aA
Trečiadienį Europos Komisija pristatys ES energetikos strategiją artimiausiam dešimtmečiui, kurioje bus raginama investuoti apie trilijoną eurų į priemones, užtikrinsiančias, kad bloko energijos poreikiai būtų patenkinti, nepakenkiant gamtai, rašo „EurActiv“. Naujojoje strategijoje bus nustatyti prioritetai 2020-iesiems metams, padėsiantys įgyvendinti ES energetikos ir klimato kaitos tikslus. Tačiau, norint juos įgyvendinti, anot strategijos projekto, infrastruktūrai, naujoms technologijoms ir elektros kaupimo įrenginiams teks išleisti apie trilijoną eurų.
© Corbis

Strategijos projekte pagrindiniu prioritetu laikomas energetinis efektyvumas. Priemonės bus smulkiau išdėstytos naujame energetinio efektyvumo plane, kuris turėtų pasirodyti ateinantį pavasarį. ES iki 2020 m. nusistatė 20% energijos taupymo tikslą, tačiau tam, kad būtų galima išmatuoti pažangą, anot dokumento, reikės įdiegti „teisingų ir išmatuojamų tikslų komplektą“. Nacionaliniai energetinio efektyvumo veiksmų planai, rengiami valstybių narių, taps kasmetinėmis ataskaitomis.

Komisija nori išnaudoti egzistuojančių Europos statinių energijos taupymo potencialą, todėl renovacijos tempus turėtų paskatinti papildomos investicijos ir nauji finansiniai instrumentai.
Transporto sektoriuje, kurio išmetimai sudaro penktadalį Europos šiltnamio dujų emisijų, energija bus taupoma įvedant energetinio efektyvumo standartus visoms transporto priemonėms ir „griežtą automobilių ženklinimo sistemą“, teigiama strategijos projekte.

Viešasis sektorius vaidins pagrindinį vaidmenį, nes energijos efektyvumo kriterijai turėtų „tapti salyginai privalomi visose sferose, ypač skirstant viešąsias lėšas“.

EK pristatys energetikos strategiją už trilijoną eurų
© Gamintojo nuotr.

Iš kitos pusės, pramonės įmonės turėtų būti skatinamos vykdyti energetinius auditus, o smulkiam ir vidutiniam verslui turėtų būti sukurtas paramos mechanizmas.

Kitas ateinančio dešimtmečio prioritetas – integruotos visos Europos energijos rinkos sukūrimas: „Naujas iššūkis 2020 metams yra sukurti stuburą elektrai ir dujoms, kad jos tekėtų ten, kur reikalinga“, teigiama dokumento projekte.

Nauja infrastruktūra

Siekiant atsinaujinančių išteklių energiją integruoti į bendrus tinklus, bus reikalinga nauja infrastruktūra, kuri bus detalizuota gruodžio mėnesį pasirodysiančiame atskirame infrastruktūros pakete.

Tam, kad Europa neliktų priklausoma nuo itin teršiančio importinio iškastinio kuro, būtina statyti naujas jungtis bei vystyti išmaniuosius tinklus, o tam reikia „plataus požiūrio į naujus finansavimo instrumentus“, rašo Komisija. Užsimenama ir apie galimybę gauti daugiau pinigų iš ES biudžeto bei raginama „mobilizuoti papildomus išteklius rengiant artimiausią daugiamečio biudžeto projektą“.
Taip pat reikės rasti pinigų modernių technologijų vystymui finansuoti. Tai kitas prioritetas, ypač dabar, kai susirūpinta, kad Kinija ir JAV jau pralenkė Europą vėjo ir saulės energetikos srityje.
Tačiau strategijos projekte beveik nėra konkrečių finansavimo šaltinių idėjų, išskyrus tai, kad ES Strateginiame energetikos technologijų plane numatytos technologijos bus „kertinis akmuo rengiant artimiausią finansų projektą, susijusį su energetiniais tyrimais“.

Strategijoje taip pat numatoma kurti bendrą ES išorinę energetikos politiką, kad blokas galėtų „efektyviai atspindėti savo bendrą rinkos svorį santykiuose su pagrindinėmis trečiosiomis partnerėmis“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (135)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (4)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (168)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (3)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (67)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (50)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (163)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (49)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...