aA
84 milijonai europiečių gyvena žemiau skurdo ribos, o 26 milijonai neturi darbo. Ekonomikos ir finansų krizė virto socialine ir demokratijos krize ir vos 31 proc. europiečių pasitiki ES. Ar ES pasiruošusi reaguoti į piliečių reikalavimus ir nuogąstavimus?
© Scanpix

2013 m. spalio 22 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK)1 Vilniuje surengė aukšto lygio konferenciją, kurios metu buvo aptartos Europos galimybės ir iššūkiai ir būtinybė kurti teisingą, socialiai teisingą ir atskaitingą Europą.

Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai laikotarpiu Europos pilietinės visuomenės ir Lietuvos valdžios institucijų atstovai diskutavo apie naujus būdus apsaugoti ir atgaivinti Europos socialinį modelį. Visi dalyviai sutiko, kad dėl grėsmės demokratiniam ir politiniam legitimumui ekonominės paskatos turi būti papildytos socialinėmis priemonėmis.

EESRK Įvairių interesų grupės pirmininkas Luca Jahier pareiškė: „Dėl krizės kai kuriose griežtas taupymo priemones taikiusiose šalyse ėmė stiprėti politinis ekstremizmas, demagogija ir išankstinės nuostatos. Fiskalinė, bankų ir finansinė sąjunga yra reikalingi ekonominės ir pinigų sąjungos ramsčiai. Tačiau juos būtinai turi papildyti augimą ir teisingumą skatinančios priemonės, darbo vietų kūrimas, skurdo mažinimas, teritorinė ir socialinė sanglauda. Šiandien savo rankose ES vairą laikanti ir puikius ekonominius rezultatus demonstruojanti Lietuva gali pasidalyti savo sunkių ekonominių reformų patirtimi. Lietuva savo kaimynes Europoje gali daug ko pamokyti. Ne veltui 80 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad narystė ES yra naudinga.“

Seimo vicepirmininkas Vydas Gedvilas teigė, kad nuo pat savo nepriklausomybės Lietuva labai kryptingai siekė sparčiau integruotis į ES. Tam prireikė dešimtmečio, tačiau po intensyvių pastangų į ES įstota 2004 m.

Konferencijos metu buvo pateikti šie pasiūlymai:

- kurti Europos švietimo tinklą bedarbiams. Šis tinklas darbo neturintiems europiečiams pasiūlys kuponus dvejų metų trukmės perkvalifikavimo ir mokymosi užsienyje programai;

- parengti naują Europos socialinių veiksmų programą, kurioje būtų nustatyti aiškūs tikslai (pavyzdžiui, minimalios garantuojamos pajamos);

- išleisti Europos socialines obligacijas, kurios būtų skirtos investicijoms į ekonomiškai perspektyvius socialinius projektus;

- stiprinti Europos jaunimo garantijų iniciatyvą, skiriant jai papildomą ES finansavimą, taikant ją ir vyresniems – 30 metų sulaukusiems jauniems žmonėms, ir tuose regionuose, kuriuose jaunimo nedarbas yra mažesnis nei šiuo metu nustatyti 25 proc.;

- parengti operatyvias priemones realiajai ekonomikai, MVĮ ir užimtumui skatinti.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sekretorius Miroslavas Monkevičius pažymėjo, kad jaunimas yra didžiausias mūsų potencialas, kuris nėra tinkamai panaudojamas. Jo teigimu, labiau nei iki šiol reikia priemonių, kurios įtrauktų jaunimą į darbo rinką.

Užsienio reikalų ministro pavaduotojas Rolandas Kriščiūnas apibendrino, jog Europos Sąjungoje reikia daugiau Europos. Viceministro nuomone, EESRK yra labai naudingas pilietinei visuomenei ir Komiteto darbas turėtų būti labiau matomas. ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva džiaugiasi galėdama pasikliauti EESRK parama, patirtimi ir rekomendacijomis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prieš lemiamą dvikovą – ekspertinis žvilgsnis į abu kandidatus: vienam iš jų laikas kreiptis į žmones (178)

Iki Prezidento rinkimų lieka vis mažiau laiko, o abu kandidatai dar turi labai daug darbų. „...

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (181)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Net ir paskelbusi apie karjeros pabaigą Meilutytė veikiausiai bus nubausta sulaukė dar vieno dopingo kontrolės vizito (16)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Kodėl jie smurtauja ir rėkia? (54)

„Beržinės košės gavom, bet normalūs užaugom“, tikina tie patys žmonės, kurių mėgstamas...

Žiniasklaida: Theresos May planas žlugs (6)

Britų ministrės pirmininkės Theresos May paskutinis bandymas gelbėti savo susitarimą su Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (164)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Karbauskis palinkėjo Nausėdai sėkmingų rinkimų ir pasiguodė dėl Grybauskaitės papildyta 13:00 val. (328)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Įvardijo dažniausiai daromas būsto įrengimo klaidas ir kaip jas ištaisyti

Pirmieji nuosavi namai nenuginčijamai yra vienas įsimintiniausių įvykių gyvenime. Galėčiau...

Įspėja dėl miesto fontanų: kol vieni grožisi, kiti plauna butelius

Prasidėjus fontanų sezonui Lietuvoje, vis daugiau viešų vaizdo kamerų fiksuoja pikantiškus...

Patikrino techninę apžiūrą įveikusius automobilius: pusė TA gavo už „gražias akis“ (133)

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą (TA)?...