Jeigu kada nors ateityje Baltarusija atitiktų keliamus ekonominius ir politinius kriterijus, ji galėtų tapti Europos Sąjungos (ES) nare. Tokią nuomonę apie paskutine Europos diktatūra vadinamos Lietuvos kaimynės galimybes prisijungti prie ES išsakė Didžiosios Britanijos ES reikalų ministras Davidas Lidingtonas, ketvirtadienį skaitęs paskaitą Vilniaus universitete, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.
Davidas Lidingtonas
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Pasak britų ministro, tai galėtų nutikti tik tuo atveju, jeigu Baltarusija pati norėtų tapti šios organizacijos dalimi bei būtų sukūrusi demokratinę politinę sistemą, kurioje laisvai veiktų politinės partijos, veiktų nepriklausoma teismų sistema bei vyrautų žodžio, susirinkimų bei kitos demokratinės laisvės.

„Mano požiūriu, narystė ES turi būti atvira bet kuriai Europos šaliai, kuri pati nori prisijungti bei, kas svarbiausia, atitinka kriterijus. Tokiomis sąlygomis narystė ES turi būti atvira bet kuriai Europos šaliai. Bet aš niekada neabejočiau, kad narystė ES turi būti nepriklausanti nuo aplinkybių. Bet kuri šalis, kuri ateina į ES, turi atitikti prisijungimo kriterijus – ne tik kalbant apie ekonomikos modernizaciją, bet kalbant ir apie nepriklausomą teismų sistemą, spaudos laisvę, susirinkimų laisvę, demokratinę politinę sistemą, kurioje laisvai veiktų politinės partijos, galinčios nevaržomai dalyvauti rinkimuose. Visi šie kriterijai yra esminiai“, - atsakydamas į klausimus kalbėjo D. Lidingtonas.

Britų ministro tvirtinimu, praėję dvidešimt metų parodė, kad siekis prisijungti prie ES gali būti puikus impulsas valstybių demokratizacijai – esą tai matyti iš Rytų ir Vidurio Europos šalių, taip pat Ispanijos, Graikijos patirties.

DELFI primena, kad Ispanija prie ES prisijungė 1986 m., Graikija – 1981 m. 2004 m. ES narėmis tapo 10 Rytų ir Vidurio Europos valstybių, tarp jų ir Lietuva.

Klausiamas apie strateginius ES partnerius, britų ministras svarstė, jog, jo šalies požiūriu, ES turėtų dėti pastangas stiprindama santykius su Kinija ir Indija. Tuo tarpu santykiai su JAV, D. Lidingtono nuomone, yra labiau pagrįsti dvišaliu bendradarbiavimu. „Realybė yra tokia, kad Europa nėra viena valstybė ir nėra panaši į vieną valstybę, todėl JAV išskirtinai bendradarbiauja su Didžiąja Britanija, Vokietija, Lietuva, Lenkija. Ji bendradarbiauja ir su ES bendrai, bet tai daro tose srityse, kurios priklauso ES kompetencijai“, - kalbėjo britų ES reikalų ministras.

D. Lidingtonas, be kita ko, išreiškė nuomonę, kad būtų naudinga, jei visos ES valstybės pasižymėtų vieninga pozicija bendradarbiaudamos su Rusija, bet jis pabrėžė, kad šiuo metu to, deja, nėra.

Kalbėdamas apie Ukrainą, Didžiosios Britanijos ministras teigė, jog ši šalis gali ir turi plėtoti konstruktyvius santykius su Maskva, tačiau ES, pasak jo, tiksi ekonominių reformų – esą šiuo metu Ukrainoje vyrauja korupcija, trūksta laisvos konkurencijos, nėra atviros rinkos. Dėl šių priežasčių, pasak D. Lidingtono, Ukraina negali pasinaudoti ekonominiais santykių su ES privalumais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (51)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (118)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (166)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (12)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (155)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (67)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (9)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (754)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...