aA
Europos Komisijos (EK)pateikė išvadą, kad Latvija atitinka Mastrichto kriterijus ir todėl gali įsivesti eurą nuo 2014 m. sausio 1 d.
© Reuters/Scanpix

Šiai EK nuomonei dar turi pritarti ES šalys, tuomet ji taptų 18-tąja euro zonos nare. Estiją eurą įsivedė 2011-aisiais, o Lietuva planuoja tą padaryti 2015 metais.

Ekonomisto Nerijaus Mačiulio nuomone, netrukus pamatysime karikatūras, vaizduojančias Latviją nusipirkusią bilietą į skęstantį „Titaniką“ arba puolančią į degantį namą.

Visu krizės laikotarpiu Latvija sėkmingai valdė sudėtingą makroekonominio koregavimo procesą. Ryžtingas ES ir TVF finansinės pagalbos programos įgyvendinimas padėjo šaliai išsikapstyti iš didelio ekonomikos nuosmukio ir vėl pradėti augti jos ekonomikai.

ES sutartyje numatyta, kad kartą per dvejus metus arba valstybės narės, kuriai daroma išlyga, prašymu Komisija ir ECB turi pranešti Tarybai apie konvergencijos srityje padarytą pažangą. Šių metų kovo 5 d. Latvija oficialiai paprašė Komisijos pateikti neeilinę konvergencijos ataskaitą, kad nuo 2014 m. sausio 1. ji galėtų prisijungti prie euro zonos.

Euro įvedimo sąlygas sudaro keturi ekonominio stabilumo užtikrinimo kriterijai, susiję su šalies biudžeto padėtimi, kainų ir valiutos kurso stabilumu ir ilgalaikių palūkanų normų konvergencija, kuriuos reikia tvariai atitikti. Nacionaliniai teisės aktai, kuriais reglamentuojami pinigų reikalai, taip pat turi atitikti ES sutartį.

Pagal Sutartį vertinimo dokumente taip pat turi būti atsižvelgta į papildomus veiksnius (mokėjimų balansas, rinkos integracija), rodančius, kad valstybės narės integracija į euro zoną bus vykdoma be problemų ir leidžiančius geriau įvertinti konvergencijos tvarumą.

Galutinį sprendimą dėl euro įvedimo Latvijoje ECOFIN taryba priims liepą, kai Europos Parlamentas bus pateikęs savo nuomonę, euro zonos šalių finansų ministrai bus pateikę rekomendaciją, o birželio 27-28 d. vyksiančiame Europos Vadovų Tarybos susitikime šį klausimą bus aptarę ES valstybių vadovai.

Procedūra bus visiškai užbaigta, kai Ministrų taryba vieningu euro zonos valstybių narių ir Latvijos sutarimu neatšaukiamai nustatys lato ir euro kursą.

A. Šemeta: broliška latvių tautos patirtis bus naudinga

Komisijos Konvergencijos ataskaitos vertinimu, Latvija ne tik atitinka makroekonominius narystės euro zonoje reikalavimus, bet jos pasiekimai yra ilgalaikiai, tvarūs, ne vien momentiniai.

"Tai didžiulio pasitikėjimo valstybe ir jos vykdoma ekonomine politika išraiška. Būtina pabrėžti, kad Latvijos įvertinimas yra ne tik ryžtingų ir veiksmingų Latvijos vyriausybės sprendimų, bet ir šios šalies piliečių sąmoningumo ekonominių reformų laikotarpiu rezultatas. Šis pasiekimas yra pagrindas kurti labiau užtikrintą šalies ateitį", - teigė EK narys Algirdas Šemeta.

Pasak jo, šiandieninė Latvijos sėkmė dar kartą įrodo, kad Baltijos šalys pasirinko teisingą kelią kovoje su krize.

"Nepabūgusios skausmingų reformų, jos tapo sėkmės modeliu šioje vis dar neramioje ekonominėje aplinkoje. Lietuvai, siekiančiai įsivesti eurą 2015 m., ši broliškos latvių tautos patirtis bus naudinga. Tai galimybė nuodugniai išanalizuoti, kokie kriterijai lėmė EK sprendimą, jog Latvija pasiekė aukštą tvarios ekonominės konvergencijos laipsnį", - sakė jis.

A.Šemetos teigimu, Latvijos pavyzdys taip pat rodo, kad euro klubas nėra uždaras: jeigu šalis pasiekia reikalaujamus kriterijus, jai nebus keliamos politinės kliūtys tapti klubo nariu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kokią grėsmę kelia Lietuvoje koncertuojantys rusų atlikėjai ir kaip apsaugoti ūkininkus nuo vilkų? (49)

Rusijos atlikėjai toliau koncertuoja Lietuvoje. Kokią grėsmę jie kelia Lietuvos saugumui? Apie tai...

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (35)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės išpuolis perkvalifikuotas: tai – ne teroro aktas (480)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas.

Vienur – aukso amžius, kitur – padėtis be išeities (6)

Augant Lietuvos ekonomikai, didėjant darbo užmokesčiui ir paslaugų kainoms, regionai – vis dar...

Metų seklys: kuo mažesnis miestelis, tuo sunkiau sekti – nusikaltėliai itin atsargūs nepaisant atsargumo neteko milijonų

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Žuvusios manekenės Didžiūnaitytės tragedija sujaudino žinomas moteris: jų klausimai – itin nepatogūs (66)

Praėjusių metų tragiškai žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol nėra...

MO muziejus – be balvonų (4)

Šią savaitę duris atveriančio Modernaus meno muziejaus (toliau – MO muziejus ) kieme...

Kodėl jūsų atmintis prasta: daktaras Unikauskas pateikia dvi galimas priežastis (4)

Mes „nemylime“ savo vaikų, nes įspraudžiame juos į gražiai sutvarkytas „pilis“, o vaikams...

IT specialistas: prieš Lietuvą gali būti ruošiama labai rimta ataka (21)

„Internete nieko nebūna nemokamo“, – sako Ramūnas Liubertas. Jis – informacinių...

Klimatologai – apie anomalijas Lietuvoje: žiemą laukia šilumos bangos, o Vėlinės bus labai šaltos (50)

Šiuo metu mus džiugina bobų vasara. O kokie gi orai laukia likusį rudenį, kokia bus žiema? Pasak...