aA
Berlyne svarstomas energetikos politikos performavimas, kuris buvo inicijuotas dar prieš Ukrainos krizę. Tačiau vis dėlto šiuo metu diskusija dėl 3–5 m. tikslų šiame sektoriuje vyksta Krymo įvykių fone.
© Reuters/Scanpix

Europos Sąjungoje (ES), ypač Vokietijoje, Krymo konflikto fone vis aršiau vyksta diskusija dėl ES nepriklausomybės nuo Rusijos energijos išteklių. Šią diskusiją dar labiau paaštrino Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kovo 27 d. pareiškusi, jog bus performuojama visa energetikos politika. Kaip rašo DW, be jokios abejonės, A. Merkel kalbėjo ne tik apie Vokietiją, tačiau taip pat ir apie ES.

Trečdalis naftos ir dujų tiekiama iš Rusijos

Vokietija energetikos politikos performavimui buvo pribrendusi jau ir anksčiau, nes 2000 m. įsigaliojęs įstatymas dėl atsinaujinančių energijos išteklių, pagal kurį „žaliajai“ elektros energijai užtikrinama didžiulė parama bei prioritetas Vokietijos energijos tiekimo sistemoje, turėjo įtakos disproporcijų atsiradimui šiame sektoriuje. Tam, kad būtų ištaisytos praeityje padarytos klaidos, prireiks nemažų pastangų, todėl tolimesnis taip vadinamo energetikos perversmo įgyvendinimas praėjusiais metais, dar iki Ukrainos krizės įsiliepsnojimo, buvo įvardintas kaip vienas iš esminių naujosios Vokietijos vyriausybės uždavinių.

27–31 proc. gamtinių dujų bei apie 35 proc. naftos į ES atkeliauja iš Rusijos. ES – didžiausia gamtinių dujų vartotoja pasaulyje, ES valstybėms narėms tenka 70 proc. Rusijos gamtinių dujų eksporto.

Tiekimas nebuvo nutrūkęs net Šaltojo karo įkarštyje

Ar Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ išgyventų be pajamų, gaunamų iš dujų eksporto, o ES pavyktų išsiversti be dujų iš Rusijos? Atsakyti į šiuos klausimus nėra paprasta, nes būtų beveik neįmanoma numatyti hipotetinio „dujų karo“ pasekmių atsižvelgiant į didžiulę tarpusavio priklausomybę.

Tuos, kas nerimauja, jog Maskva gali nutraukti energijos išteklių tiekimą, linkęs nuraminti Vokietijos vicekancleris Sigmaras Gabrielis. „Nes sunkiausiais Šaltojo karo laikais Rusija vykdė savo įsipareigojimus“, - patikino jis. Tuo tarpu A. Merkel linkusi nuvilti tuos, kas tikisi, jog boikotuojant dujų iš Rusijos vartojimą galima daryti spaudimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, A. Merkel priminė, kad priklausomybės nuo Rusijos mažinimui būtina atitinkama infrastruktūra, kurios šiuo metu daug kur paprasčiausiai nėra.

3-5 metų laikotarpiu energijos išteklių diversifikacija taps vienu iš pagrindinių Vokietijos ir visos ES priklausomybės nuo Rusijos energijos išteklių mažinimo būdų. Naujaisiais energijos išteklių tiekėjais gali tapti ne tik Kanada ir JAV, tačiau taip pat ir Afrikos šalys. Be to, planuojama tiekti energijos šaltinius iš Kaspijos jūros regiono bei didinti tiekimą iš Norvegijos. Tiesa, Norvegijos naftos ir energetikos ministras Tordas Lienas įspėja, jog iki 2020 m. Norvegija galės padidinti gamtinių dujų gavybą nuo šiuo metu išgaunamų 110 mlrd. kubinių metrų tik iki 130 mlrd. kubinių metrų.

Vis dėlto ekspertai įspėja, jog be energijos išteklių iš Rusijos ES šiuo metu apsieiti negali, todėl galima daryti prielaidą, jog Vokietija ir visa ES artimiausiais metais mažins priklausomybę nuo energijos išteklių iš Rusijos palaipsniui, be staigių pakeitimų, tačiau tai bus daroma tikslingai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įvertino Vyriausybės darbą skirtingose srityse: turi sunerimti dėl keturių (102)

Lapkričio 4 – gruodžio 3 dienomis Rinkos tyrimų centras Tėvynės Sąjungos – Lietuvos...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (23)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Jokių „Danske“ skeletų spintoje, sako Lietuva, kol jos kaimynės nepatogiai muistosi (16)

Kol kitas Baltijos šalis drebina finansiniai skandalai, Lietuva turi žinią visiems,...

Grybauskaitė: ES lieka mums skolinga

Lietuvos ūkininkai iš Europos Sąjungos ( ES ) negaus tokių tiesioginių išmokų, kokios...

Kokią kainą mokėsime kovoje su suklastotomis naujienomis? (16)

Rinkimų Europoje patirtis rodo, kad stiprinant tiriamąją žurnalistiką ir iš anksto perspėjant...

Puošti galima ne tik eglutę: kokie kiti įspūdingi augalai gali ją pakeisti

Raugerškis su vaisių šakelėmis, alksnio vaisynai, žalios buksmedžio šakelės, raganių...

Galinga Bilio pradžia – Lietuvos rekordas ir finalo vertas rezultatas, Meilutytė – pusfinalyje

Pasaulio plaukimo trumpame baseine čempionate Kinijoje 100 metrų kompleksinio plaukimo rungtyje...

Gerklės skausmą efektyviausiai malšina ne skalavimas ar pastilės: gydytojas Rauba pasiūlė patikrintą būdą (1)

Šaltuoju metų laiku gerklę dažniausiai ima perštėti dėl virusų , kai kada tai gali būti ir...

Nutylėta tiesa apie tragišką muilo operų žvaigždžių likimą: kai kurių gyvenimas – baisesnis nei siaubo filmas (2)

Muilo operos – bene ilgiausios šiuolaikinio pasaulio istorijos. Diena iš dienos jų gerbėjai...

Vilniuje sumaitotas „CityBee“ automobilis, ligoninėje atsidūrė 3 žmonės (19)

Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį specialiosios tarnybos skubėjo į Kareivių ir Kalvarijų...