aA
ES pirmininkaujanti Belgija spartina planus įkurti visos ES prokuratūrą, atsakingą už bloko finansinių interesų apsaugą ir įkalčių rinkimo procedūrų suvienodinimą, nors kai kurios valstybės narės priešinasi šiam žingsniui, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė, praneša „EUobserver“.
Stefaanas De Clerckas
© Reuters/Scanpix

„Mes norime pagerinti teisinį bendradarbiavimą ir nusikaltimų tyrimo koordinavimą ES. Tam mums reikia geresnių instrumentų“, - antradienį sakė Belgijos teisingumo ministras Stefaanas De Clerckas. Jis kalbėjo seminare, organizuotame drauge su „Eurojust“, ES agentūra, padedančia prokurorams ir teisėjams spręsti tarptautines bylas ir išduoti ES arešto orderius.

Pagal Lisabonos sutartį ES prokuratūra „gali būti suformuota iš „Eurojust““, tačiau tik tada, jei sutinka visos valstybės narės.
Ši mintis nevienodai priimama ES šalyse. S. De Clerckas pripažino, kad šiuo klausimu kai kurios nacionalinės vyriausybės rodo „dar didelį nenorą“, o JK yra „pati balsingiausia“. Labiausiai jos priekaištauja dėl to, kad naujasis ES prokuroras galėtų nepaisyti nacionalinių tyrėjų ar netgi įsakyti jiems, pavyzdžiui, pradėti tardymą.

„Akivaizdu, kad judėti turime pamažu. Tačiau tikrovė rodo, kad tokios institucijos ir stiprūs įrankiai yra reikalingi. Belgija nesiekia niekam to primesti, tik ruošia dirvą tam, kad vieną dieną tai taptų įmanoma“, - paaiškino jis.

Ministro manymu, kova su tarptautiniu nusikalstamumu nebus efektyvi tol, kol įkalčių rinkimo procedūros atskirose šalyse bus skirtingos.

Tai, kad vis vien bus pereita prie „bendros teisingumo erdvės“, yra akivaizdu, sakė „Eurojust“ vadovas Aledas Williamsas, dirbantis prokuroru Britanijoje. ES arešto orderio schema jau veikia, o devynių valstybių grupė, vadovaujama Belgijos, pateikė pasiūlymą įdiegti „ES tyrimų orderį“. Šią iniciatyvą remia JK vyriausybė, tačiau jai priešinasi Airija ir Danija.

„Fair Trials“, Londone įsikūrusi nevyriausybinė organizacija, nagrinėjanti atvejus, kai pagal ES arešto orderius žmonės nekaltai uždaromi į kalėjimus užsienio šalyse, naujajame pasiūlyme įžvelgė krūvą trūkumų.

Tyrimų orderio galios bus platesnės negu specifinio arešto orderio, juo remiantis bus galima klausytis telefoninių pokalbių, stebėti banko sąskaitas, jis gali suteikti prieigą prie DNR duomenų bazių ir kitokių įkalčių, renkamų visai kitais tikslais.

„Yra ankstoka pereiti prie tokio įkalčių rinkimo metodo tarptautinėse bylose, kol nėra pakankamai veikiančių saugiklių. Ne tik pagrindinių žmogaus teisių srityje, bet ir kalbant apie policijos pajėgas ir išlaidas, kurių reikės tokiai sistemai išlaikyti“, - „EUobserver“ sakė „Fair Trials“ atstovė Catherine Heard.

Tuo tarpu Europos Komisija pareiškė, kad ji pirma išnagrinės galimybes reformuoti ir suteikti daugiau galių esamai kovos su sukčiavimu įstaigai („Olaf“), kurios užduotis yra saugoti ES finansinius interesus. Jei ir bus sukurta ES prokuratūra, tai tik daug vėliau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Buvę kitų prezidentų patarėjai Nausėdai vertinimų negaili: tik dabar pasimatė tikrosios prezidento pažiūros

Nuo iškilmingos naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos jau praėjo 100 dienų. Buvę...

Mirtį sėjusiai grupuotei „Vagner“ artėja galas: Putinas negalėjo atleisti už fiasko Sirijoje (36)

Po mirtinos nesėkmės Sirijoje Vladimiras Putinas parodė samdinių grupei „ Vagner “ jos...

Gaisro Alytuje užgesinti nepavyksta, uždrausta dirbti šalia esančioms įmonėms papildyta 12:08 (99)

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija sekmadienį uždraudė dirbti Pramonės rajone, kur toliau...

Patyręs prancūzų onkologas pataria, kaip užkirsti vėžiui kelią: yra 7 auksinės taisyklės (4)

Daugiau nei keturiasdešimties metų su onkologiniais pacientais dirbantis prancūzų gydytojas dr....

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (450)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Metų seklys: gaujos jautėsi drąsiai, bet policija išdaužė visus   (63)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Aidas Puklevičius: manęs galima nemėgti dėl trijų priežasčių

DELFI TV laidoje „Publikos nuomonė“ apsilankęs Aidas Puklevičius teigia, kad lietuviams vis...

Naujam mokesčiui nepritaria: jis tik dar labiau padidins atskirtį mūsų visuomenėje (9)

Sparčiai vystantis pasaulio ekonomikai, nors ir nenorime to, yra sudeginama vis daugiau įvairaus...

Vilnius – pilnas gyvūnų: skulptūrose įamžinti ir katinas, ir ožka

Po visą Vilnių išsimėčiusios gyvūnų skulptūros traukia praeivių žvilgsnius....

Raudonasis turizmas Kinijoje: milijardas gyventojų raginamas lankyti „šventas“ Mao vietas (4)

Persirengusios raudongvardiečių uniformomis, Gao Hongli ir grupelė kitų vaikų darželių...