2013 m. gegužės 17 d. Europos Sąjungos energetikos komisaras Güntheris Oettingeris atsakyme Europos Parlamento nariui Zigmantui Balčyčiui teigia, kad Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas (SGD) gali būti dalinai finansuojamas ir ES lėšomis.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Gera žinia Lietuvai. Ir džiaugiuosi, kad Komisija, iki šiol užėmusi griežtą poziciją – neskirti ES paramos Klaipėdos terminalui, pakeitė savo nuomonę.

Lietuvai, Latvijai ir Estijai dėl bendro projekto susitarti nepavyko, praradome daug laiko, bet dabartinė Komisijos pozicija dėl Klaipėdos dujų terminalo finansavimo rodo, kad bet kurioje situacijoje mes neturime nuleisti rankų. Jei turime rimtų argumentų ir vadovaujamės ekonomine logika, privalome visomis išgalėmis siekti savo tikslų, iš pirmo žvilgsnio net sunkiai pasiekiamų“, - teigia Z.Balčytis.

Europos Komisija mano, kad visas rytines Baltijos jūros regiono šalis turėsiantis aptarnauti regioninis terminalas Suomijos įlankoje yra naudingiausias sprendimas žvelgiant iš ES perspektyvos, tačiau tai nereiškia, kad dėl to ES parama negali būti skiriama tokiems projektams kaip Klaipėdos SGD terminalas, kuriais pavienės valstybės narės siekia kuo greičiau užtikrinti tiekimo saugumą.

„Parama tokiems projektams gali būti teikiama, jei jie atitinka ES politinius tikslus ir ES finansavimo priemonių reikalavimus. Tokios priemonės galėtų būti, pavyzdžiui, Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšos arba Europos investicijų banko (EIB) ar Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) paskolos”, - rašoma Europos Komisijos vardu pateiktame energetikos komisaro G.Oettingerio atsakyme Z.Balčyčiui.

Europos Parlamento narys Z.Balčytis balandžio mėnesį kreipėsi į Europos Komisiją, kad ši apsvarstytų galimybę teikti ES paramą Klaipėdoje statomam dujų terminalui.

Iki šiol Europos Komisija buvo nusprendusi teikti finansinę paramą tik visam regionui skirto SGDT statybai Suomijos įlankoje. Baigti statyti šį terminalą numatoma ne anksčiau kaip 2030 m.

“Komisijai pateikiau savo argumentus, kad 17 metų truksianti tokio regioninio terminalo statyba netenka prasmės, prasilenkia su ekonomine ir politine logika ir lemia dar didesnę Baltijos regiono energetinę priklausomybę nuo išorės tiekėjo. Komisijai pasiūliau peržiūrėti savo sprendimą ir regioninio terminalo statybai skirtą finansavimą paskirstyti valstybėms narėms, savo jėgomis ir lėšomis statančioms ar statysiančioms SGDT Baltijos regione. Taip būtų galima žymiai greičiau užtikrinti saugų ir patikimą energijos tiekimą Baltijos regione ir pirkti dujas konkurencingomis rinkos kainomis.

Iki šiol Lietuva buvo nusprendusi viena finansuoti Klaipėdos terminalo projektą. Europos Komisijos atsakymas vienareikšmiškas: Klaipėdos terminalas gali būti finansuojamas ES lėšomis. Dabar atsakingos Lietuvos institucijos, Vyriausybė turi imtis skubių veiksmų ir pasiekti, kad tam tikra ES parama būtų skirta Lietuvos suskystintų dujų terminalo projektui“, - teigia Z.Balčytis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amžiaus energetikos mįslė: kas yra energetikos pilkieji kardinolai (9)

Šių metų kovo gale premjeras Saulius Skvernelis staiga atleido savo patarėją energetikai Tomą...

STT vadas: korupcijos masto mažėjimas ar didėjimas pasimato ne iš karto

Naujasis Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) direktorius Žydrūnas Bartkus sako, kad politinės...

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1253)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Netikėtas pasiūlymas „dyzelių“ Europoje kritikams atskriejo iš JAV (18)

Dalį verslo Europoje prancūzams su džiaugsmu pardavusi bendrovė „ General Motors “ visų...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (24)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Japonija: drebėjimas toks stiprus, kad sunku išstovėti ant kojų papildyta (3)

Antrąjį pagal dydį Japonijos miestą Osaką pirmadienį rytinio piko valandą sukrėtė stiprus...

Nepersistenkite: šiuos daiktus valote gerokai dažniau nei reikėtų

Norite tikėkite, norite ne, bet būna ir taip, kad valoma per daug. Jei daiktus valote per dažnai,...

Skrydžio baimę padės įveikti ne tik aukštos klasės patogumai

Pilotai neretai nudžiunga, kai kas nors užsuka į jų kabiną pasisveikinti ar apsižvalgyti, tad...

Dažnai pašiepiamų Jorko princesių Beatrice ir Eugenie gyvenimas: buvo paskleista ir labai netikėtų gandų (2)

Daugelis mėgsta Didžiosios Britanijos karališkąją šeimą, ne vienas norėtų būti jos dalimi,...