aA
Vadovėlius prisiminiau, kai perskaičiau Nyderlandų vicepremjero Lodewijko Asscherio straipsnį, kad reikia riboti darbo migraciją bloko viduje, nes atvykėliai iš skurdesnių valstybių atima darbo vietas iš vietinių. Nesakau, kad tokios idėjos pavojingos ar lygintinos su tomis, kurios atvedė prie ginkluotų konfliktų.
© AFP/Scanpix

Bendras panašumas tas, kad tokie politikų tekstai įgarsina rinkėjų mintis, o joms (dar vienas panašumas) – niekas protingai ir sistemingai neoponuoja (o šita tema verta ne vieno įrašo, kad Lietuvoje beveik niekas nepalaiko pamatuotos, solidžios diskusijos apie Lietuvą Europos Sąjungoje, kad ir mūsų europarlamentarai).

Trečia bėda, kad rinkėjai neturi net kaip persvarstyti savo etno-centrinių idėjų, dažnai ekonomiškai trumparegiškų idėjų, nes niekas nepalaiko solidžios diskusijos, kai populistai gausiai semia naudą iš tokios situacijos.

Bet grįžkime prie Asscherio, kuris nėra joks išsišokėlis šių dienų politinėje arenoje, kaip tik priešingai – vis dažniau pasikartojantis simptomas. Taigi jis gana diplomatiškai kalba, kad norėdami ir toliau turėti naudos iš laisvo judėjimo, turime rasti būdą kaip kovoti su neigiamomis pasekmėmis – imigrantų išnaudojimu ir vietinių išstūmimu iš darbo rinkos.

Anot Nyderlandų vicepremjero, su kuriuo minėtą tekstą kartu pasirašė ir Davidas Goodhartas, už ribojimus pasisakantis britų visuomenės veikėjas, darbo jėgos judėjimo ribojimas turėtų būti svarstomas Briuselyje ir niekas neslepia, kad tokias idėjas politikams diktuoja augantis visuomenės skepsis.

Olandai ar britai čia nėra vieni, panašios nuotaikos vyrauja net ir naujosiose valstybėse. Kad ir pas mus. Nors lietuviai, kartu su lenkais ir gal rumunais, pirmiausia įsitikino, kad laisvas darbo jėgos judėjimas reiškia geresnį gyvenimą (dažnai vartojant žodį „orus“), milijardines perlaidas artimiesiems čia, Lietuvoje ir kitokią naudą.

Išvažiavusiųjų liūdi tik šeimos ir darbdaviai, kurie neberanda, kas galėtų gerai dirbti. O patys ekonominiai migrantai dažnai spjaudosi nuodais interneto komentaruose ir nežada grįžti.

Bet lietuviai prieš galimybę patiems priimti ekonominius imigrantus, apie kurių poreikį garsiai kalba Lietuvos darbdaviai. Trumpiau: įstoję į ES iš Lietuvos veržėmės lauk kaip per minia plūsta vidun per „apsipirkimo naktis“, bet patys įsileisti nieko nenorime. Ir mes ne vieni tokie. Bet stokojant supratimo, kad paėmus kartais reikia ir duoti, ir, kad laisvas judėjimas yra pamatinė sąjungos, kurioje gyvenam, vertybė. Ir apie tai reikia kalbėti ir diskutuoti, o ne tyliai pamėginti pakeisti.

Nes ateis dar viena ir kita diena, kada mes pradėsime mokėti į ES biudžetą, o ne tik gauti milijardines išmokas. Ir tada turėsime aiškia žinoti, KODĖL mes turime jas mokėti, o ne tik gauti.

Parengė Vytė Rūkaitė

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Venckienės sūnus Karolis: galėjome bėgti į Meksiką, bet mes tikėjomės, kad mama nebus išduota Lietuvai (99)

Neringos Venckienės sūnus Karolis Venckus LNK laidai „Bus visko“ papasakojo apie gyvenimą...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (1)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...

Liga, kuri prasideda nekaltu odos niežėjimu, o baigiasi sąnarių persodinimu: kam susirgti – didžiausia rizika? (54)

Sonata jau 25 metus serga žvyneline . Ji susirgo būdama vos 20 metų, kai dar studijavo. Ši liga...

Į teismą Lietuvos valstybę padavęs generalinis prokuroras teigia prieš ją nekovojantis papildyta Skvernelio komentaru (99)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako nekovojantis prieš valstybę ieškiniu dėl darbo...

Dėl smurto prieš žmoną ir dukrą sulaikytas buvęs garsus serbų krepšininkas, pasaulio čempionas (7)

Serbijos žiniasklaida praneša, kad Belgrado policija areštavo 44-erių metų Milaną Gurovičių.

Iš Trumpo besijuokiantys pasaulio lyderiai – dar ne blogiausia (90)

Žaibiškai išpopuliarėjęs praėjusios savaitės NATO viršūnių susitikimo vaizdo įrašas,...

Aušra Bytautienė: nebereikės visiškai išeiti į pensiją (86)

Europos Komisija ištransliavo iškalbingą žinutę Lietuvai – prognozuojama, jog 2050 m. mūsų...

Profesorius Landsbergis: Rusija turėjo savo didžiąją galimybę, bet ją prarado (513)

Pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis teigia, kad Stalino ir Hitlerio...

Planuose – leisti už ES paramą pirkti žemę (1)

Žemės ūkio ministerija svarsto sekantį finansinį laikotarpį sukurti dar vieną paramos formą...

Švenčių belaukiant: tradicinis kūčiukų receptas

Tradicinio šv. Kūčių vakarienės patiekalo, kūčiukų, paklausa piką pasiekia gruodį, tačiau...