aA
Už mokesčius, muitų sąjungą, kovą su sukčiavimu ir auditą atsakingas Europos Komisijos narys Algirdas Šemeta pirmadienį Dubline pradėjo aukšto lygio konferenciją, kuria siekiama sustiprinti ES ir JAV bendradarbiavimą kovojant su cigarečių kontrabanda.
Algirdas Šemeta
© Reuters/Scanpix

Konferencijos tikslas – sutelkti geriausius šios srities specialistus ir aptarti, kaip dar labiau sustiprinti transatlantinį bendradarbiavimą nustatant ir išardant organizuoto nusikalstamumo grupuotes bei užkertant kelią tabako kontrabanda besiverčiantiems asmenims.

Turimais duomenimis, dėl neteisėtos prekybos cigaretėmis ES mokesčių mokėtojai per metus praranda apie 10 mlrd. eurų pajamų. Dėl to kyla dar didesnių problemų, nes, pavyzdžiui, iš tokios prekybos finansuojamas terorizmas ir organizuotas nusikalstamumas.

Kadangi neteisėta prekyba tabaku yra pasaulinis reiškinys, ES ir JAV bendradarbiavimas siekiant užtikrinti tarptautinių kovos su tokia prekyba operacijų sėkmę yra būtinas. Komisijos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) ir valstybės narės jau dabar glaudžiai bendradarbiaudamos su JAV teisėsaugos institucijomis kovoja su tarptautine cigarečių kontrabanda – joms pavyko surengti sėkmingų operacijų.

Komisijos narys A. Šemeta sakė: „Cigarečių kontrabanda nepaiso sienų ir kelia grėsmę viso pasaulio piliečiams. Todėl sprendžiant šią problemą būtina imtis tvirtų ir aktyvių veiksmų pasaulio mastu. Mūsų su JAV partnerystė kovojant su šiuo nusikaltimu jau davė vaisių. Iš šiandienos konferencijos akivaizdu, kad abi šalys yra tvirtai įsipareigojusios tęsti ir dar labiau plėtoti šį bendradarbiavimą.“

Pabrėždamas pragaištingą cigarečių kontrabandos ekonominį poveikį, EK narys taip pat įspėjo rūkalius, kad jų perkamos tariamai pigios cigaretės gali brangiai kainuoti. „Net nekyla abejonių, kad tabako kontrabanda verčiasi didelės organizuoto nusikalstamumo grupuotės. Pigių cigarečių pirkėjai skatina nusikalstamumą ir taip kelia grėsmę visuomenei.“

Tai pirmoji ES ir JAV rengiama tokio tipo aukšto lygio konferencija cigarečių kontrabandos klausimais, tad abiem pusėms atstovauja šios srities specialistai ir teisėsaugos pareigūnai. Be Airijos finansų ministro Briano Lenihano, kuris pradėjo konferenciją kartu su EK nariu, ES atstovauja Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) ir valstybių narių tyrėjai bei prokurorai. Iš JAV atvyko JAV teisingumo departamento, JAV imigracijos ir muitinės tarnybos, JAV alkoholio, tabako ir šaunamųjų ginklų biuro bei Alkoholio ir tabako mokesčių ir prekybos biuro atstovai.

Nuo ES ir JAV bendradarbiavimo kovojant su neteisėta prekyba tabaku pradžios jau pavyko surengti kelias sėkmingas operacijas.

Majamio byla

Majamio byla – tai didelė tarptautinė cigarečių kontrabandos byla, kurią OLAF koordinavo kartu su JAV imigracijos ir muitinės tarnyba (JAV IMT) ir JAV teisingumo departamentu. Ji pradėta, kai pagalbos paprašė Airijos muitinė, savo teritorijoje konfiskavusi 6 konteinerius cigarečių, melagingai deklaruotų kaip baldai. Vėliau OLAF ir Airijos pareigūnai surengė reidą Majamyje, kur greitai paaiškėjo, kad įvykdyta didelio masto cigarečių kontrabanda į kelias ES šalis, dėl kurios, turimais duomenimis, prarasta 100 mln. EUR. pajamų.

