aA
Į mūsų visų atmintį įsirėžė baisūs praėjusios savaitės padėties Lampedūzoje ir Maltos vandenyse apvirtusio laivo vaizdai. Aš niekada nepamiršiu matytų šimtų suguldytų karstų, nevilties išgyvenusiųjų akyse ar žūtbūt gelbėtojų laivelius pasiekti besistengiančių žmonių.
Cecilia Malmström
© Scanpix

Į šiuos tragiškus įvykius reikia nedelsiant reaguoti nacionaliniu ir ES lygmenimis. Nacionaliniu lygmeniu valstybės narės atsako už savo sienų valdymą ir kontrolę ir turi gelbėti nelaimės ištiktus laivus, visapusiškai vykdydamos tarptautinių ir ES teisės aktų reikalavimus bei savo įpareigojimus.

Šalims, kurių sienomis eina ir ES išorės sienos, šiuo tikslu skiriamas ES finansavimas ir pagalba: Migracijos ir prieglobsčio prašytojų srautams valdyti 2007–2013 m. Italijai skirta 478 mln. eurų, Graikijai – 376 mln., o Maltai 85 mln. eurų. Per pastaruosius dvejus metus sienų valdymo paskirties lėšų Italijai skirta 136 mln. eurų, Graikijai – 89 mln. eurų, Maltai – 35 mln. eurų.

Operatyvinę pagalbą taip pat teikia Europos sienų valdymo agentūra FRONTEX – šiuo metu FRONTEX koordinuoja penkias operacijas Viduržemio jūros regione, padėdama šalims atlikti priežiūros, perėmimo ir gelbėjimo užduotis.

Taip pat norėčiau pabrėžti, kad didėjantys migrantų ir prieglobsčio prašytojų srautai nėra tik Viduržemio jūros regiono šalių problema. Daugumą prieglobsčio prašymų tvarko kitos valstybės narės. Iš ES šalyse 2012 m. pateiktų 330 000 prieglobsčio prašymų 70 % buvo užregistruoti tik 5 valstybėse narėse: Vokietijoje (75 000), Prancūzijoje (60 000), Švedijoje (44 000), Belgijoje (28 000) ir Jungtinėje Karalystėje (28 000). 2012 m. Italija gavo 15 700 prieglobsčio prašymų, o Malta – 2000.

Tačiau taip pat aišku, kad padidėjusių migrantų srautų į Italiją, Maltą, Graikiją ir kitas Viduržemio jūros regiono šalis problemą turi spręsti visa Europa ir kad patikimą migracijos bei prieglobsčio prašytojų srautų valdymą nacionaliniu lygmeniu turi papildyti pagalbinės ES lygmens iniciatyvos ir priemonės.

Spalio 24–25 d. ES valstybių ir vyriausybių vadovai aptars, kokią migracijos ir prieglobsčio politiką derėtų vykdyti po Lampedūzos įvykių, ir bandys rasti sprendimą, kaip ateityje išvengti tokių tragedijų. Europos vadovai turės unikalią galimybę parodyti, kad ES visų pirma vadovaujasi solidarumo ir tarpusavio pagalbos principais.
Europos Komisija jau nustatė keletą diskutuotinų klausimų, kurie, kaip tikimasi, šiame posėdyje bus aptarti.

Bendromis Italijos ir Maltos pastangomis neseniai buvo išgelbėta šimtai gyvybių – tai akivaizdžiai parodė, kaip svarbu koordinuoti stebėjimo priemones, norint išvengti žūčių Viduržemio jūros vandenyse, todėl Europos Komisija siūlo pradėti didelio masto FRONTEX paieškos ir gelbėjimo veiksmus Viduržemio jūros regione nuo Kipro iki Ispanijos krantų.

Tokie veiksmai ir naujausios EUROSUR technologijos suteiks mums galimybę geriau aptikti, sekti ir atpažinti laivus ir plaustus, anksčiau jiems suteikti pagalbą ir išgelbėti gyvybes. Tai taip pat bus konkretus solidarumo ir tarpusavio pagalbos pavyzdys.

