aA
Vieningos Europos valiutos idėja – pavojingas sumanymas, galintis sukelti rimtų problemų arba nulemti nedemokratišką Europos centralizaciją, teigia Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas. Pasak prezidento, dabartinės euro zonos problemos nesukelia jam piktdžiugos, nes jų pasekmės kelia grėsmę visoms ES valstybėms narėms, net ir toms, kurios nepriklauso euro zonai, skelbia „The Wall Street Journal“.
Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas
© Reuters/Scanpix

Sąvoką „euro žlugimas” galima suprasti įvairiai. Visų pirma, rašo V. Klausas, euro zonos projektas nepateisino lūkesčių.

„Jis klaidingai ir neatsakingai laikė savo neabejotinu ekonominiu gėriu visoms šalims, pasiruošusioms atsisakyti savo valiutų”, - teigia savo straipsnyje Čekijos prezidentas.
Realybėje, lyginant su ankstesniais dešimtmečiais, euro zonos valstybių ekonomikų augimas lėtėjo ir ėmė dar labiau atsilikti nuo JAV, Kinijos ir net euro zonai nepriklausančiųES valstybių ekonominio augimo, teigia V. Klausas. 

Drįstu pareikšti, kad kaip projektas, kuris žadėjo savo nariams didelį ekonominį pranašumą, euro zona pasirodė besanti nepajėgi tai padaryti
V.Klausas

Pasak straipsnio autoriaus, „dėl vis nepalankesnės socialinės-ekonominės santvarkos” Europos ekonomikos augimas nuo 7 deš. vis lėtėjo, o akivaizdus valstybinis paternalizmas, dideli mokesčiai ir silpna motyvacija dirbti bei euro įvedimas nepakeitė šios tendencijos.

„Neįvyko net lauktas infliacijos tempų suvienodėjimas”, - teigia straipsnio autorius. Taip pat padidėjo ilgalaikis prekybos disbalansas: vienos valstybės eksportuoja daugiau, nei importuoja, kitos – atvirkščiai. „Pasaulinė ekonomikos krizė „tik” paaštrino ir apnuogino senas, užslėptas (Europos) problemas”, - teigia V. Klausas.

Per pirmuosius dešimt savo egzistavo metų euro zona nenulėmė akivaizdžių euro zonai priklausančių valstybių ekonomikų suvienodėjimo, teigia autorius. Euro zonos sukūrimo ir palaikymo kaštai viršija jos teikiamą naudą, įsitikinęs V. Klausas. Išryškėjo skirtingų valstybių ekonomikos lygių disbalansas, o kai kurioms valstybėms vieninga valiuta tapo tramdomaisiais marškiniais.

„Drįstu pareikšti, kad kaip projektas, kuris žadėjo savo nariams didelį ekonominį pranašumą, euro zona pasirodė besanti nepajėgi tai padaryti”, - teigia V. Klausas.

Euro kaina – lėtas ekonomikos augimas

Visų antra, euro žlugimas – galimas euro zonos kaip instituto žlugimas, euro mirtis. Vis dėlto, pasak V. Klauso, euro zonos institutas nežlugs, nes į jį yra investuota per daug politinio kapitalo, bet tolesnio euro egzistavimo kaina bus lėtas ekonomikos augimo tempas ir nuostoliai, kuriuos patirs net ir tos valstybės, kurios nepriklauso euro zonai, pavyzdžiui, Čekija.
Siekiant išgelbėti Europos valiutos sąjungą, pinigus reikia skirti labiausiai nuo krizės nukentėjusioms valstybėms, bet tai gali padaryti tik valstybės, o nei ES, nei euro zona nėra valstybės.

Vokiečių-prancūzų tandemas priėmė sprendimą už likusias euro zonos valstybes
V.Klausas

„Tik valstybėje egzistuoja pakankamai didelis piliečių abipusio solidarumo jausmas”, - aiškina V. Klausas.

Eiliniai europiečiai nenori politinės ES centralizacijos, bet politikai gali tai padaryti ir neatsiklausę jų, perspėja Čekijos prezidentas. Klausimo dėl pagalbos suteikimo Graikijai svarstymas Briuselyje parodė, kad ES nėra demokratijos.

„Vokiečių-prancūzų tandemas priėmė sprendimą už likusias euro zonos valstybes”, - teigia V. Klausas.

Nei euras, nei dabartiniai euro gelbėjimo projektai negali išgelbėti Europos ekonomikos. Būtinas kardinalus Europos socialines-ekonominės sistemos pertvarkymas, konstatuoja straipsnio autorius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (148)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (1)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Tiekėjai kyla prieš vieną didžiausių pirkėjų (43)

Lietuvos daržovių augintojų asociacija planuoja skųstis atsakingoms institucijoms vieno iš...

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (8)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

Vaida Kurpienė: jokiais laikais nevalgėme tiek daug mėsos (50)

Kad ir kokia aktuali atrodytų aplink vis eskaluojam sveikos mitybos tema, Lietuvoje padėtis ne tik...

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia skelbia nutraukianti ryšius su Konstantinopoliu (33)

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pirmadienį paskelbė nutraukianti ryšius su Konstantinopolio...

Vilniaus savivaldybės planuose – keliskart didėjantis finansavimas informacijos viešinimui papildyta 20.05 (6)

Vilniaus savivaldybė , planuodama išlaidas viešiesiems pirkimams, artimiausiu metu numato...

Santykių ekspertas pataria: ką daryti, kad vyras nustotų manipuliuoti ir skaudinti? (1)

Situacija tokia, kad su buvusiu sugyventiniu turime vienerių metukų vaiką ir jau aštuonis...

Varšuvos universiteto profesorė įspėja: po Prezidento rinkimų Lietuvos gali laukti nelinksmas scenarijus (213)

Nerimą turėtų kelti ne tik realios valdžios galimybės čia ir dabar primesti savą valią,...