aA
Minskas penktadienį apkaltino Europos Sąjungos (ES) nares Lenkiją ir Vokietiją, jog jos siekė nuversti Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aleksandrą Lukašenką, pernai gruodį organizuodamos masinius protestus prieš jo perrinkimą.
Aleksandras Lukašenka
© Reuters/Scanpix

Prezidento administracijos oficialus dienraštis "Sovetskaja Belorusija" rašo, kad Vokietijos ir Lenkijos slaptosios tarnybos buvo sukūrusios sąmokslą, Varšuva netgi apmokė opozicijos aktyvistus.

Laikraščio straipsnyje ilgu pavadinimu "Vieno sąmokslo užkulisiai. Perduoti valstybės vadovo nurodymu paskelbti "Sovetskaja Belorussija" išslaptinti dokumentai apie gruodžio 19 dienos įvykius" teigiama, kad šiuo sąmokslu siekta "atkeršyti Lukašenkai ir vietoje jo pastatyti paklusnią marionetę".

"Nekyla jokių abejonių, kad prie gruodžio 19-osios įvykių rankas visų pirma prikišo Lenkijos ir Vokietijos slaptosios tarnybos", - pabrėžė "Sovetskaja Belorusija", pridūrusi, kad šiuo tikslu į Baltarusiją buvo siunčiami organizatoriai, įranga ir lėšos.

Straipsnyje teigiama, kad būtent minėtų šalių slaptosios tarnybos "suplanavo ir organizaciniu požiūriu įformino pilietinę kampaniją "Kalbėk tiesą!"(lyderis - ekskandidatas į prezidentus Vladimiras Nekliajevas), kuri, pagal sumanymą, turėjo tapti "nauja opozicine jėga", galinčia pakeisti valdžią šalyje".

Laikraštis nurodė, kad Lenkija buvo "pagrindinis jėgos, galinčios pakeisti Baltarusijoje teisėtą valdžią, organizacinio jėgos formavimo poligonas" ir kad šioje šalyje buvo įkurtos specialios mokymo stovyklos aktyvistams.

"Ten buvo surengtos specialios ir treniravimosi stovyklos "aktyvistams", ten buvo rengiama būsimoji valdančioji klasė, ten buvo suderinami pagrindiniai užsienio politikos sprendimai, pasitelkiant į pagalbą diplomatinį korpusą. Visa tai kelia apgailestavimą vien jau dėl tol, kad broliškos Lenkijos liaudis palaiko labai glaudžius ryšius su Baltarusijos liaudimi. Gaila, kad to nenori suprasti kai kurie politikuotojai", - pažymima straipsnyje.

Baltarusija kaltina ES šalis „rezgus rinkimų sąmokslą“
© Reuters/Scanpix

Publikacijoje cituojama vieno teisiamųjų baudžiamojoje byloje apklausos ištrauka, kuri, pagal straipsnį, "padės suprasti daugelį įvykių, visų pirma aktyvų oficialių atstovų iš Varšuvos ir Berlyno aktyvų dalyvavimą Minsko įvykiuose".

Paskelbtas dialogas darbuotojo, matyt, teisėsaugos institucijų darbuotojo, ir "aukšto pilietinės kampanijos "Kalbėk tiesą" veikėjo, kuris, kaip sakoma straipsnyje, teigia: "Dėl pinigų šaltinio aš jums jau vakar pasakiau, mano nuomonė nesikeis, man vis viena, ką kas pasakys. Tai vokiečių pinigai, tai vokiečių politika. Ir toliau tai tiesiog panaudojimas šalių, kurios, galima sakyti, tiesiogiai susijusios su Vokietija ... Tai daugiausia Baltijos šalys, tai Lenkija, tai truputį Švedija. Dabar neturimi omenyje finansiniai, čia turimi omenyje organizaciniai aspektai".

