aA
Rusija pagaliau sutiko neberemti Rytų Ukrainos separatistų. Diplomatinės derybos Ženevoje tapo proveržiu, kuris galbūt sumažins Ukrainoje tvyrančią įtampą.
Ženevos derybos
© AP/Scanpix

Ženevos deklaracija, kurią pasirašė Europos Sąjunga (ES), JAV, Ukraina ir Rusija – tai puiki žinia dėl taikos prieš Velykas, kurias šiais metais kartu švęs katalikai ir stačiatikiai. Dabar viskas priklausys sprendimų, kurie bus priimti artimiausiomis dienomis, rašo DW.

Veiksmai, kurių turėtų būti imtasi, apima saparatistų ir kitų neteisėtai suformuotų grupuočių Ukrainoje nuginklavimą bei administracinių pastatų Rytų ir Pietų Ukrainoje sugrąžinimą. Visos derybų pusės, įskaitant ir Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, sutarė dėl būtinybės mažinti įtampą Ukrainoje. Tai rimtas proveržis, galintis numalšinti tvyrančią įtampą. Ukraina pasižadėjo įtraukti į konstituciją punktą, jog turi būti atsižvelgiama į rusakalbei Ukrainos gyventojų daliai rūpimus klausimus. Ukrainos radikalių pažiūrų dešinieji turi sudėti ginklus, o dėl visų antisemitizmo atvejų bus pradėti tyrimai.

Ypatingos svarbos turi S. Lavrovo pažadas, kad Rusija nesiųs karinių dalinių į Rytų Ukrainą. Nors S. Lavrovas Ženevoje pasirodė netikėtame taikos šalininko vaidmenyje, vis dėlto jis nepripažįsta Kijevo vyriausybės kaip teisėtos buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus pasekėjos. Galbūt rusai pagaliau suvokė, kad nepastovi ir ekonomiškai chaotiška Ukraina ilgalaikėje perspektyvoje taps labiau nuostolinga nei naudinga Rusijai. JAV ir ES tai kartoja jau ne vieną savaitę ir, atrodo, Rusija pagaliau tai išgirdo.

Taip pat sveikintinas gautas Rusijos pritarimas tam, kad Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) stebėtų įtampos mažinimo bei nuginklavimo procesą Ukrainoje. Tai reiškia, kad ES bent kuriam laikui gali atidėti planus taikyti ekonomines sankcijas. ES oficialūs asmenys pajautė palengvėjimą supratę, kad ES neturės priimti sprendimų, kurie galėtų padalinti ES į skirtingas stovyklas. Taip pat pavyko išvengti tiesioginio gamtinių dujų ir naftos tiekimo nutraukimo pavojaus. ES ketina aptarti energijos išteklių tiekimo klausimus su Rusija ir Ukraina bei konsultuotis dėl Ukrainos skolų apmokėjimo.

Be jokios abejonės, tai demokratijos pergalė, tačiau ji kainavo daug. Krymas šiuo metu priklauso ir toliau priklausys Rusijai. JAV, ES ir Ukraina tylomis susitaikė su neteisėtu Krymo užėmimu, kuris Ženevos deklaracijoje nėra minimas. Ukrainos krizė sugriovė pasitikėjimą tarp Vakarų ir Rusijos. Pasitikėjimo atkūrimas užtruks ilgai ir vyks lėtai, o strateginė partnerystė, kurią ES vylėsi išvystyti su Rusija ne vieną dešimtmetį, atidėta į šalį neapibrėžtam laikui.

Anot S. Lavrovo, Rusija tikisi, kad Ukraina išliks neutrali ir neprisijungs prie jokių karinių sąjungų. Šį pažadą duoti sudėtinga nebuvo, nes Ukrainos vyriausybė net neketino žengti šio žingsnio. JAV prezidentas Barackas Obama taip pat pareiškė, kad NATO nėra nusitaikiusi į Ukrainą. Dabar Rusijai atėjo laikas atšaukti 40 tūkst. karių šių metu dislokuojamų prie Ukrainos sienos, o NATO – sušvelninti toną. Ilgalaikis NATO karinių pajėgų dislokavimas, pavyzdžiui, Lenkijoje, be jokios abejonės, turėtų būti nutrauktas neribotam laikui.

Prieš prasidedant deryboms Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad sprendimai, kurie bus priimti, turi būti ryžtingi, tvirti ir išmintingi. Galima teigti, kad šie reikalavimai buvo įvykdyti. Jei Ženevoje priimti susitarimai bus įgyvendinami sparčiai, galima tikėtis ramesnių Velykų. S. Lavrovas Ženevoje pareiškė, kad tik patys ukrainiečiai turėtų spręsti savo likimą. Lieka tik tikėtis, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažvelgs į situaciją taip pat. Ar Krymas numalšino troškimą valdyti?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (487)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (251)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Grybauskaitė: Lietuvos žmonėms pasisekė papildyta 10:20 (25)

Balsą antrame prezidento rinkimų ture atidavusi kadenciją baigianti šalies vadovė Dalia...

Lietuvos pienininkams skirtos milžiniškos baudos: mokės ir 200 tūkst. eurų (2)

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba nustatė, kad AB „ Vilkyškių pieninė “ ir AUGA group , AB...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (79)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (92)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (53)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda , pranešė...

Europos šalys ir JAV užblokavo Rusijos prašymą (163)

Europos šalys ir JAV pirmadienį užblokavo Rusijos prašymą surengti Jungtinių Tautų Saugumo...