Debatai dėl ES Tabako direktyvos skubinami tam, kad šis klausimas būtų užbaigtas iki šių metų pabaigos. Ar tai reiškia, kad bus dedamos pastangos, siekiant bet kokia kaina rasti kompromisą su Europos Sąjunga (ES) ir Europos Parlamentu (EP)?
© Shutterstock nuotr.

Kaip rašo “EurActiv”, po vasaros atostogų EP ir Europos Taryba (ET) tęs atnaujintos ES Tabako direktyvos svarstymą, kuri vasaros pradžioje sukėlė sumaištį (Tobacco Product Directive – TPD).

Birželio mėn. pradžioje ES valstybės narės nusprendė palaikyti aromatizuotų cigarečių draudimą. Taip pat buvo pateiktas siūlymas padidinti plotą ant cigarečių pakelių, skirtą įspėjimams dėl žalos sveikatai, iki 65 proc. pakelio priekyje ir gale. Tačiau ET siūlymui drausti plonas cigaretes nepritarė. Liepos mėn. pradžioje EP Visuomenės sveikatos komitetas nubalsavo už griežtesnius reikalavimus ir tokiu būdu išreiškė palaikymą EK siūlymui. Tačiau balsavimas plenarinėje sesijoje parodys, ką EP nariai iš kitų komitetų mano apie šią direktyvą.

Įtempta darbotvarkė

Tabako direktyvos klausimą Lietuva paveldėjo iš ankstesnio Airijos pirmininkavimo. Nors TPD ir nėra tarp Lietuvos pirmininkavimo prioritetų, norima šį klausimą užbaigti.

Lietuvai tenka ir daugiau neišspręstų klausimų, paveldėtų iš anksčiau pirmininkavusių valstybių. Ekspertų nuomone, Lietuvos pirmininkavimo darbotvarkė labiau įtempta nei įprasta, kas bus akivaizdu didžiausio EK ir EP aktyvumo periodu.

Ši Baltijos valstybė telks dėmesį į Ekonominę ir pinigų sąjungą, Bankų sąjungą bei Fiskalinės priežiūros sistemą. Be to, Vilnius nori koncentruotis į vidinės rinkos ir paslaugų gerinimo direktyvų užbaigimą.

Taip pat tarp prioritetinių klausimų yra bendrosios skaitmeninės rinkos sukūrimas, infrastruktūros bei transporto jungčių gerinimas bei vidinės energetikos rinkos klausimo užbaigimas. Energetikos sektorius – vienas didžiausių Lietuvos pirmininkavimo prioritetų.

Užbaigti viską, kas įmanoma

Atsižvelgiant į įtemptą darbotvarkę, Lietuva nusprendė skirti daugiausiai darbo svarbiems įstatymų siūlymams, kurie galėtų būti užbaigti ir duotų apčiuopiamų rezultatų. Toks darbo stilius būdingas pirmininkaujant mažoms valstybėms.

Sėkmė taip pat priklausys ir nuo sugebėjimo rasti kompromisus su kitomis ES institucijomis – EK ir EP. Pagal konsultacinės įmonės „Grayling“ atliktos Lietuvos pirmininkavimo analizės paskaičiavimus, EP daroma įtaka atliks svarbų vaidmenį derybose dėl Tabako direktyvos, o tai, kaip spėjama, gali komplikuoti derybų užbaigimą iki šių metų pabaigos.

„Nepaisant tikrai didelio administracinių užduočių skaičiaus, Lietuva sieks gerų rezultatų. Tačiau tai priklausys ne tik nuo pirmininkavimo ar ET – tai visų ES institucijų užduotis“, - pirmininkavimo pradžioje sakė Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ambasadorius Raimundas Karoblis.

Kompromisas bet kokia kaina?

Direktyvos projekto oponentams nepatinka, kad Lietuva gali mėginti siekti greito kompromiso dėl TPD, kas reikštų dar vieną šios šalies pirmininkavimo laimėjimą. Jei bus mėginama priartinti šalių narių pozicijas šiuo klausimu prie EK ir EP pozicijų, tai gali reikšti griežtesnių už dabartinę EK nuomonę įstatymų priėmimą.

Oponentų tvirtinimu, pirmininkaujančios valstybės pozicija neturėtų būti veikiama EK pozicijos ar atskirų EP derybų rezultatų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių Lietuvoje suerzinti Kremliaus ruporai pratrūko: jūs patys prisiprašysite (1029)

Kelios milžiniškos JAV vadovaujamos pratybos Baltijos šalyse, didesnis Aljanso matomumas regione,...

Orai: viltis laukiantiems lietaus ir išvargintiems karščių (4)

Savaitės pradžioje tęsis itin karšti orai , tačiau nuo antradienio sulauksime pokyčių. Tuo...

Neįprasta ūkininko pasiūla: juodą darbą padarys už jus, beliks tik mėgautis (20)

Klaipėdos rajone, Dituvoje, gyvenantis ūkininkas Vytautas Zapalskis su šeima raugina viską, ką...

Brazilijos vartininkas pralinksmino „Liverpool“ fanus: pirkite jį greičiau! (1)

Brazilijos rinktinė pasirodymą pasaulio futbolo čempionate pradėjo netikėtai sužaisdama...

Horizonte – pensijų krizė? Pagal kokią formulę gali būti ilginamas pensinis amžius (147)

Lietuvoje mažėjant gyventojų ir sprendžiant pensijų sistemos problemas, šaliai ateityje gali...

Rimvydas Valatka. Misija nuskinti konservatorius, o Lietuvą paleisti be kelnių (619)

Nudegusi pirštus Prezidentė nusivylė savo pačios šūkiu – atverti politinę sistemą...

Policija parodė, kas nutinka tiems, kurie nori iš sostinės į Klaipėdą nuvykti per valandą (108)

Noras per valandą iš Vilniaus nulėkti iki Klaipėdos , anot pareigūnų, labai brangus. Lietuvos...

Žilvinas Grigaitis greitąja išgabentas į ligoninę: nemalonias pasekmes jaus dar ilgai (228)

„Po fantastiško savaitgalio ryto sportas baigėsi kelione greitosios automobiliu į ligoninę....

Šveicarai sustabdė Brazilijos rinktinę su Neymaru (171)

Sekmadienio vakarą Rostovo stadione savo kelią 2018 metų pasaulio futbolo čempionate pradėjo...

Perspėjimai tiems, kurie darbo kompiuterį naudoja asmeniniams reikalams (6)

Šiais laikais daugelis įmonių aprūpina savo darbuotojus įvairiausiais darbui reikalingais...