Pagal straipsnį, žmogus, kuris pristatytas kaip V.Nekliajevo bendražygis, protokolui pasakė: "Aš ten su visais kalbėjau dėl finansavimo. Mes kalbėjomės su (Lenkijos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Henryku Litwinu  ir su žmonėmis, kurie mums prisistatė kaip iš kanceliarijos.Tai yra mes su jais kalbėjomės kai prašantieji: "Taip, mums reikia daugiau lėšų, ar galite jūs mums kuo nors padėti?". Be to, mums buvo labai svarbus, beje, būtent Lenkijoje, susitikimas su vokiečiais".

"Vokiečiai ir organizavo mums susitikimą su lenkais", - sakoma laikraštyje, remianti pilietinės kampaniją "Kalbėk tiesą!" veikėju.

Rinkimų vakarą Minske dešimtys tūkstančių žmonių protestavo prieš, jų nuomone, nesąžiningą A.Lukašenkos perrinkimą ketvirtai kadencijai

Šie protestai buvo griežtai numalšinti, o milicija suėmė per 600 žmonių, tarp jų dauguma kandidatų, kurie rinkimuose varžėsi su A.Lukašenka.

ES šalys pasmerkė šį susidorojimą ir perspėjo, jog dėl A.Lukašenkos veiksmų Baltarusijos vyriausybei gresia visiška izoliacija. Tačiau pastarajame laikraščio straipsnyje Minskas pirmąkart tiesiogiai apkaltino Europą organizavus protestus dėl rinkimų.

BNS
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tikrasis tuštėjančių Lietuvos regionų veidas: iš 300 eurų pensijos pragyvena dviese, emigracija naikina viską (249)

„Lietuvos regionai miršta“, – DELFI lankantis Utenos rajone sakė jo gyventojai. Pasak jų,...

Theresos May problema, vedanti į blogiausią scenarijų: ją išsprendus krizė baigtųsi akimirksniu (100)

Vienintelis būdas išsivaduoti iš krizės gniaužtų – sugebėti sutelkti parlamento daugumą,...

Naujausi prezidentiniai reitingai: lyderių trejetuke vienas pakilo, kitas leidžiasi (828)

Prezidento rinkimų reitinguose smuktelėjo pirmaujančio Gitano Nausėdos populiarumas, o jo...

Už mažamečių operacijas gydytojai ėmė kyšius: galėjo ir neduoti, visus vaikus mylėjau kaip savo (665)

Nors kvėpavimo takų ligomis sergančius vaikus gydytojas turėjo operuoti nemokamai, tačiau...

Užkalnis apie kvepalus, pagarsėjusius tik iš blogosios pusės (30)

Sovietiniais laikais, pasakysiu aš jums, su parfumerijos reikalais buvo ne kažkas. Lietuvoje...

Nufilmavo šiurpią avariją: kelio viduriu skridęs „Audi A6“ staiga rėžėsi į medį (40)

„Pavasarį parskrenda ne tik paukščiai“, – taip pareigūnai pavadino avariją, kuri įvyko...

25 kilogramų atsikračiusi Donalda Meiželytė papasakojo, kokie trys dalykai padėjo sulieknėti: sportuoti jau negaliu (80)

Žinoma televizijos laidų vedėja ir visuomenės veikėja Donalda Meiželytė puikiai žino, ką...

Valentinas Mitė. Aikštinga kaip vaikas Britanija nesugeba nei likti, nei išeiti iš ES (19)

Didžioji Britanija visada norėjo kažkokių ypatingų sau sąlygų Europos Sąjungoje, kažkokių...

Jūreiviams šis darbas buvo bausmė: ar žinote, kas vadinama varnos lizdu?

Šiuolaikiniai laivai turi radarus ir kitas modernias navigacijos sistemas. Anksčiau šią funkciją...

Penkeri metai po okupacijos: Krymas Rusijai kainavo nesuvokiamą sumą (1107)

Praėjo pusė dešimtmečio nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas aneksavo Ukrainos...