinį ES ekonomikos ir finansų ministrų susitikimą „Ecofin“ vyksta neoficialios diskusijos. Tačiau šie susitikimai neformalūs, ir nėra jokios politinės sprendimus priimančios institucijos, kurį valdytų euro zonos ekonominę politiką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino Lietuvos ekonomiką: į Disneilendą galite nebevažiuoti (36)

Kol pasaulio ekonomika banguoja tarsi linksmieji kalneliai, o euro zonos ekonomikos augimas...

Prieškalėdinė karštinė: pirkti brangiausią dovaną yra pigiausias būdas? koks pirkinys – jau greičiau įžeidimas (86)

Prieškalėdinė karštinė įgauna pagreitį, o tradiciniai klausimai, kaip išrinkti dovanas...

Užkalnio kvapas: buvo laikai, kai už pinigus bandžiau laimę nusipirkti

Yra žmonių, kurie sako, kad reklama jų neveikia ir prekių ženklai jiems nieko nereiškia. Tai...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (89)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Klaipėdoje pranešta apie sprogimo grėsmę prekybos centre: evakuoti pirkėjai ir darbuotojai evakuota kone 60 žmonių

Klaipėdos policijos pareigūnai gavo pranešimą apie galimą pavojų visuomenei. Pranešta, esą...

Tris kartus krūtinę tobulinusi Katryna įspėja moteris: vaizdas buvo tragiškas, viskas baigėsi komplikacijomis (20)

Jokia paslaptis, kad grožio pasaulyje populiariausiomis išlieka krūtinės ir nosies plastinės...

Dėl „BMW“ vairuotojo žūties bendrovė įklimpo į bėdas: 1,4 mln. automobilių netinkami (12)

Atsarginių dalių tiekėja „Takata“ JAV saugos reguliavimo tarnybas įspėjo, kad teks...

Plastinės chirurgijos pradininkė: visi įpratę matyti vyrus be rankų ir kojų, bet niekada neįpras prie subjaurotų veidų

Daugumai vyrų kova už tėvynę Didžiajame kare buvo vyriškumo įrodymas. Nors jų pasiryžimą...

Įrodyta, kad augalai klykia iš skausmo (69)

Tel Avivo (Izraelis) universiteto mokslininkai įrodė, kad tabakmedžiai ir pomidorų krūmai gana...