aA
„Didysis Brolis stebi tave“ – žymioji Džordžo Orwello distopijos „1984-ieji“ frazė, dažnai vartojama kaip metafora antidemokratiškų vyriausybių pastangoms stebėti ir kontroliuoti savo piliečius.
© Shutterstock nuotr.

Iš pirmo žvilgsnio, orveliškos spėlionės neatrodo kaip dabartinė padėtis Europoje: žmogaus teisių pažeidimai, institucionalizuota diskriminacija, savo galia piktnaudžiaujančios vyriausybės yra kažkur kitur, ne čia. Ir nors lyginant su kitais regionais Europa šiuo atžvilgiu atrodo tikrai neblogai, negalima ranka numoti į neseniai „The Guardian“ paskelbtus Edwardo Snowdeno pasauliui paviešintus dokumentus. Šnipinėja ne tik JAV: tą bendradarbiaudamos daro ir Europos valstybės.

Lapkričio pradžioje „The Guardian“ išleistame straipsnyje pranešama, jog Jungtinės Karalystės vyriausybės ryšių būstinė (angl. „Government communications headquarters“), t.y., jos nacionalinė žvalgybos agentūra, bendradarbiavo su Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos ir Švedijos žvalgybos agentūromis ir padėjo joms sekti savo piliečius. Negana to, prie europiečių sekimo prisidėjo ir JAV Nacionalinė saugumo agentūra (angl. „National security agency“, NSA), su kuria minėtosios agentūros dalinosi informacija.

Pats faktas, jog Europos valstybės, gerbiamos demokratijos, užsiima savo piliečių sekimu, turėtų ne vieno galvoje sukelti klausimų bangą. Tie klausimai – tai tariamai demokratiškų vyriausybių galios teisėtumas. Kiek tos galios suteikia piliečiai savo įgaliotiniams, ir kiek ja yra piktnaudžiaujama? Ir ar jau peržengta riba tarp vyriausybės galių viršijimo ir šitokių veiksmų normalizavimo? Kai dėl „Wikileaks“ ar to paties E.Snowdeno paviešintos informacijos skandalai dygsta bene kasdien, lengva tokioje sistemoje pasijausti bejėgiais ir pradėti priimti viską kaip savaimę suprantamą dalyką.

Žinoma, tokią politinės galios sistemą priima visų pirma tie, kuriems ji palanki. Turbūt sunku būtų surasti atviresnį pasakymą, nei paties JAV Valstybės sekretoriaus Johno Kerry‘o komentaras: JAV žvalgybos agentūrų vykdytas gyventojų sekimas nuėjo per toli. Per toli – atrodo, jog galima nustatyti gyventojų pokalbių klausymosi ir kitokio šnipinėjimo tinkamą apimtį. Utopiniame pasaulyje, ją nustatyti galėtų patys piliečiai. Tame pačiame utopiniame pasaulyje egzistuotų politinė atskaitomybė bei politinis atsakingumas.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel spalio pabaigoje išreiškė pasipiktinimą apie tai, jog NSA klausėsi jos pokalbių ir kaupė privačią informaciją. NSA pripažino, jog slapta klausėsi net 35 pasaulio vadovų pokalbių. Kanclerės nuostaba, nors ir suprantama, visgi atrodo kiek įdomiai, paaiškėjus, kad pati Vokietijos žvalgybos agentūra slapta rinko informaciją apie savo gyventojus.

Taigi, ar kai vyriausybė, savo piliečių vardu, laiko žmones kalėjimuose be pateiktų kaltinimų, ar iniciuoja konfliktą kitame žemyne, ar, galų gale, nutaria šnipinėti tuos pačius savo piliečius, svarbu suvokti, kokia didžiulė ir dažnai neribojama yra net ir vadinamų demokratijų galia. Bus įdomu stebėti, kaip kitais metais įvairios institucijos, matuojančios žmonių politines ir pilietines teises, vertins tiek pačią JAV, tiek minėtąsias Europos valstybes (nors tikėtina, kad reitingų keisti tiesiog nedrįs). Europai, žinoma, nesinorėtų prarasti žmogaus teisių gynėjos ir atviros demokratijos titulo. Tačiau jei dabartinė padėtis nesikeis, o nauja slapta – ir tikriausiai nevisai teigiama – informacija bus viešinama ir toliau, tą titulą išlaikyti bus sunku.

Parengė Justina Poškevičiūtė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ginekologė: jei ne viena tėvų klaida prieš nėštumą, būtų galima užkirsti kelią skaudžioms pasekmėms (32)

Jeigu šeima planuotų nėštumą , o pas medikus apsilankytų dar prieš pastojant, būtų galima...

Nausėda apie postų dalybas ir valdančiųjų spaudimą Pranckiečiui: prakalbo apie visai kitokį scenarijų (90)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad valdantieji daro spaudimą Seimo pirmininkui...

Panika „Raptors“ triumfo parade: nuskambėjo šūviai, yra sužeistų (4)

Visas Torontas pirmadienį išėjo į gatves pasveikinti pirmą kartą NBA čempionu tapusio...

Specialus istorijos testas: pasitikrink, ar išlaikytum brandos egzaminą (93)

Birželio 18-ąją, antradienį, 10 321 abiturientas laikys istorijos valstybinį brandos egzaminą....

Medikai pajūryje vos spėja suktis: per parą – dešimtys pacientų, ligoninėse tikra apgultis (31)

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento medikai jau pajuto prasidėjusio vasaros...

Lietuvos oro uostai jau braška per siūles: ar tikrai mums reikia naujo už milijardą eurų (275)

Lietuvoje augant lėktuvų keleivių srautui, iki 2035 metų galėtų būti pastatytas naujas oro...

Atostogų pasaka nebrangioje ir gardžiu maistu turtingoje saloje: čia jautėmės kaip rojuje (19)

Palikome Džogjakartą ir jau sutemus nusileidome Balio oro uoste. Nors Balis yra itin pamėgta...

Kultinis vaizdo žaidimas kovoja su kiniškais padirbiniais (1)

„Miro legendoje“ (angl. „The Legend of Mir“) kariai ir burtininkai kaunasi su senovės visatos...

Patys sau kenkiame: ką svarbiausia žinoti, kad gyvenime gautume viską, ko norime (27)

„Kas galėtų išvardinti kelis žingsnius, kaip tapti charizmatišku?“, – tokiu klausimu...

Teisme netikėtai mirė buvęs Egipto prezidentas Morsi papildyta 21.20 (16)

Po masinių protestų nuverstas islamiškų pažiūrų Egipto prezidentas Mohamedas Morsi mirė...