aA
Trečiadienį Europos Komisija pristatys ES energetikos strategiją artimiausiam dešimtmečiui, kurioje bus raginama investuoti apie trilijoną eurų į priemones, užtikrinsiančias, kad bloko energijos poreikiai būtų patenkinti, nepakenkiant gamtai, rašo „EurActiv“. Naujojoje strategijoje bus nustatyti prioritetai 2020-iesiems metams, padėsiantys įgyvendinti ES energetikos ir klimato kaitos tikslus. Tačiau, norint juos įgyvendinti, anot strategijos projekto, infrastruktūrai, naujoms technologijoms ir elektros kaupimo įrenginiams teks išleisti apie trilijoną eurų.
© Corbis

Strategijos projekte pagrindiniu prioritetu laikomas energetinis efektyvumas. Priemonės bus smulkiau išdėstytos naujame energetinio efektyvumo plane, kuris turėtų pasirodyti ateinantį pavasarį. ES iki 2020 m. nusistatė 20% energijos taupymo tikslą, tačiau tam, kad būtų galima išmatuoti pažangą, anot dokumento, reikės įdiegti „teisingų ir išmatuojamų tikslų komplektą“. Nacionaliniai energetinio efektyvumo veiksmų planai, rengiami valstybių narių, taps kasmetinėmis ataskaitomis.

Komisija nori išnaudoti egzistuojančių Europos statinių energijos taupymo potencialą, todėl renovacijos tempus turėtų paskatinti papildomos investicijos ir nauji finansiniai instrumentai.
Transporto sektoriuje, kurio išmetimai sudaro penktadalį Europos šiltnamio dujų emisijų, energija bus taupoma įvedant energetinio efektyvumo standartus visoms transporto priemonėms ir „griežtą automobilių ženklinimo sistemą“, teigiama strategijos projekte.

Viešasis sektorius vaidins pagrindinį vaidmenį, nes energijos efektyvumo kriterijai turėtų „tapti salyginai privalomi visose sferose, ypač skirstant viešąsias lėšas“.

EK pristatys energetikos strategiją už trilijoną eurų
© Gamintojo nuotr.

Iš kitos pusės, pramonės įmonės turėtų būti skatinamos vykdyti energetinius auditus, o smulkiam ir vidutiniam verslui turėtų būti sukurtas paramos mechanizmas.

Kitas ateinančio dešimtmečio prioritetas – integruotos visos Europos energijos rinkos sukūrimas: „Naujas iššūkis 2020 metams yra sukurti stuburą elektrai ir dujoms, kad jos tekėtų ten, kur reikalinga“, teigiama dokumento projekte.

Nauja infrastruktūra

Siekiant atsinaujinančių išteklių energiją integruoti į bendrus tinklus, bus reikalinga nauja infrastruktūra, kuri bus detalizuota gruodžio mėnesį pasirodysiančiame atskirame infrastruktūros pakete.

Tam, kad Europa neliktų priklausoma nuo itin teršiančio importinio iškastinio kuro, būtina statyti naujas jungtis bei vystyti išmaniuosius tinklus, o tam reikia „plataus požiūrio į naujus finansavimo instrumentus“, rašo Komisija. Užsimenama ir apie galimybę gauti daugiau pinigų iš ES biudžeto bei raginama „mobilizuoti papildomus išteklius rengiant artimiausią daugiamečio biudžeto projektą“.
Taip pat reikės rasti pinigų modernių technologijų vystymui finansuoti. Tai kitas prioritetas, ypač dabar, kai susirūpinta, kad Kinija ir JAV jau pralenkė Europą vėjo ir saulės energetikos srityje.
Tačiau strategijos projekte beveik nėra konkrečių finansavimo šaltinių idėjų, išskyrus tai, kad ES Strateginiame energetikos technologijų plane numatytos technologijos bus „kertinis akmuo rengiant artimiausią finansų projektą, susijusį su energetiniais tyrimais“.

Strategijoje taip pat numatoma kurti bendrą ES išorinę energetikos politiką, kad blokas galėtų „efektyviai atspindėti savo bendrą rinkos svorį santykiuose su pagrindinėmis trečiosiomis partnerėmis“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Naujasis Nausėda: Grybauskaitės pamokos, Butkevičiaus komplimentai (2)

Baigia užaugti jauna lietuvių karta, kuri nuo gimimo klausosi svarstymų apie tai, ar Gitanas...

Į laisvę išleistas Airinas ėmėsi naujos veiklos – moko, kaip tapti „bebaimiu kalėjimui“ (44)

Praėjusių metų gruodžio viduryje iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo išleistas...

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (284)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (224)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Karšta krepšinio savaitė: ar atsities Adomaitis su „Rytu“ ir kaip „Žalgiriui“ seksis medžioti Milane? (27)

Priešpaskutinė sausio savaitė krepšinio pasaulyje žada būti ugninga ir kaitri. Vilniaus...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis (100)

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Ekspertė apie antrą „Brexit“ referendumą: jo tikimybė labai staigiai išaugs (24)

Jungtinės Karalystės premjerė pirmadienio vakarą parlamentui turi pristatyti B planą – kaip...

Žymioji vandenyje gyvenančių sutvėrimų buveinė – vėl atvira turistams (3)

Žymusis Palau Medūzų ežeras – tai begalės vandenyje tarpstančių sutvėrimų buveinė. Dar...

Pavydėtina figūra pasigirti galinti Ingrida Martinkėnaitė: meskite trapučius iš spintelių (6)

Sveikos mitybos kelias klaidus ir nelengvas. Tuo įsitikinti galėjau ir aš. Per daugelį metų ne...