aA
Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina suteikti jam teisę nuspręsti, kur ir kada turi vykti EP posėdžiai. Šiuo metu ES sutarties straipsnyje, kurį keisti gali tik visos ES valstybės vienbalsiai, nustatyta, kad pagrindinė EP būstinė yra Strasbūre, kur vyksta dvylika plenarinių sesijų per metus. Tuo tarpu dauguma likusios veiklos vyksta Briuselyje, o dalis administracijos įsikūrusi Liuksemburge.
© Reuters/Scanpix

Nors dėl būstinės vietos bendru sutarimu sprendžia ES valstybės, Lisabonos sutartis suteikė Parlamentui galias inicijuoti ES sutarties pakeitimus. Priimtoje rezoliucijoje EP įsipareigojo inicijuoti sutarties pakeitimą, kuris leistų jam pačiam apsispręsti dėl savo darbo vietų. „Turėdamas vieną būstinę Europos Parlamentas dirbtų veiksmingiau, taupiau ir ekologiškiau“, – teigiama rezoliucijoje. EP nariai pažymi, jog tai, kad „kas mėnesį ir toliau važinėjama tarp Briuselio ir Strasbūro, daugeliui ES piliečių tapo simboliška ir neigiama [...], ypač tuo metu, kai dėl finansų krizės valstybėse narėse buvo stipriai ir skausmingai mažinamos išlaidos“.

Rezoliucijoje pažymima, kad papildomos metinės išlaidos dėl Parlamento geografinio „išsibarstymo“ tarp Briuselio, Liuksemburgo ir Strasbūro siekia 156–204 mln. eurų – tai sudaro apie 10 proc. Parlamento metinio biudžeto. Papildomos metinės išlaidos vien dėl būstinės Strasbūre sudaro apie 103 mln. eurų. Ši suma būtų didesnė, jei būtų skaičiuojamas ir kitų ES institucijų, ES valstybių tarnautojų, žurnalistų bei pilietinės visuomenės atstovų kelionių išlaidos. Europarlamentarai siūlo atlikti europinę gyventojų apklausą, ar jie norėtų išlaikyti EP veiklą trijose valstybėse, atsižvelgiant į finansinį, aplinkosaugos ir veiksmingumo aspektus.
Rezoliucijai pritarė 483 EP nariai, nepritarė 141, o susilaikė 34. Tikėtina, kad tolesnių veiksmų šiuo klausimu EP gali imtis po 2014 m. gegužę vyksiančių EP rinkimų.

Kaip rašo BBC, didžioji EP narių dalis įsitikinę, kad važinėjimas iš Briuselio į Strasbūrą – tai tik laiko ir pinigų švaistymas.

EP narių teigimu, pastaraisiais metais patiriamos išlaidos bei išskiriamo anglies dioksido kiekis padidėjo dėl didesnių galių suteikimo EP bei jo narių skaičiaus augimo.

ES valstybių vyriausybės gali keisti sutartį, tačiau Prancūzija nori išsaugoti Strasbūro svarbą.
Didžioji dalis ES veiklos vykdoma Briuselyje, čia rengiami ES viršūnių susitikimai – oficialūs ES Tarybos posėdžiai.

Dėl dabartinio važinėjimo į Strasbūrą, kiekvieną mėnesį kelioms dienoms 766 EP nariai bei daugiau nei 3 000 darbuotojų keliasi į šį Prancūzijos miestą.

Keliaujantis cirkas

Praėjusiais metais Prancūzijos vyriausybė ėmėsi teisinių veiksmų, kai EP nariai pamėgino sumažinti kasmetinių Strasbūre vystančių posėdžių skaičių. Ši šalis tikrai pasinaudotų veto teise, jei būtų siūloma atsisakyti šio važinėjimosi.

Didžiąją Britaniją atstovaujantys EP nariai labiausiai remia idėją atsisakyti „keliaujančio cirko“.

Šios idėjos šalininkai pažymi, kad daugiau nei milijonas ES piliečių pasirašė peticiją, raginančią EP turėti vieną darbo vietą Briuselyje.

A. Fox ir G. Heafnerio siūlyme teigiama, kad kasmėnesinis migravimas į Strasbūrą kenkia ES reputacijai, „ypač dabar, kai dėl finansinės krizės vykdomi rimti ir skausmingi išlaidų karpymai visose ES šalyse narėse.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (10)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (115)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Užkalnis: kvepiu kaip keiksmažodis (17)

Kai kas nors nori parašyti tekste keiksmažodį ir praslysti pro cenzorius ir davatkas, rašo su...

Didžiųjų valstybių spąstai Lietuvai verčia verslininkus panikuoti (159)

Šių metų balandžio mėnesį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo už Mobilumo Paketo priėmimą....

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje (64)

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Atsikūrusios „Spice Girls“ sulaukė akibrokšto: iš koncerto išėję fanai kritiką lieja socialiniame tinkle

Panašu, kad atsikūrusi legendinė merginų grupė „Spice Girls“ viską pradėjo nuo klaidos....

Geriausi Lietuvos paplūdimiai prie ežerų: ramybė, grynas oras ir atgaiva išvargusiam kūnui (1)

Jei dar nežinojote – Lietuvoje mes turime beveik tris tūkstančius ežerų. Pasislėpę giliai...

Macrono didysis planas ėmė ir subliuško (4)

Mažiausiai 20 Europos Parlamento rinkimų dalyvių sieks iškovoti mandatą ne savo gimtinėje, o...

Jerai Grantas po sezono paliks „Neptūną“

Klaipėdos „Neptūnas“ jau žino, kad kitą sezoną turės verstis ne tik be vyriausiojo...