aA
2013 m. gegužės 17 d. Europos Sąjungos energetikos komisaras Güntheris Oettingeris atsakyme Europos Parlamento nariui Zigmantui Balčyčiui teigia, kad Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas (SGD) gali būti dalinai finansuojamas ir ES lėšomis.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Gera žinia Lietuvai. Ir džiaugiuosi, kad Komisija, iki šiol užėmusi griežtą poziciją – neskirti ES paramos Klaipėdos terminalui, pakeitė savo nuomonę.

Lietuvai, Latvijai ir Estijai dėl bendro projekto susitarti nepavyko, praradome daug laiko, bet dabartinė Komisijos pozicija dėl Klaipėdos dujų terminalo finansavimo rodo, kad bet kurioje situacijoje mes neturime nuleisti rankų. Jei turime rimtų argumentų ir vadovaujamės ekonomine logika, privalome visomis išgalėmis siekti savo tikslų, iš pirmo žvilgsnio net sunkiai pasiekiamų“, - teigia Z.Balčytis.

Europos Komisija mano, kad visas rytines Baltijos jūros regiono šalis turėsiantis aptarnauti regioninis terminalas Suomijos įlankoje yra naudingiausias sprendimas žvelgiant iš ES perspektyvos, tačiau tai nereiškia, kad dėl to ES parama negali būti skiriama tokiems projektams kaip Klaipėdos SGD terminalas, kuriais pavienės valstybės narės siekia kuo greičiau užtikrinti tiekimo saugumą.

„Parama tokiems projektams gali būti teikiama, jei jie atitinka ES politinius tikslus ir ES finansavimo priemonių reikalavimus. Tokios priemonės galėtų būti, pavyzdžiui, Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšos arba Europos investicijų banko (EIB) ar Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) paskolos”, - rašoma Europos Komisijos vardu pateiktame energetikos komisaro G.Oettingerio atsakyme Z.Balčyčiui.

Europos Parlamento narys Z.Balčytis balandžio mėnesį kreipėsi į Europos Komisiją, kad ši apsvarstytų galimybę teikti ES paramą Klaipėdoje statomam dujų terminalui.

Iki šiol Europos Komisija buvo nusprendusi teikti finansinę paramą tik visam regionui skirto SGDT statybai Suomijos įlankoje. Baigti statyti šį terminalą numatoma ne anksčiau kaip 2030 m.

“Komisijai pateikiau savo argumentus, kad 17 metų truksianti tokio regioninio terminalo statyba netenka prasmės, prasilenkia su ekonomine ir politine logika ir lemia dar didesnę Baltijos regiono energetinę priklausomybę nuo išorės tiekėjo. Komisijai pasiūliau peržiūrėti savo sprendimą ir regioninio terminalo statybai skirtą finansavimą paskirstyti valstybėms narėms, savo jėgomis ir lėšomis statančioms ar statysiančioms SGDT Baltijos regione. Taip būtų galima žymiai greičiau užtikrinti saugų ir patikimą energijos tiekimą Baltijos regione ir pirkti dujas konkurencingomis rinkos kainomis.

Iki šiol Lietuva buvo nusprendusi viena finansuoti Klaipėdos terminalo projektą. Europos Komisijos atsakymas vienareikšmiškas: Klaipėdos terminalas gali būti finansuojamas ES lėšomis. Dabar atsakingos Lietuvos institucijos, Vyriausybė turi imtis skubių veiksmų ir pasiekti, kad tam tikra ES parama būtų skirta Lietuvos suskystintų dujų terminalo projektui“, - teigia Z.Balčytis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (27)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (170)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (3)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (139)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (111)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (96)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (1)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (109)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (8)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...