Tačiau šiems veiksmams būtini papildomi visų valstybių narių finansiniai ir techniniai ištekliai. Komisijos ir FRONTEX ekspertai jau vertina kiek šių išteklių tokiems veiksmams reikėtų, bet to negalima imtis be papildomo ir skubaus valstybių narių indėlio.

Europos Vadovų Taryba taip pat turėtų siekti didesnio bendradarbiavimo ir dialogo su migrantų ir prieglobsčio prašytojų kilmės bei tranzito šalimis, visų pirma Libija, kad šios problemos būtų sprendžiamos jų ištakų vietose. ES turi atverti daugiau teisėtos migracijos galimybių ir veiksmingiau kovoti su neteisėta migracija ir nusikaltėliais, kurie naudodamiesi žmonių neviltimi organizuoja tokias mirtinai pavojingas keliones.

Mes jau susitarėme dėl judumo partnerystės su Maroku, kuria atveriamas kelias šiai naujai strategijai, ir norėtume sudaryti tokius pačius susitarimus su Tunisu, Egiptu ir kitomis Šiaurės Afrikos šalims. Jeigu visos ES šalys prisiimtų aiškius įsipareigojimus, tai, be abejo, teigiamai atsilieptų galimybėms sudaryti minėtus susitarimus, be to, tai būtų naudinga užtikrinant stabilumą ir diegiant demokratiją tokiose šalyse, kaip Libija.

Europos Komisija taip pat mano, kad valstybės narės turi prisiimti aiškesnius įsipareigojimus tais atvejais, kai bendradarbiaujant su Jungtinių Tautų vyriausiuoju pabėgėlių reikalų komisaru vykdomas perkėlimas, kad žmonėms, kuriems reikia tarptautinės apsaugos, būtų užtikrinti saugūs patekimo į Europą keliai.

ES ir ypač tos šalys, į kurias atvyksta mažiau migrantų bei prieglobsčio prašytojų, turėtų aktyviau prisidėti perkeliant juos į jų teritoriją. Jei visos valstybės narės prisiimtų savo atsakomybės dalį, išties bendromis europinėmis pastangomis būtų galima iš esmės prisidėti prie to, kad žmonės nepatikėtų savo gyvybių mirties pirkliams.
Ypatingą dėmesį turėtume skirti tam, kad pažeidžiamiausios pabėgėlių grupės – vaikai, senyvo amžiaus žmonės ir ligoniai – galėtų saugiai patekti į ES. Konkrečiais atvejais būtų galima išduoti humanitarines vizas arba suteikti galimybę prašyti prieglobsčio ES šalių konsulatuose.
Po neseniai įvykusių tragedijų ES turi pademonstruoti, kad sugeba rasti atsakymus. Visos valstybės narės išreiškė bendrą norą veikti, kad ateityje būtų išvengta panašių baisių įvykių. Visų Europos šalių vyriausybės sutiko, kad jie neturėtų pasikartoti. Tikiu, kad Europos Vadovų Taryba ras konkrečių būdų, kaip šį ryžtą paversti veiksmais.

Už vidaus reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmström.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šimonytė: likus pusantrų metų iki Seimo rinkimų formuoti naują Vyriausybę yra per didelė prabanga (18)

Iki rinkimų likus vos kelioms dienoms kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė sako, kad...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (66)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (195)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (216)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (89)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (11)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Kelti vestuvių į JAV išskubantis Gebenas: kitą sezoną tikrai noriu būti „Žalgiryje“ laida „Krepšinio zona“ (2)

Prieš metus iš JAV į Lietuvą sugrįžęs Martinas Gebenas LKL senbuviams atrodė žalias...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (380)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Saulius Prūsaitis vasarą pasitinka su nauja daina „Modelis“ ir jos stilingu vaizdo klipu: įvertinkite

Saulius Prūsaitis turi puikių naujienų. Šiandien dainininkas pristato naują dainą „Modelis“...

Paskubėkite, gudobelės jau sužydėjo: Bružienė papasakojo, kam tai – tikras išsigelbėjimas

Ot šimts gegučių, gudobelės sužydėjo! Tad skubėdams velkies storą žieminį kušūlį,...