Tyrimas vyko 9 valstybėse narėse (Airijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Kipre, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje) ir 7 trečiosiose šalyse (JAV, Kanadoje, Čilėje, Urugvajuje, Panamoje, Singapūre ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose).

Byla dar nebaigta, bet ES jau konfiskuota 43 mln. cigarečių ir suimta 11 asmenų.2010 m. vasario mėn. JAV suimtas vienas iš pagrindinių įtariamųjų – jam Pietų Floridos apygardos teismas pareiškė kaltinimus ir skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę.Be to, jam nurodyta sumokėti 1,5 mln. USD kompensaciją.Tikėtina, kad bus ir daugiau svarbių laimėjimų.

Operacija „Barrie“

Operaciją „Barrie“ Belgijos valdžios institucijų pavedimu koordinavo OLAF kartu su JAV imigracijos ir muitinės tarnyba (JAV IMT) ir JAV teisingumo departamentu. Ši operacija buvo skirta didelės nusikalstamos organizacijos, užsiimančios didelio masto cigarečių kontrabanda į ES valstybes nares (visų pirma į Belgiją ir Prancūziją), veiklai pažaboti. Pagrindinis šios bylos įtariamasis buvo Gambijos pilietybę turintis kinas, kuris į ES neteisėtai importavo šimtus milijonų padirbtų cigarečių. OLAF išsiaiškino, kad šis asmuo buvo sulaikytas JAV už neteisėtą 42 konteinerių su padirbtais sportiniais bateliais NIKE importą ir mėginimą papirkti JAV pareigūnus. Be to, JAV buvo pradėjusios pinigų plovimo, su kuriuo jis buvo susijęs, tyrimus.

Siekiant bendradarbiauti šioje byloje OLAF turimais kanalais buvo užmegzti ryšiai su JAV. Paleistą iš JAV kalėjimo įtariamąjį JAV valdžios institucijos vėl sulaikė ir perdavė Belgijai, kur jis turėjo stoti prieš teismą. Teismo procesas neseniai baigėsi: nuteista 12 asmenų. Pagrindiniam bylos įtariamajam skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė. Be to, nuteistiesiems skirtos tūkstančių eurų dydžio baudos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Buvę kitų prezidentų patarėjai Nausėdai vertinimų negaili: tik dabar pasimatė tikrosios prezidento pažiūros (90)

Nuo iškilmingos naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos jau praėjo 100 dienų. Buvę...

Raudonasis turizmas Kinijoje: milijardas gyventojų raginamas lankyti „šventas“ Mao vietas

Persirengusios raudongvardiečių uniformomis, Gao Hongli ir grupelė kitų vaikų darželių...

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (431)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Metų seklys: gaujos jautėsi drąsiai, bet policija išdaužė visus   (47)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Gaisro Alytuje užgesinti nepavyksta, uždrausta dirbti šalia esančioms įmonėms (3)

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija sekmadienį uždraudė dirbti Pramonės rajone, kur toliau...

Vaistininkė pateikė 7 grupes vaistų, kurie iš žmogaus organizmo pašalina vitaminus bei mineralus (41)

Svarbiausius žmogaus organizmui vitaminus ir mineralus turime gauti kiekvieną dieną su maistu....

Jonas Nainys atvirai prabilo apie didžiausias baimes ir ne pačius linksmiausius nuotykius Amerikoje (3)

Muzikos prodiuseris, didžėjus, laidų vedėjas Jonas Nainys apsilankė Laisvės TV laidoje...

Johnsonas ES išsiuntė du vienas kitam prieštaraujančius laiškus dėl „Brexit“ papildyta 9:48 (72)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas vėlų šeštadienį parašė laišką, kuriame...

Apie tai garsiai niekas nekalba: 600 eurų vertas alinantis darbas, kasdien matoma mirtis ir patiriamas smurtas (203)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Pigūs ir paprasti būdai, kaip panaikinti bjaurų dvoką senuose namuose (10)

Senuose namuose dažnai būna prasta vėdinimo sistema, todėl ilgainiui įsimeta slogus, pelėsiais...