aA
Lietuvos ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius sausio 17 d. pareiškė, kad geriau jau paliktų savo postą nei svarstytų klausimą dėl to, ar atsisakyti planų prisijungti prie euro zonos nuo 2015 m. sausio 1 d. Lietuva – paskutinė iš Baltijos valstybių, kuri to dar nepadarė. Latvija nuo šių metų sausio 1 d. prisijungė prie euro zonos valstybių būrio, o Estija tai padarė dar 2011 m. pradžioje.
© Scanpix

Kaip rašo „Cesky Rozhlas“, nors kai kurie Latvijos valdininkai ir mano, kad prisijungimą prie euro zonos galbūt galima buvo atidėti, o Lietuva vis mažiau palaiko prisijungimo idėją, A. Butkevičiaus pareiškimas skamba pavojingai. Sunku būtų net įsivaizduoti, kad kuris aušto rango Čekijos valdininkas taip nerimautų dėl euro įvedimo ir vertintų šį klausimą kaip principinį.

Baltijos šalys visiškai kitaip vertina prisijungimą prie euro zonos. Šioms valstybėms kiekvienas naujas eurointegracijos žingsnis – tai vienareikšmiškas valstybinių interesų, nacionalinio saugumo ir identiteto klausimas. Didžiulė ir savo polinkiu į ekspansiją visame pasaulyje garsėjanti Rusija – artima šių valstybių kaimynė, o pusę XX amžiaus Baltijos šalys buvo atsidūrusios sovietinės įtakos zonoje. Šios valstybės buvo okupuotos – jos tapo Sovietų Sąjungos dalimi.

Tai ne tik saugumo, tačiau taip pat ir identiteto klausimas. Euras Baltijos valstybėse vertinamas ne tik kaip prekybinių mainų instrumentas, tačiau taip pat ir kaip europietiškumo ir susitapatinimo su Vakarų pasauliui simbolis.

Vis dėlto nėra teisinga viską vertinti vien geopolitiniu ir saugumo požiūriu. Euro įvedimas – tai ir prestižo bei ekonominio racionalumo klausimas. Prestižo aspektas yra visiškai aiškus. Lietuva, lyginant su Estija ir Latvija – valstybėmis, su kuriomis Lietuva dažniausiai save lygina, - atrodo atsiliekanti, o A. Butkevičius paprasčiausiai nenori per ilgai likti paskutiniuoju, iš kurio visi juokiasi.

Taip pat nevertėtų pamiršti ekonominio racionalumo aspekto. Baltijos valstybėse nevyksta ginčų dėl to, ar euro zona iširs – Europos centrinio banko (ECB) patikinimo šių šalių ekonomistams ir politikams paprastai pakanka. Baltijos valstybių ekonomistai sugeba įvertinti priežastis, kodėl narystė euro zonoje yra naudinga.
 
Nors Čekija laikinai, o gal ir ilgam apleido gilius euroskeptiškumo vandenis, vis dėlto būtų sudėtinga įsivaizduoti, kad kuris politikas taip dramatiškai keltų narystės euro zonoje klausimą.

Nėra jokių abejonių, kad Čekijai taip pat rūpi prestižo aspektas. Slovakija, Austrija ir Vokietija priklauso euro zonai. Ekonominiu požiūriu, šioms valstybėms sekasi geriau nei Čekijai. Kodėl gi tai neturėtų būti aktualu ir Čekijai? Nevertėtų pamiršti ir ekonominio racionalumo aspekto. Kodėl iki šiol ne visiems yra aišku, kad dėl to, jog Čekijoje nėra euro, yra prarandama nemažai? Dabar jau atsirado viltis dėl proeuropietiškos Čekijos vyriausybės, o pramonės sektorius, reaguodamas į Čekijos kronos silpnėjimą, netgi pareiškė, kad pageidautų euro įvedimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė išdėstė savo komandos viziją ir pažėrė netikėtų pastabų kai kuriems ministrams (407)

Į antrąjį prezidento rinkimų turą patekusi Ingrida Šimonytė sakė, kad į savo komandą, jei...

Techninių apžiūrų tvarka gali keistis: pajudino dešimtmečius veikiantį monopolį (233)

Privalomąją techninę apžiūrą Lietuvoje teikia dešimt pelningai dirbančių įmonių. Visos jos...

Rusijos nešvarios naftos krizė ligi galo neišspręsta: uostus toliau pasiekia užteršta žaliava Rusija nekomentuoja (65)

Rusijos pastangos įveikti beprecedentę naftos taršos krizę buvo nesėkmingos, šaliai pakrovus dar...

Tomas Sinickis. O dabar apie „Euroviziją“ rimtai, be humoro atsakymas Gediminui Jauniui (79)

Aš norėjau patylėti. Ir jau buvau pamiršęs Euroviziją. Bet šiandien perskaičiau Gedimino...

Mirė legendinis austrų F-1 lenktynininkas Niki Lauda (41)

Austrijos sostinėje Vienoje mirė triskart F-1 lenktynių pasaulio čempionas Niki Lauda , pranešė...

Europos šalys ir JAV užblokavo Rusijos prašymą (106)

Europos šalys ir JAV pirmadienį užblokavo Rusijos prašymą surengti Jungtinių Tautų Saugumo...

Lietuvoje apsilankęs Suomijos švietimo ekspertas įvertino mūsų mokyklas: pasakė, ko galėtume pasimokyti iš suomių

Moksleiviai neturi namų darbų, o pirmuosius pažymius gauna tik septintoje klasėje – tokie...

Siūlo prisidėti prie žalesnio Vilniaus: subūrę draugus balsuoti gaus išskirtinę dovaną (8)

Europos Parlamento ( EP ) rinkimai lietuviams šiemet taps ne tik Europos lyderių išrinkimo...

Didelė avarija kelyje Kaunas-Klaipėda: gelbėtojai vadavo sumaitotame automobilyje prispaustą vyrą apsunkintas eismas (3)

Antradienio rytą kelyje Kaunas-Klaipėda įvyko didelė avariją. Medikų bei ugniagesių pagalbos...

Greitina medžiagų apykaitą ir lėtina senėjimą: specialus maitinimosi metodas pranoksta bet kokias dietas (14)

Vienas iš naujausių tyrimų, kurį atliekant buvo aiškinamasi, kokią įtaką žmogaus organizmui...