aA
Kai ateinančių metų gegužės mėn. danai rinks 13 Europos Parlamento (EP) narių, jų taip pat gali būti atsiklausta dėl Danijos pasinaudojimo galimybe atsisakyti dalyvavimo tam tikrose ES sutartyje numatytose srityse bei prašoma patvirtinti Karalystės bendradarbiavimo su ES Patentų teismu.
© Shutterstock nuotr.

Kaip rašo www.euobserver.eu, Liberalų Partijos lyderis ir buvęs Danijos ministras pirmininkas Larsas Lokke Rasmussenas sakydamas kalbą Norvegijoje rugpjūčio 12 d. teigė, kad danai turi atsisakyti šios galimybės (angl. opt-out), kuri buvo įvesta prieš daugiau nei 20 metų, sprendžiant klausimus, susijusius su Europos Sąjungos (ES) gynyba ir teisingumu.

„Atėjo laikas, kai privalome atsisakyti šių išlygų. Poreikis nutraukti daromą neigiamą poveikį toks skubus, ypač stipriai jaučiamas dėl galimybės nedalyvauti teisingumo srityje, kad būtų neatsakinga tai tęsti toliau. Būtina sąlyga – Danijos parlamento pritarimas, būtent to dabar ir siekiu“, - interviu danų dienraščiui „Politiken“ praėjusį savaitgalį sakė L. L. Rasmussenas.

Planai įsteigti ES Viešojo kaltintojo pareigybę, kas iš dalies padėtų kovoti su sukčiavimais ES biudžeto srityje, rodo, kad Danijos teisingumo sistema gali identifikuoti problemas.

Dabartinė vyriausybe jau anksčiau planavo surengti referendumą dėl galimybės nedalyvauti panaikinimo gynybos ir teisingumo srityse.

Tačiau ministrė pirmininkė Helle Thorning-Schmidt 2012 birželio mėn. atmetė šį siūlymą, remdamasi bendruoju „nerimu ir neužtikrintumu“, tuo metu lydėjusiu šį europinį projektą.

Danija keturis kartus pasinaudojo galimybe nedalyvauti priimant Mastrichto sutartį 1992 m.

Danija pasinaudojo galimybe nedalyvauti taip vadinamame Edinburgo susitarime dėl Ekonominės ir pinigų sąjungos (EPS), Bendrosios saugumo ir gynybos politikos (BSGP), Teisingumo ir vidaus reikalų (TVR) ir ES pilietybės.

Pasinaudoję galimybe nedalyvauti, Danijos gyventojai priėmė sutartį per antrąjį surengtą referendumą 1993 m.

Pritarimas bendradarbiauti su Europos patentų teismu – atskiras klausimas, numatantis nacionalinio suvereniteto praradimą, kaip anksčiau šiais metais teigė Danijos Teisingumo ministerija.

Šaliai reikia 5/6 parlamentinės daugumos pritarimo arba referendumo tam, kad būtų patvirtintas bendradarbiavimas su ES Patentų teismu.

Tačiau nepaisant didelio parlamentinio palaikymo dėl kai kurių galimybės nesirinkti pasinaudojimo atvejų panaikinimo, žmonės gali nubalsuoti kitaip.

Šiais metais „Danish Greens Analyseinstitut“ atlikta apklausa parodė, kad didžioji dauguma (62 proc.) vis dar pasisako prieš euro įvedimą ir tik 39 proc. išreiškė norą, kad Danija prisijungtų prie bendrosios ES teisės.

55 proc. danų pasisakė už galimybės nedalyvauti panaikinimą gynybos srityje.

Šių metų gruodžio mėn. rengiamame viršūnių susitikime, skirtame didinti bendradarbiavimą gynybos srityje, tikimasi, kad Danijos pozicija dėl ES gynybos atitiks politinius lūkesčius.

Tuo tarpu idėja prijungti referendumą prie gegužės mėn. vyksiančių Europos Parlamento rinkimų labai rizikinga vyriausybei, nes, kaip tikėtina, tai mobilizuos euro skeptiškiems judėjimams priklausančius rinkėjus.

Iš savo pusės, naujasis Danijos ES reikalų ministras Nickas Haekkerupas atsisakė garantuoti vyriausybės paramą referendumo pravedimui kitą pavasarį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apsilankė Palangos Basanavičiaus gatvėje ir turguje: kokios maisto ir uogų kainos (16)

Vasarą visi atostogų metu traukia į pajūrį. Tad DELFI Maistas pasižvalgė, kokios kainos...

Kelyje Vilnius-Panevėžys susidūrė ir užsidegė sunkvežimiai, vienas žmogus žuvo dalinai uždarytas eismas

Antradienį 14 val. 34 min. gautas pranešimas, kad Širvintų r., Musninkų sen., Katūniškių k.,...

Gražulis išsaugojo teisinę neliečiamybę papildyta 15:06 val. (135)

Seimas antradienį nepatenkino generalinio prokuroro Evaldo Pašilio prašymo panaikinti Petro...

Seimas nori matyti atlyginimus darbo skelbimuose (10)

Antradienį Seimo posėdyje svarstytas Darbo kodekso pakeitimas, kuris įpareigotų darbdavius...

Zelenskio reakcija: gaila, kad partneriai Europoje mūsų neišgirdo (13)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį išreiškė nusivylimą Europos Tarybos...

Vilniuje automobilis partrenkė vaiką su elektriniu paspirtuku

Antradienio popietę Vilniuje automobilis partrenkė su elektriniu paspirtuku važiavusį vaiką.

Sudėtinga byla: vaikinas žuvo, vairuotoja tikina, kad į perėją jis įbėgo (120)

Kauno apylinkės teismas tęsia tragiškos nelaimės aplinkybių nagrinėjimą. Praėjusių metų...

Derybų dėl koalicijos įkarštyje sugriuvo „tvarkiečių“ frakcija papildyta (94)

Pasitraukus Valentinui Bukauskui „tvarkiečiai“ Seime nebeturi septynių narių, reikalingų...

Po ilgų testavimų – pagaliau Lietuvoje: atgabentos pirmosios pėstininkų kovos mašinos (67)

Lietuvą birželio 25 d. pasiekė pirmosios dvi pėstininkų kovos mašinos (PKM) „Vilkas“. Po...