aA
Europos Sąjunga ir JAV netrukus turės išspręsti nemažą iššūkį. Pastaruosius 12 mėnesių abiejų pusių diplomatams teko kalbėtis dėl Edwardo Snowdeno, PRISM skandalo, neatsakingų JAV diplomatės žodžių, o dabar teks aiškintis ir dėl vizų. Lenkija pasiskundė Europos Komisijai, jog JAV negerbia dvišalių susitarimų su ES ir nelygiai traktuoja pastarosios piliečius. O nuo 2013 m. gruodžio mėnesio Europos Komisija privalo reaguoti į tokius atvejus.
© Reuters/Scanpix

Iš Lenkijos, Bulgarijos, Kipro ir Rumunijos pasų turėtojų vis dar reikalaujama vizų, kad įžengtų į Jungtines Amerikos Valstijas. Pagal esamą tvarką, JAV priima sprendimą panaikinti vizų reikalavimą tose šalyse, kur atmetama mažiau nei 3% prašymų. Vašingtonas ne kartą siūlė šioms keturioms valstybėms pasirašyti dvišales sutartis su JAV. Sutartys yra susijusios su privačiais piliečių duomenimis.

Vašingtonas nori turėti prie jų prieigą persekiojant nusikaltėlius, teroristus ir jų rėmėjus. Tačiau šios sutartys nepatinka Europos Komisijai, kuri vis dar pasigenda bendros piliečių duomenų apsaugos sutarties tarp ES ir JAV.

Europos Komisija turi šešis mėnesius priimti sprendimą dėl susiklosčiusios padėties. Pasak naujo įstatymo, Briuselis gali riboti vizų išdavimą pusei metų valstybės, nesilaikančios pariteto principo, piliečiams. Kitaip tariant, JAV diplomatams gali tekti pastovėti eilėse dėl vizų* prieš vykstant į Europą. Taip pat kalbama, jog Briuselis galimai stabdys prekybos sutarčių tarp ES ir JAV pasirašymą, jei padėtis nepasikeis. Nesulaukus reakcijos 24 mėnesių bėgyje, sankcijos tampa dar griežtesnės – ES privalės sugrąžinti vizas visiems JAV piliečiams bent vieneriems metams. T.y. privalės, jei tokiam sprendimui nepasipriešins Europos Taryba arba Europos Parlamentas. O tokia išdava kol kas mažai tikėtina.

Didžiosios Europos Sąjungos valstybės, tokios kaip Vokietija, Prancūzija ar Ispanija pareiškė, jog nesiims veiksmų Vašingtono atžvilgiu, jei šie veiksmai turės „neigiamas politines pasekmes strateginiams santykiams“ su JAV. Kitaip tariant, kai kurioms ES šalims visiškai netrukdo faktas, kad yra lygūs ir lygesni ES piliečiai. Netrukdo, kol patys yra tarp lygesniųjų.

Nauja tvarka įsigaliojo visų pirma Čekijos iniciatyva. Čekija pasipiktino Kanados sprendimu sugrąžinti Čekijai vizų reikalavimą. Taip atsitiko dėl į Kanadą emigruojančių romų. Prahos siūlymas susilaukė paramos Europos parlamente. Nors galutinai Čekija laimėjo ir jos piliečiams vizos nebereikalingos vykstant į Kanadą, taip atsitiko veikiausiai dėl grėsmės vetuoti pastarosios sutartis su ES dėl laisvos prekybos.

Naujai įsigaliojusi teisinė tvarka sprendžia problemą, apie kurią jau kažkada rašiau (pasiskaityti galite štai čia). Panašu, kad su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis derybos truks ilgiausiai ir gali būti pačios sunkiausios. Tačiau susidorojus su šiuo klausimu, vėliau bus tik lengviau. Na o Bulgarijos, Kipro, Lenkijos ir Rumunijos piliečiams siūlau dar palaukti su kelionėmis už Atlanto. Galbūt padėtis netrukus bus išspręsta.

Tomas Marcinkevičius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (136)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (152)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (25)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (26)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Petras Čimbaras: ilgiau nei 5 minutes loja tik nesveiki arba sulaukėję gyvūnai (1)

Spalis naminių gyvūnų turėtojams prasidėjo neramiai. Pirmą mėnesio savaitę seimo narys Petras...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (78)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (517)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu (24)

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (137)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (16)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...