aA
Laikino darbuotojo statusas suteikia Europos Sąjungos (ES) valstybių narių piliečiams teisę laikinai gyventi ir dirbti kitoje ES šalyje pagal šio valstybės sąlygas ir nustatytą atlyginimą.
© AFP/Scanpix

„Naujieji Metai Londono Lutono oro uoste buvo nepaprastai judrūs. Žurnalistų su vaizdo kameromis komandos kartu su dviem britų diplomatais atvyko į Lutono oro uostą tam, kad pasitiktų rumunų pulkus, kurie atvyko užkariauti Temzės pakrančių. Apie tai vietos žiniasklaida pranešė dar prieš kelias dienas – buvo pranašaujamas puolimas iš Rytų.

Šių metų sausio 1 d. ES darbo rinkos atsivėrė Rumunijos ir Bulgarijos piliečiams. Tačiau tūkstančiai „užpuolikų“, dėl kurių nerimavo D. Britanijos žiniasklaida, taip ir neatvyko. Kaip rašo „Le Monde“, žurnalistai ir diplomatai oro uosto laukiamuosiuose praleido visą dieną, tačiau rumuną teko pamatyti tik vieną – jis atvyko į Jungtinę Karalystę (JK) ieškoti darbo. Visi kiti keleiviai buvo turistai, kurie atvyko Londone atšvęsti Naujuosius Metus.

„Baimės, susijusios su masiniu darbininkų iš Rytų Europos antplūdžiu, paskatino pradėti diskusijas, kurių iniciatorėmis tapo populistinės ir nacionalistinės partijos daugelyje Vakarų Europos šalių. Tačiau JK žiniasklaidą apėmusi isterija pasiekė net ir šios valstybės valdžios viršūnes. JK ministras pirmininkas Davidas Cameronas apribojo teises į socialines išmokas naujai atvykstantiems imigrantams ir netgi inicijavo svarstymus dėl teisės į laisvą judėjimą ES apribojimo. „Mūsų šalyje egzistuoja valstybinė tarnyba, teikianti nemokamas medicinines paslaugas, o ne tarptautinė nemokamų medicininių paslaugų teikimo tarnyba“, - pareiškė D. Cameronas.

Sausio 16 d. Europos Parlamentas (EP) pasipriešino kai kurių valstybių ketinimams kelti kliūtis laisvam darbo jėgos judėjimui visoje ES teritorijoje. Savo ruožtu, Europos Komisija (EK) priminė, kad galimybė gyventi, dirbti ir mokytis ES išlieka teise, kuri turi būti užtikrinta visiems ES šalių narių piliečiams. Daugybė atliktų tyrimų parodė, kad darbo jėgos judėjimo laisvė naudinga tokius asmenis priimančioms valstybėms, nes egzistuoja milijonai laisvų darbo vietų.

„Neigiama JK, Vokietijos ir Prancūzijos valdžios reakcija verčia rumunus galvoti, kad jie yra antrarūšiai. Darbo rinkos liberalizavimas situacijos, kuri susijusi su migracija, nepakeitė. Rumunai laisvai keliauja po Šengeno zoną jau nuo 2002 m., o nuo 2007 m., kai ši valstybė prisijungė prie ES, apie 3 mln. rumunų išvyko dirbti į Vakarų Europos valstybes. Pagrindine priežastimi, dėl kurios šie žmonės išvyko iš gimtosios šalies, tapo maži atlyginimai Rumunijoje, vidutiniškai tesiekiantys 350 eurų (apie 1208 litus). Ši tendencija kelia Rumunijai nemažai problemų. Pavyzdžiui, kai kuriose šalies ligoninėse nepavyksta rasti anesteziologo, dirbančio visą darbo dieną.

Nepaisant masinio aukštos kvalifikacijos specialistų išvykimo iš šalies, Rumunijos ekonomika pademonstravo 2,7 proc. augimą, tuo tarpu euro zonos ekonomika augo tik 1,1 proc. Šie teigiami rodikliai susiję su investicijomis, kurias iš Vakarų Europos valstybių grįžtantys rumunai realizuoja savo gimtojoje šalyje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar tai įmanoma? Geriausios pirmosios klasės vietos lėktuve pigiau nei ekonominės klasės? (6)

Oro linijų pramonės ekspertai skelbia, kad pirmoji klasė nyksta ir atrodo – ilgam. Kai kurios oro...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (1)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (25)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Užkalnis. Kaip auklėti vaikus, kad neužaugtų panašūs į jus (184)

Mes visi žinome ir sutariame, kad visų bėdų priežastis pas mus yra kiti žmonės. Valdžia –...

Atšventė: po dotacijos patvirtinimo LSDDP užpirko 19 butelių vyno (498)

Ketvirtadienį Seimui priėmus nutarimą, kuriuo iš valstybės biudžeto Lietuvos socialdemokratų...

Paneigė mitą apie eklektišką interjerą: originalus būstas be jokio chaoso (6)

Eklektika interjere, kas tai? Dažnai girdime frazes: eklektiškas dizainas, eklektiškos meno...

„Opel“ teks remontuoti dalį parduotų automobilių: kaip elgtis, jei vairuojate vieną jų (3)

Vokietijos Federalinė kelių transporto tarnyba (KBA) po kratų „ Opel “ biure aptiko programas,...

Darbo paieškos sunkumai: kas jums gali pakišti koją?

Personalo atrankos specialistė Rita Karavaitienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas,...

Atkirto provokuojančios plius dydžio modelių fotosesijos kritikams: girdėdami tokias baisias replikas žmonės nustoja net valgyti (16)

Provokuojantis ir visus televizijos standartus laužantis LNK šou „Dydžio (r)evoliucija" sulaukia...

Atlygis už neryžtingumą: ką Putinui davė „neveiksmingos“ sankcijos (275)

Nepaisant to, kad iš esmės kiekvieną savaitę galima išgirsti apie naujas sankcijas Rusijai arba...