Europos Komisija šiuo metu rengia pasiūlymus drakoniškiems kovos su rūkymu įstatymams, kurie bus viešai pristatyti kitais metais, rašo čekų „Revue Politika“. Viena iš planuojamų priemonių – įdiegti vieningą cigarečių pakelio standartą, „pagražintą“ šokiruojančiais vaizdais ir perspėjimais apie poveikį sveikatai. Tačiau neabejotinai didžiausias pokytis bus draudimo rūkyti visose viešosiose vietose (visų pirma, baruose ir restoranuose, taip pat viešojo transporto stotelėse) įvedimas visoje ES.
JAV siūlo rūkalius baidyti grėsmingomis nuotraukomis
© AFP/Scanpix

Dažnai sakoma, kad istorija kartojasi, tačiau mums retai pasiūlo atidžiau pažvelgti į lemiamą šio besikartojančio reiškinio dogmatinių ideologų vaidmenį. Jie visuomet tikina, kad valstybė turėtų perauklėti savo piliečius, primesdama jiems savo nuomonę, kas yra „gerai“. Būtent taip elgiasi ir prieš rūkymą kovojantys aktyvistai, vedantys į „pažangą“ skelbiantį mūšį. Per paskutiniuosius keletą metų jiems pavyko pasiekti, kad daugumoje Europos šalių būtų priimti griežti įstatymai prieš rūkalius, o tam jie pasinaudojo plačiai Vakarų pasaulyje paplitusiu reiškiniu: valstybė imama laikyti aukle, be to, formuojasi kultūra, besipriešinanti net mažiausiai rizikai, rašo „Revue Politika“.

Čekijos spauda: EK rengia drakoniškus pasiūlymus kovai su rūkymu
© Reuters/Scanpix

Galėtų atrodyti keista, kad rūkymo kontrolė tapo ES reikalu, tačiau tabako gaminiai juk yra laikomi prekėmis, vadinasi, vadovaujantis laisvo prekių judėjimo Europoje principu, juos reguliuoja ES vidaus rinkos įstatymai. Virtinė direktyvų jau nustatė tabako gaminių ženklinimo, sudėties, reklamavimo taisykles bei reikalavimus tabako gamintojams, remiantiems sporto renginius, o tabako garso bei vaizdo reklama dabar apskritai uždrausta.

Tuo pat metu, pradėjus reformuoti Bendrąją žemės ūkio politiką, sumažėjo tiesioginės ES išmokos tabako augintojams. ES vykdoma tabako pramonės kontrolė pateisinama visiškai įtikinamais argumentais, ypač reikalavimų dėl cigarečių sudėties ir parduodamų tabako gaminių apmokestinimo suvienodinimas. Šių sričių teisinis reguliavimas įtakoja laisvą prekių judėjimą. Kiti įstatymai, pavyzdžiui, draudžiantys reklamą, ribojantys rėmimą, draudžiantys rūkyti darbo vietoje, neturi aiškaus ryšio su vieninga rinka, todėl yra ginčytini.

JAV siūlo rūkalius baidyti grėsmingomis nuotraukomis
JAV siūlo rūkalius baidyti grėsmingomis nuotraukomis
© AFP/Scanpix

Bet net jeigu nuspręstume, kad pastarieji draudimai yra teisiškai pagrįsti, tai Briuselio ketinimas visuotinai uždrausti rūkyti restoranuose ar stotelėse tikrai nėra pateisinamas, rašo „Revue Politika“. Net JAV šiuos klausimus sprendžia atskiros valstijos, o ne federalinė valdžia. 2007 m. priimtoje Žaliojoje knygoje „Europa be tabako dūmų“, stengdamasi pagrįsti savo teisę reguliuoti šią sritį, Europos Komisija paprasčiausiai tvirtina, kad „teisiškai įpareigojantys teisės aktai valstybėse narėse įdiegs vienodą, skaidrią ir veikiančią bendriausią apsaugą nuo aplinkoje esančių dūmų“.

Patirtis parodė, kad socialinės inžinerijos projektai, kuriais siekiama apriboti pagrindines laisves, dažnai duoda kitokius rezultatus, nei tikėtasi, ir paprastai būna visiškai nesėkmingi. „Revue Politika“ mano, kad būtent tokio likimo susilauks ir griežta ES politika rūkalių, kurie sudaro daugiau kaip trečdalį Europos gyventojų, atžvilgiu. Dėl tokių draudimų rūkymas per keletą metų gali tapti pasipriešinimo simboliu – pasipriešinimo visur besikišančioms ir „tėviškai“ auklėjančioms valdžios institucijoms bei nemažėjančiam ES apetitui viską reguliuoti, erzinančiam vis daugiau ir daugiau ES piliečių, mano čekų laikraštis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (51)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (118)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (166)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (155)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (67)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (9)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (754)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...