Dabartinė NATO struktūra tampa vis didesne kliūtimi jos tolesnei plėtrai, todėl ją teks peržiūrėti, rašo lenkų „Rzeczpospolita“. Pagrindinė problema ta, kad aiški vizija, pateisinusi JAV ir Europos aljansą Šaltojo karo laikotarpiu, nebeegzistuoja. Dabar sąjungininkai galėtų restruktūrizuoti gynybą taip, kad ji atitiktų bendrą pasaulio tvarkos viziją, pagal kurią JAV, naudodamasi NATO, būtų atsakinga už Vakarų pasaulio saugumą.
© AFP/Scanpix

Tačiau karas Irake ir Afganistane atskleidė Amerikos strategijos, kai ji vienašališkai naudojasi NATO kaip pagrindiniu Vakarų pasaulio ginklu pasauliniame kare su islamo terorizmu, neveiksnumą, teigia lenkų dienraštis.

Išspręsti sąjungininkų interesų konfliktus būtų galima aktyviai europizuojant NATO ir siekiant ES karinės emancipacijos. JAV pasitraukus iš NATO, atsivertų galimybė augti gera nešančiai Europos hegemonijai, kuri leistų Europai lygia greta su JAV panaudoti savo potencialą atkuriant taiką ir diegiant naują moralę, mano „Rzeczpospolita“.

Išspręsti sąjungininkų interesų konfliktus būtų galima aktyviai europizuojant NATO ir siekiant ES karinės emancipacijos. JAV pasitraukus iš NATO, atsivertų galimybė augti gera nešančiai Europos hegemonijai, kuri leistų Europai lygia greta su JAV panaudoti savo potencialą atkuriant taiką ir diegiant naują moralę
"Rzeczpospolita"

Augantį tokios vizijos patrauklumą Europoje liudija ir neseniai parengtas Prancūzijos ir Britanijos karinio bendradarbiavimo susitarimas. Vis dėlto, nelabai tikėtina, kad JAV skubiai išeis iš NATO. Pasitraukimas iš tokio lygio struktūros atimtų iš JAV pirmenybę pasaulyje, išjudintų pasaulinę jėgų pusiausvyrą ir sukeltų pavojų Europai, kuriai, jei tektų perimti pasaulio vadovo mantiją, dar reikia laiko tvirtai karinei struktūrai sukurti.

Dabartinę Amerikos hegemoniją pasaulyje palaiko du atraminiai stulpai: Europa ir Japonija, abi priklausančios nuo JAV ekonomikos – tai itin akivaizdžiai parodė skaudūs finansinės krizės padariniai. Be to, JAV tiek Europai, tiek Japonijai teikia ir karinę apsaugą – tokia situacija Vašingtonui leidžia atsargiai daryti įtaką abiejų protežė sprendimams, ypač, užsiminus apie Kinijos ar Rusijos keliamą grėsmę.

Japonams išsikovoti karinę nepriklausomybę neleidžia Japonijos konstitucijos 9 straipsnis, draudžiantis jėga spręsti tarptautinius ginčus ir nustatantis sąlygą, kad šalis negali turėti puolamosios armijos. Tuo tarpu ES karinės autonomijos vystymą efektyviai blokuoja NATO struktūra, kurioje vis dar dominuoja JAV, rašo „Rzeczpospolita“.

Kol NATO išlaikys dabartinį pavidalą ir kol ES karinės pajėgos bus fragmentiškos, Europa negalės tapti lygiaverte JAV ar Rusijos, o tuo labiau Kinijos partnere. Karinės pajėgos vis dar tebėra būtinas užsienio politikos, kokios laikosi Vašingtonas ir Kremlius, komponentas, tik, deja, Briuselio politika kitokia, teigia dienraštis. Įspūdinga stebėti, kaip Rusija, būdama ekonomiškai silpnesnė už ES, sugeba daryti Briuseliui rimtą diplomatinį spaudimą, vos užsiminusi apie savo ginkluotąsias pajėgas ar branduolinį arsenalą.

Neturėdama armijos ir bendros gynybos politikos, Europos Sąjunga privalės laikytis arba Jungtinių Valstijų, arba Rusijos diktuojamo kurso. Ir kol tokia situacija tęsis, įvairios ES šalys narės (taip pat ir Lenkija) toliau ieškos apsaugos už ES ribų, teigia „Rzeczpospolita“.

Europos karinė emancipacija ir „Europos hegemoniją“ palaikančios armijos sukūrimas padalintų Vakarų pasaulį į dvi panašios galios jėgas. Įgyvendinus tokį scenarijų – kai Amerikos jėgai būtų priešpastatoma lygiavertė Europos Sąjungos galia – Vakarų civilizacija turėtų daugiau galimybių išlaikyti savo pozicijas kovoje dėl pirmavimo pasaulyje, teigia lenkų dienraštis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (67)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Brandos egzaminus šimtukais prieš kelerius metus išlaikę studentai: tie pasiekimai nelabai ką reiškia (44)

Nyderlandai, Škotija, Anglija – tai tik kelios kryptys, kurias įvardijo šįmet šimtukais...

Kaimynus sukiršino vaizdo stebėjimo kameros (182)

Keturbučio namo kieme įtaisytos vaizdo stebėjimo kameros įplieskė konfliktą tarp kaimynų.

Ministerija skelbia 3 priemones pensininkų skurdui mažinti (29)

Statistikos departamentui paskelbus šalies skurdo rizikos rodiklius, paaiškėjo, kad 2017 m....

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (12)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (1)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...

Iš laukuose išmestų kiaušinių išsirito viščiukų vada

Baltarusijos Minsko srities gyventojai susidūrė su šimtais laukuose išmestų kiaušinių, iš...

Prezidento rinkimai: trys svarbiausi kandidatai turi priežasčių tylėti (770)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų populiariausiais kandidatais išlieka asmenys, kurie...

Molėtų „Ežerūną“ valdys broliai Kuzminskai: Saulius – prezidentas, Mindaugas – valdybos narys (4)

Nacionalinėje krepšinio lygoje žaisti besiruošiantį Molėtų „Ežerūną“ papildė broliai...