aA
Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas antradienį pareiškė, jog "pyksta" dėl lėtai vykstančių Turkijos prisijungimo prie Europos Sąjungos (ES) derybų.
Davidas Cameronas
© Reuters/Scanpix

"Kai galvoju, ką Turkija kaip NATO sąjungininkė nuveikė gindama Europą ir ką Turkija kartu su kitomis sąjungininkėmis Europoje dabar daro Afganistane, jaučiu pyktį, kad jūsų pažanga kelyje į narystę ES gali būti taip verčiama niekais", - sakė D.Cameronas, atvykęs į Turkiją pirmojo vizito nuo tada, kai stojo prie vyriausybės vairo.

"Manau, neteisinga sakyti, kad Turkija gali saugoti stovyklą, bet neleisti jai sėdėti palapinės viduje", - pridūrė premjeras, Ankaroje sakydamas svarbią kalbą turkų verslininkams.

Jis pažadėjo ir toliau būti "tvirčiausiu Turkijos advokatu šiai siekiant narystės ES ir didesnės įtakos prie pagrindinio Europos diplomatijos stalo".

Tačiau D.Cameronas taip pat paragino Ankarą toliau "agresyviai" įgyvendinti reformas, kad sustiprėtų jos pozicijos siekiant galimybės prisijungti prie 27-ias valstybes vienijančios Bendrijos.

ES prisijungimo derybas su Turkija pradėjo 2005 metais, tačiau procesas vyksta lėtai, nes prieš šios musulmoniškos šalies narystę pasisako Prancūzija ir Vokietija, be to, Ankara vangiai įgyvendina būtinas reformas.

Vokietija - prieš

Turkija dar toli gražu nepasiruošusi įstoti į Europos Sąjungą (ES), tačiau dėl ekonominių ir saugumo priežasčių gyvybiškai svarbu, kad Ankara būtų "Europos pusėje", žiniasklaida antradienį citavo Vokietijos užsienio reikalų ministrą.

"Jeigu šis klausimas turėtų būti sprendžiamas šiandien, Turkija nebūtų pasiruošusi narystei, o ES nebūtų pasiruošusi jos priimti", - Vokietijos diplomatijos vadovas Guido Westerwelle sakė dienraščiui "Bild" prieš išvykdamas į Turkiją trečiadienį.

"Tačiau mes labai suinteresuoti, kad Turkija atsigręžtų į Europą. Noriu, kad Turkija būtų Europos pusėje. Ne vien dėl ekonominių priežasčių, - aiškino jis. - Ši šalis taip pat gali teikti labai konstruktyvią pagalbą sprendžiant daugelį konfliktų: Afganistane, Irane, Jemene arba Artimuosiuose Rytuose."

"Iš daugiau nei 30 (derybų dėl stojimo į ES) straipsnių šiuo metu daugiau nei pusė yra užblokuoti. Bet kuris, įsivaizduojantis, kad narystė laukia jau už kampo, smarkiai klysta, - pridūrė G.Westerwelle. - Iš tikrųjų nesiekiama įžeisti turkų arba sukurti įspūdį, kad jie mūsų nedomina."

Šie G.Westerwelle komentarai nuskambėjo kaip atsakas į JAV gynybos sekretoriaus Roberto Gateso birželį išsakytą pareiškimą, jog Europa "atsisako suteikti Turkijai organišką ryšį su Vakarų šalimis, ko siekia Turkija".

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy tvirtino, kad Turkijai turėtų būti pasiūlyta "privilegijuota partnerystė", o ne visateisė narystė Bendrijoje.

EK sveikina

Europos Sąjungos (ES) plėtros komisaras palankiai atsiliepė apie Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Davido Camerono išsakytą nepasitenkinimą antimusulmoniškomis nuotaikomis, dėl kurių esą stringa derybos dėl Turkijos narystės Bendrijoje, pranešė komisaro atstovas.

Komisaras Stefanas Fule  neseniai "iš naujo patvirtino Turkijos perspektyvas dėl narystės ES, tad šiuo atveju galime tik pasveikinti ministro pirmininko Camerono norą stumti į priekį šį procesą", sakė atstovas.

"Džiaugiamės, kad Jungtinė Karalystė padeda skatinti šį procesą", - pridūrė jis.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (227)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (23)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (143)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1274)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Sąvartyno gyventojų kasdienybė už 120 eurų: mes nieko nebijome ir jaučiamės kaip viršininkai (93)

Daugiau kaip 20 metų sąvartyne gyvenantys Laima ir Pavelas nesiskundžia: per mėnesį kiekvienas...

Bendžius žaidė kaip rinktinėje – „Rytas“ galingai startavo LKL „Neptūnas“ įmetė 100 taškų (41)

LKL vicečempionas Vilniaus „Rytas“ sekmadienį galingai pradėjo naująjį sezoną ir namuose...

Popiežius Pranciškus Lietuvoje – istorinio vizito akimirkos (11)

Popiežius Pranciškus baigė oficialią savo istorinio vizito Lietuvoje dalį, o rytoj keliaus...

Landsbergis įvertino popiežiaus vizitą: dabar mes turime ir draugą (93)

Sekmadienio vakarą popiežius nacių aukas pagerbė tylia malda buvusiame Vilniaus gete, o sovietų...

Pasiaukojimas dėl meno: įspūdingiausi aktorių pokyčiai dėl vaidmens sukels įspūdį net skeptikams (2)

Aktorių darbas – argi jis sudėtingas? Dauguma mūsų turbūt nekart svajojo apie vaidmenį kine...

Antroji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos (1)

Popiežius Pranciškus sekmadienį aukojo šv. Mišias Kauno Santakos parke , susitiko su kunigais...